برد الكترونيك در يخچال

با پيشرفت هاي فراوان تكنولوژي در زمينه توليد لوازم خانگي، تغيرات مهمي هم در اين زمينه رخ داد تا جايي كه قطعات قديمي مكانيكي، جاي خود را به قطعات الكترونيكي دادند. اين تغيير در يخچال ها به شكل حذف ترموستات و قطعات كنترلي مكانيكي بود كه جاي آن را مدار هاي الكترونيكي گرفتند. در يخچال هاي امروزي، تايمر ديفراست جاي خود را به برد الكترونيكي داده است. كه اين جا به جايي، كمك بزرگي به كاهش مصرف انرژي كرده است. قطعه اي كه وظيفه گزارش دما به برد الكترونيكي يخچال را دارد، ترميستور است كه در اين حالت، مغز پردازشگر برد الكترونيكي با گزارشي كه داده شد برنامه هاي لازم را اجرا مي كند.

مغز یخچال، برد الكترونيكي آن است كه وظيفه آن كنترل اجزاي مهم و اصلي يخچال مانند كمپرسور و فن يخچال مي باشد. برد اصلي ديگر در يخچال ها، مادر برد است كه تمام اجزاي دستگاه را كنترل مي كند. اگر زماني برد الكترونيك در يخچال به درستي كار نكند، يخچال هم به خوبي خنك نمي شود.

از علائم آسيب به كنترل پنل، از كار افتادن فن، چراغ ها و بسياري از اجزاي ديگر است. امروزه يخچال هاي مدرن و پيشرفته اكثرا مجهز به بردهاي بسيار پيشرفته اي هستند و ظيفه كنترل فن يخچال، كمپرسور، المنت يخچال، درب ها، سنسورها و يخساز را دارند. اگر زماني برد الكترونيكي يخچال با مشكلي مواجه شد، حتما در اولين فرصت با يك تعمير كار حرفه اي تماس بگيريد.

نحوه تشخيص مشكل و تعويض برد الكترونيكي يخچال

براي اينكه به بررسي دقيق برد الكترونيكي يخچال بپردازيد و مشكلات آن را رفع كنيد، بايد يكسري مراحل را به درستي انجام دهيد. براي اين كار ابتدا برق را قطع كنيد. سپس يخچال فریز خود را به سمت جلو حركت دهيد و دو شاخه آن را از پريز برق جدا كنيد. يخچال را تا جايي حركت دهيد كه به راحتي به برد يخچال دسترسي داشته باشيد. حالا دست به كار شويد ابتدا پوشش يا محافظي كه روي صفحه برد الكترونيكي يخچال قرار دارد را برداريد.

برد الكترونيكي يخچال

معمولا محل قرار گيري برد هاي الكترونيك در يخچال فريزر ها متفاوت است. در برخي مدل ها پشت يخچال، ديواره هاي جانبي، سقف و در برخي ديگر ممكن است برد داخل يخچال فريزر باشد. پس از اينكه به كمك پيچ گوشتي درپوش برد را جدا كرديد، با تلفن همراه خود از صفحه كلي يك عكس بگيريد تا هنگام بستن و سر هم كردن قطعات در صورت لزوم از اين عكس استفاده كنيد. تمام سيم هاي اتصال را توسط يك انبردست از صفحه برد الكترونيكي يخچال جدا كرده و آن را خارج كنيد. سپس طبق عكسي كه قبلا گرفتيد، تمام سيم ها را به برد الكترونيك جديد متصل كنيد.

برد الكترونيكي يخچال

تعمير برد الكترونيكي يخچال

گاهي اوقات ممكن است برد يخچال نياز به تعويض نداشته باشد و فقط با يك تعمير ساده مشكل آن بر طرف شود. طبق مراحل قبل كه براي تعويض برد الكترونيكي يخچال توضيح داديم، قطعه را خارج كنيد. با دقت چك كنيد كه همه قطعات درست و دقيق به برد متصل باشند. از لق نبودن پايه ها اطمينان حاصل كنيد. حتما برد الكترونيك را تميز كنيد و اگر با قطعه اضافي مواجه شديد آن را خارج كنيد.

پايه هاي سوكت همه قطعات را پاك كنيد و از اتصال درست آن ها مطمئن شويد. اتصال درست تمام سيم ها ي رابط به مدار را بررسي كنيد. سعي كنيد تمام قطعات را به خوبي بررسي كنيد و از سالم بودن آن ها مطمئن شويد. معمولا قطعاتي كه سوخته يا خراب باشند، رنگ آن ها تغيير مي كند يا قسمتي از بدنه آن ذوب مي شود.

نهايتا اگر تمام اين مراحل را بررسي كرديد و ايراد برد يخچال برطرف نشد، توسط يك مولتي متر و لوازم مونتاژ، شروع به بررسي عيب و ايراد قطعات كرده و پس از تشخيص درست، آن را تعويض يا تعمير كنيد.

علائمي كه نشان مي دهد برد الكترونيكي يخچال مشكل دارد

برد الكترونيكي يخچال

در مطالب بالا اشاره كرديم كه برد الكترونيكي يخچال مغز اصلي دستگاه است و در صورت بروز هرگونه مشكل در يخچال مي توان آن را به برد ربط داد. اگر با هريك از موارد زير رو به رو شديد، حتما به بررسي برد يخچال فريزر بپردازيد:

  • خنك نكردن يخچال فريزر
  • برفك زدن يخچال فريزر
  • هنگامي كه يخچال فريزر به طور يكسره كار كند.
  • زماني كه يخچال فريزر مشكل يخ زدايي دارد.
  • روشن نشدن يخچال فريزر
  • اگر دماي يخچال فريزر مشكل دارد، سري به برد بزنيد.
  • در صورت خاموش بودن كمپرسور و كار كردن هر دو فن، احتما مشكل از مادر برد دستگاه مي باشد.

جمع بندي

اينكه يخچال شما چه مدل يا برندي باشد، هيچ فرقي نمي كند. در تمام يخچال فريزر هاي برند ال جي، برند سامسونگ، برند اسنوا، الكترواستيل و… برد الكترونيكي يخچال مغز اصلي دستگاه است كه وظيفه اصلي آن فرمان دادن به قطعات ديگر است. اگر زماني اين قطعه با مشكل مواجه شود، تمام قطعات مربوطه ايراد پيدا مي كنند. براي رفع اين مشكل، ابتدا بايد با يك تكنسين حرفه اي در اين زمينه تماس بگيريد. قطعا در وهله اول تعمير برد الكترونيكي يخچال از لحاظ هزينه خيلي به صرفه تر از تعويض آن مي باشد.

هدف ما از ارائه اين مقاله، آشنايي شما با برد الكترونيكي يخچال، نحوه عيب يابي و تعمير آن مي باشد. با توجه به مطالبي كه در بالا گفته شد، ممكن است يكسري از مشكلات جزئي در يخچال، باعث خرابي برد شوند كه اگر به موقع بررسي نشود، هزينه سنگيني براي شما به همراه خواهد داشت. هنگام استفاده از يخچال حتما از محافظ مطمئن استفاده كنيد تا در صورت بروز نوسانات آسيبي به برد يخچال وارد نشود.

فروشگاه اينترنتي نفيس 24، مرجع بزرگ لوازم خانگي با چهل سال سابقه درخشان در زمينه فروش انواع محصولات خانگي و لوازم برقي فعاليت مي كند. هدف اين مجموعه، راهنمايي مشتريان عزيز براي خريد كالاي مورد نياز و جلب رضايت آن ها مي باشد. شما خريداران گرامي مي توانيد با مراجعه به

فروشگاه نفيس 24، انواع محصولات ما را مشاهده و با كالاهاي مشابه آن مقايسه و پس از كسب اطلاعات لازم و اطمينان كامل، اقدام به خريد اينترنتي كنيد. اين فروشگاه براي جلب رضايت بيشتر مشتريان، امكان پرداخت هزينه درب منزل را فراهم كرده است. در ضمن ارسال براي مشتريان تهراني نيز به صورت رايگان مي باشد.