لامپ UV در ماشين هاي ظرفشويي

ماشين هاي ظرفشويي مدرن و پيشرفته، داراي قابليت و ويژگي هاي مختلفي مي باشند كه آن ها را از مدل هاي قديمي متمايز می کند. اكثر اين ويژگي ها مي تواند براي ماشين ظرفشويي شما مفيد واقع شود. از جمله اين امكانات، انواع فيلتر ها و برنامه هاي ضدعفوني كننده هستند كه داشتن اين نوع ويژگي ها، تصميم شما را براي خريد ماشين ظرفشويي خوب جدي تر مي كند. سيستم لامپ UV در ماشين هاي ظرفشويي اين قابليت را دارد كه توسط اشعه ماوراي بنفش همه باكتري ها و ميكروب ها را ازبين برده و ظروف شما راضد عفوني كند. البته ممكن است كه همه ظرفشويي ها مجهز به اين ويژگي هاي خوب نباشند اما هرچه به سمت جلوتر پيش مي رويم به ماشين هاي ظرفشويي پيشرفته يك قابليت جدید اضافه مي شود كه قطعا استفاده از این وسیله را براي شما راحت تر خواهد كرد.

لامپ UV چيست؟

لامپ یو وی يا همان اشعه ماوراي بنفش، باعث مي شود كه تمام باكتري ها و ميكروب ها، نور موجود در اشعه ماوراء بنفش UV را به خود جذب كنند و پس از دريافت و جذب نور به خود به طرز عجيبي غير فعال مي شوند. در چنين مواقعي يك نوع واكنش فتو شيميايي رخ مي دهد. عمليات ضد عفوني كردن توسط اشعه یو وی با استفاده از لامپ هاي كم فشار، متوسط و پر فشار انجام مي گيرد كه طول موج هر كدام از اين ها نسبت به قدرت فشار لامپ ها متفاوت است.

لامپ UV چيست؟

از اشعه لامپ UV در چه مواردي استفاده مي شود؟

لامپ UV معمولا براي ضدعفوني كردن مايعات در مقابل باكتري ها و آلودگي ها استفاده مي شود. از لامپ UV در ماشين هاي ظرفشويي هم استفاده شده است. از اشعه ماوراي بنفش براي پاكسازي و ضدعفوني كردن هر فضايي مي توان استفاده كرد. يكي ديگر از كاربرد هاي لامپ يو وي، ضدعفوني و از بين بردن ميكروب هاي تمام اجسام و سطوح مي باشد. شما مي توانيد با نصب و قرار دادن لامپ UV در مقابل اجسام و سطوح خود هرگونه آلودگي را از آن ها پاك كنيد.

 

معرفی برند های برتر ماشین ظرفشویی

 

ضد عفوني كردن مايعات توسط لامپ یو وی

استفاده از این لامپ براي ضد عفوني كردن آب هاي آلوده و حتي غير آلوده هم مي تواند مورد استفاده قرار گيرد. هنوز هم از روش كلر براي ضد عفوني كردن آب ها استفاده مي شود. اما همانطور كه مي دانيد افزودن يك ماده شيميايي به آب باعث تغيير در طعم و مزه آن مي شود كه شايد خيلي خوشايند نباشد و به مرور ممكن است سلامت بدن را به خطر بياندازد. همچنين استفاده طولاني مدت آن موجب سرطان و بیماری های مختلف در بدن ما خواهد شد. مدتي است كارشناسان و محققان تصميم گرفتند براي رفع اين مشكل، کاری کنند تا بدون اضافه كردن هر نوع ماده اي به آب و تغيير در بو و مزه آن، عمليات ضد عفوني كردن آب انجام گيرد. نتيجه اين تحقيقات استفاده از اشعه ماوراء بنفش در لامپ هاي UV شد.

 

لامپ UV در ماشين هاي ظرفشويي

لامپ UV در ماشين هاي ظرفشويي پیشرفته بیشتر به شكل يك لامپ بخار يا جيوه اي است. وظيفه مهم آن ضد عفوني كردن ظروف و همينطور نفوذ آن به تمام باكتري ها و ميكروب ها و در نهايت غير فعال كردن آن ها مي باشد. يكي از برند هاي معتبر ماشین ظرفشویی كه مجهز به سيستم UV مي باشند ماشين هاي ظرفشويي ال جي هستند. يك دكمه مجزا براي ضد عفوني كردن ظروف بر روي دستگاه ماشين ظرفشويي وجود دارد كه با فشردن اين دكمه مرحله ضد عفوني و مقابله با ميكروب ها آغاز مي شود.

شست و شوي ظروف با وجود لامپ يو وي باعث مي شود بدون هيچ تغييري در طعم و مزه آب تمام ميكروب ها و آلودگي ها از بين بروند و شما با خيالي آسوده از ظروف خود استفاده كنيد مخصوصا زماني كه يكي از اعضاي خانواده مبتلا به ويروس آنفولانزا يا هر ويروس ديگري باشد اين اشعه به قدري پيشرفته است كه مي تواند هر نوع ويروسي را از بين ببرد. پس از اتمام كار و باز شدن درب دستگاه، لامپ UV به طور خودكار خاموش مي شود.
در ماشين هاي ظرفشويي پس از مرحله خشك كردن، هنوز كابين و محفظه ها مرطوب هستند كه این مکان مي تواند محل مناسبي براي رشد و توليد باكتري ها باشد. وجود لامپ UV در ماشين هاي ظرفشويي در چنين مواقعي با انتشار اشعه ماوراي بنفش ساختار بدن همه ميكروب ها و باكتري ها را از بين مي برد.

لامپ UV در ماشين هاي ظرفشويي

مضرات استفاده از لامپ UV

  • اگر شما در معرض مستقيم لامپ هاي يو وي به مدت طولاني قرار بگيريد ممكن است موجب قدرتمند شدن سلول هاي DNA شود در نتيجه به مرور علائم چروک و پيري در پوست شما مشاهده شود. و همچنین باعث بروز بیماری های خطرناک از جمله سرطان پوست می شود.
  • هيچ گاه به طور مستقيم از پشت شيشه به لامپ هاي یو وی خيره نشويد به اميد اينكه خطري شما را تهديد نمي كند، نه اينطور نيست اشعه ماوراي بنفش در بعضي موارد حتي از شيشه هم عبور مي كند و ممكن است به چشمان شما آسيب برساند.

مزاياي استفاده از لامپ UV

  • بدون ايجاد بو و مزه در مواد غذايي و مايعات باعث ضد عفوني كردن آن ها مي شود.
  • عاري از هرگونه مواد شيميايي است و با محيط زيست سازگاري كامل دارد و بدون اينكه هيچ تغيير خاصي در محيط ايجاد كند مراحل استريل سازي را انجام مي دهد.
  • با تغيير دماي محيط به هيچ وجه كارايي و عملكرد آن تغيير نمي كند.
  • در مدت زماني كوتاه عمليات پاكسازي و استريل سازي را انجام مي دهد.
  • مصرف انرژي لامپ UV بسيار پايين و به صرفه است.

وجود لامپ UV در ماشين هاي ظرفشويي به دليل پاكسازي و ضد عفوني كردن ظروف و محيط دستگاه از هرنوع باكتري، قارچ و ويروس، يك مزيت مهم به حساب مي آيد. اما لامپ هاي UV كاربرد هاي زياد ديگري هم دارند از جمله براي استريل در بيمارستان ها و اتاق عمل، استریل کردن منازل و محيط هاي كاري، ضدعفوني كردن رستوران ها و آشپزخانه هاي بزرگ، استريل كردن لوازم و تجهيزات صنعتي، ضدعفوني كردن مخازن آب و بسياري كاربرد های مفید دیگر.

مزاياي استفاده از لامپ UV

نفیس 24

در فروشگاه اینترنتی نفیس 24 انواع محصولات خانگی در برند های مختلف وجود دارد. از جمله این محصولات می توان به ماشین های ظرفشویی، انواع یخچال و فریزر، انواع تلویزیون و تمامی لوازم خانگی که به آن نیاز دارید اشاره کرد. شما می توانید پس از بررسی محصول مورد نظر اقدام به خرید آن کرده و محصول خریداری شده را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنید.