چاي يك نوشيدني قديمي در كشور ما ميباشد كه براي رفع خستگي استفاده ميشود. اما افرادي هم هستند كه استفاده از قهوه را جزو برنامه روزانه خود قرار دادند و با نوشيدن يك فنجان قهوه، تمام خستگي و فشارهاي عصبی در طول روز را از بين ميبرند. آماده سازي قهوه و خوردن آن روش هاي مختلفي دارد كه نحوه درست كردن آن تاثير به سزايي بر طعم قهوه ميگذارد. شايد افراد عادي كه خيلي در طول ماه قهوه مصرف نميكنند، اين تفاوت را حس نكنند. اما هستند، افرادي كه روزانه قهوه ميل ميكنند و اطلاعات زيادي در مورد انواع قهوه ها و روش هاي تهيه آن دارند و قطعا طعم يك قهوه خوب و حرفه اي را به درستي تشخيص ميدهند. شما براي تهيه و تدارك يك فنجان قهوه حرفه اي، نياز به يك دستگاه اسپرسوساز داريد.

البته براي تهيه قهوه، دستگاه ها و روش هاي مختلفي وجود دارد. شما ميتوانيد از انواع نوشیدنی ساز ها مانند يك قهوه جوش ساده، قهوه ساز برقي و موكاپات استفاده كنيد. اما اسپرسوساز، براي شما قهوه را به صورت كاملا حرفه اي آماده ميكند. در ضمن قيمت اين دستگاه ها به نسبت ديگر محصولات مشابه، كمي گرانتر ميباشد. قهوه اسپرسو را براي بار اول، ايتاليايي ها در جهان رواج دادند. اگر يك قهوه خور حرفه اي هستيد، حتما بايد اين را بدانيد كه قهوه هاي لاته، موكا، ماكياتو و آمريكانو از خانواده اسپرسو هستند كه شما ميتوانيد با اين دستگاه آماده كنيد. با ازدحام و شلوغي ها در شهرهاي بزرگ، ديگر احتياجي به كافه رفتن نيست.

شما با تهيه يك دستگاه اسپرسوساز در منزل، مي توانيد فقط در پنج دقيقه، تمام انرژي رفته را در طول روز به بدن خود برگردانيد. در ادامه اين مطالب با ما همراه باشيد تا راهنماي خريد اسپرسوساز اين نوشيدني دلچسب را در اختيار شما عزيزان قرار دهيم.

راهنماي خريد بهترين دستگاه اسپرسوساز

ما معمولا در هنگام خريد لوازم خانگي، علاوه بر اين كه به كيفيت و نحوه عملكرد محصول دقت مي كنيم، طراحي و ظاهر زيباي آن هم براي حضور در آشپزخانه ما اهميت زيادي دارد. قبل از اينكه اقدام به خريد يك دستگاه اسپرسوساز كنيم، بايد به يكسري نكات و ويژگي هاي آن دقت كنيم كه در مطالب زير به آن ها اشاره خواهيم كرد.

ميزان فشار بخار و توان مصرفي دستگاه اسپرسوساز

كاربرد دستگاه اسپرسوساز

قبل از خريد، بايد ببينيم توقع ما از اين دستگاه چيست؟ بعضي از اسپرسوساز ها فقط قابليت تهيه يك نوع اسپرسو را دارند. بعضي مدل ها هم چندين نوع اسپرسو را آماده مي كنند. پس به نسبت نياز خود و انتظاري كه از دستگاه داريد اقدام به خريد كنيد.

اهميت قيمت اسپرسوساز

قطعا كه قيمت يك محصول در نحوه انتخاب شما تاثير به سزايي دارد. پس اول قبل از هر كاري، بدون توجه به قيمت محصول، ابتدا تمام مدل هاي دستگاه اسپرسوساز را بررسي و با هم مقايسه كنيد تا از ويژگي ها و قابليت هاي هركدام غافل نمانيد. سپس با يك تصميم درست و نسبت به بودجه اي كه در نظر داريد، محصول مورد نظر را خريداري كنيد.

طراحي، ساخت و كيفيت دستگاه اسپرسوساز

مدل هاي مختلفي از اين محصول، با طراحي و رنگ هاي متفاوت در بازار وجود دارد كه نهايتا خروجي تمام اين محصولات، يك فنجان نوشيدني اسپرسو مي باشد. اما ميزان وزن و اندازه دستگاه اسپرسوساز و فضايي كه قرار است اشغال كند، بايد متناسب با محيط منزل، اداره و يا هر مكان ديگري باشد. كيفيت قطعات داخلي و خارجي دستگاه در ميزان كارايي و طول عمر دستگاه شما بي تاثير نخواهد بود. پس حتما محصولي مقاوم و با كيفيت انتخاب كنيد.

طراحي، ساخت و كيفيت دستگاه اسپرسوساز

نوع قهوه اي كه در اسپرسوساز استفاده مي شود

دستگاه اسپرسوساز قابليت استفاده از دانه قهوه، پودر قهوه و كپسول را دارد. اما راحت ترين روش براي تهيه اسپرسو با اين دستگاه، استفاده از نوع كپسول مي باشد. البته بعضي از اسپرسوساز ها مجهز به آسياب قهوه هستند كه در چنين مواردي استفاده از دانه قهوه بهترين انتخاب است زيرا عطر وطعم بي نظير قهوه كاملا حفظ مي شود.

سبد پرتافيلتر دستگاه اسپرسوساز

سبد پرتافيلتر به دو صورت منسجم و غير منسجم در اين دستگاه وجود دارد كه معمولا نوع خانگي آن ها از نوع منسجم و فشرده مي باشد. قسمت هاي استيل، پلاستيك همچنين وزن آن، نشان از ميزان كيفيت و دوام بالاي دستگاه مي باشد. در مدل هاي پيشرفته تر، قابليتي وجود دارد كه شما مي توانيد همراه با پودر قهوه،از پد يا كپسول هم استفاده كنيد.

قابليت سيستم قطع خودكار

بعضي از دستگاه ها، مجهز به سيستم قطع خودكار مي باشند. زماني كه فنجان شما از اسپرسو پر ميشود، دستگاه اسپرسوساز به طور خودكار خاموش مي شود.

ميزان فشار بخار و توان مصرفي دستگاه اسپرسوساز

اين دستگاه ها، داراي قدرت هاي مختلفي هستند كه توان دستگاه را با فشار بخار مي سنجد. بيشترين فشار بخار مصرفي، پانزده بار مي باشد كه از قدرت 1000 تا 1600 در بازار محصولات خانگي به فروش مي رسد.

راهنماي خريد بهترين دستگاه اسپرسوساز

انواع دستگاه اسپرسوساز خانگي

دستگاه اسپرسوساز نيمه اتوماتيك: از اين مدل در بازار به وفور ديده مي شود. پمپ اين دستگاه، توسط جريان برق راه اندازي مي شود و خود شما بايد آن را روشن و خاموش كنيد.اول بايد مخزن آب را پر كنيد، سپس دستگاه را روشن كرده تا آب گرم شود پورتافيلتر را باز كنيد به اندازه مصرف پودر قهوه بريزيد و فشار هيد. پورتافيلتر را سرجاي خود برگردانيد و دكمه شروع را بزنيد پس از بيست ثانيه، قهوه شما آماده نوشيدن است. تميز كردن پورتافيلتر را فراموش نكنيد.

دستگاه اسپرسوساز فول اتوماتيك: اين دستگاه، قابليت آسياب كردن دانه هاي قهوه را دارد و تمام كارها را به تنهايي انجام مي دهد. مخزن آب و قهوه را پر كنيد و دكمه استارت را بزنيد. اسپرسو شما آماده شد نوش جان. از اين دستگاه مي توانيد براي جوشاندن شير براي لته استفاده كنيد.

دستگاه اسپرسوساز با اهرم دستي: اين دستگاه ها قديمي هستند و خيلي مناسب برا استفاده در منزل نمي باشند. كار كردن با آن ها كمي مشكل است. البته ناگفته نماند، شما مي توانيد از اين دستگاه، بهترين اسپرسو با خلوص صد درصد را تحويل بگيريد.

دستگاه نسپرسو يا اسپرسوساز كپسولي: اين نوع دستگاه اسپرسوساز به دليل قيمت مناسب و كارايي بالايي كه دارد، استفاده از آن بسيار راحت بوده و بيشتر مناسب محيط هاي اداري مي باشد. شما مي توانيد، مخزن آب را پر كنيد و با قراردادن كپسول هاي قهوه و فشردن كليد استارت، يك فنجان اسپرسوي خوش طعم نوش جان كنيد. دستگاه پس از اينكه كپسول ها خالي شدند به طور خودكار خاموش مي شود.