با پيشرفت هاي فراواني كه در زمينه توليدات محصولات خانگي به وجود آمده است هر روز، يك وسيله جديد و كاربردي، براي آسانتر كردن كارها به وسايل آشپزخانه اضافه مي شود. يكي از اين وسايل كه بسيار مورد استقبال بانوان هم قرار گرفته است آرام پز مي باشد. آرام پز، يك ظرف نسبتا بزرگ فلزي مي باشد كه داخل آن كاسه هايي از جنس تفلون يا سراميك قرار گرفته است. اين وسيله، براي روشن شدن، به برق متصل مي شود و به صورت كاملا آرام و با سرعت خيلي كم، شروع به پخت انواع غذاها مي كند. خريد آرام پز علاوه بر اينكه كمك مي كند غذاي شما بدون اينكه آب خود را از دست بدهد، كاملا آرام پخته شود، موجب حفظ خواص مواد غذايي نیز مي شود.

اين محصول، تقريبا در دهه هشتاد، توسط شركت ناگسون شيكاگو، توليد و به بازار عرضه شد كه به مرور توليد كنندگان ديگر شروع به ساخت آرام پز با برند هاي مختلف كردند.

ضرورت خريد آرام پز و كاربرد آن در آشپزخانه

  • اين محصول با رعايت حفظ خواص مفيد مواد غذايي، يك غذاي خوشمزه و لذيذ را به ما تحويل مي دهد.
  • اگر شاغل هستند و اكثر وقت خود را بيرون از خانه سپري مي كنيد، قطعا وقت كافي براي آشپزي و پخت غذاي مناسب را نخواهيد داشت. با خريد يك آرام پز ديجيتالي براي آشپزخانه خود، خيال خود را از اين بابت راحت كنيد.
  • خريد آرام پز و استفاده از آن، علاوه بر اينكه دردسر هاي اجاق گاز و قابلمه به همراه ندارد، باعث شده است تا ديگر نیازی به چک کردن مداوم غذا نداشته باشید. با تعيين برنامه مناسب براي پخت هر غذا، مي توانيد ساعت ها غذا را رها كرده و به كارهاي روزمره خود برسيد.
  • اين دستگاه، براي پخت غذا به روغن كمي نياز دارد. شما مي توانيد با خيال راحت، يك غذاي خوشمزه و سالم نوش جان كنيد.
  • تمام آرام پزها، داراي يك ديگ سراميكي يا تفلون هستند كه با برق كار می کند و مواد غذايي را در دمايي تقريبا بين 70 تا 140 درجه به آرامي به مرحله پخت مي رساند.
  • خريد آرام پز و استفاده از آن، علاوه بر اين كه در زمان شما صرفه جويي ميكند بلکه باعث صرفه جويي در مصرف برق نیز مي شود. به اين صورت كه ميزان مصرف برق يك دستگاه آرام پز، ميانگين 3 تا 12 ساعت، شايد به اندازه مصرف سه عدد لامپ 100 وات باشد.

نكات مهمي كه در زمان خريد آرام پز بايد رعايت كنيد

تمام دستگاه هاي آرام پز، قابليت و مشخصاتي مانند: توان دستگاه، قيمت، ميزان ظرفيت و گنجايش دستگاه دارند، حتما بايد در زمان خريد به آن ها توجه كنيد. در ادامه اين نكات را باهم بررسي خواهيم كرد.

نكات مهمي كه در زمان خريد آرام پز بايد رعايت كنيد

توجه به ظرفيت آرام پز در هنگام خريد

ميزان ظرفيت و گنجايش هر ظرفي، بسته به نياز فرد و تعداد افراد خانواده مي باشد كه بايد در زمان خريد آرام پز مورد توجه قرار گيرد. ميزان اندازه كل مواد غذايي كه شما در آرام پز قرار مي دهيد، با واحد ليتر مشخص مي شود كه معمولا ظرفيت آرام پز ها، چيزي بين يك تا هشت ليتر مي باشد. گاهي اوقات كه براي خريد به بازار مراجعه مي كنيد، فروشنده از شما سوال مي كند كه آرام پز چند نفره مي خواهيد؟ ظرفيت هاي معمول دستگاه آرام پز، دو، چهار، شش، هشت و ده نفره مي باشد. گاهي هم با ظرفيت بيشتر به فروش مي رسند. اما دقت كنيد، زماني كه ظرفيت مورد نيازتان را انتخاب مي كنيد توجه كنيد كه بايد دو سوم ظرف شما براي جريان بخار و جا به جايي خالي باشد و شما نمي توانيد تمام ظرف را پر كنيد.

توان دستگاه آرام پز

يكي از نکات مهم در زمان خرید آرام پز توجه به توان مصرفي آن مي باشد که اكثرا بين 100 تا 1500 وات مي باشد. توان آرام پز در قيمت اين محصول، تاثير به سزايي دارد. به هر اندازه كه توان دستگاه بالا مي رود به قيمت آن هم افزوده مي شود. در ضمن فراموش نكنيد توان بالاي دستگاه باعث بالا رفتن مصرف انرژي هم مي شود.

در هنگام خريد به جنس ظروف داخلي آرام پز دقت كنيد

كاسه داخلي دستگاه، همان بخش مهمي مي باشد كه غذاي شما در آن به مرحله پخت مي رسد. اين كاسه داخلي را معمولا از جنس تفلون، سراميك و يا روي مي سازند و قيمت اين محصول با توجه به جنس كاسه داخلي دستگاه متغير خواهد بود.

توجه به جنس بدنه آرام پز

بدنه اين دستگاه ها را معمولا از جنس استيل و يا پلاستيك و گاهي اوقات هم از تركيب اين دو جنس مي سازند. آرام پز هايي با جنس بدنه استيل ضد زنگ، دوام و مقاومت بالايي دارند. همچنين استفاده از استيل، زيبايي خاصي به آشپزخانه شما مي بخشد. در مقابل آرام پز هايي با بدنه پلاستيك سبك تر هستند كه جا به جا كردن آن ها راحت تر مي باشد. در نهايت با توضيحاتي كه داده شد، هنگام خريد آرام پز شما مي توانيد با توجه به سليقه و نوع نیاز خود، محصولي با بدنه استيل يا پلاستيك را انتخاب كنيد.

توجه به شركت توليد كننده محصولات

يك شركت سازنده، نقش مهمي در كيفيت و ماندگاري بالاي دستگاه دارد. برند هاي مختلفي شروع به توليد و ساخت آرام پز كرده اند كه معروف ترين آن ها، آرام پز برند پارس خزر و تفال مي باشد كه امتحان خود را به درستي پس داده اند.

 

  توجه به شركت توليد كننده محصولات

 قيمت محصول

همانطور كه در مطالب بالا اشاره كرديم، عوامل زيادي ممكن است در قيمت آرام پز ها تاثير گذار باشند. عواملي مانند: برند محصول، جنس بدنه و كاسه، ظرفيت و توان محصول مي تواند در قيمت يك آرام پز تاثير بگذارد.

ساير نكاتي كه در هنگام خريد آرام پز مورد توجه قرار مي گيرد

  • بيشتر آرام پز ها داراي يك تايمر هستند كه به شما اين امكان را مي دهد تا زمان روشن و خاموش شدن دستگاه را تنظيم كنيد.
  • دكمه خاموش شدن به صورت اتوماتيك، باعث مي شود تا پس از پایان مرحله پخت، دستگاه به صورت اتوماتيك خاموش شود كه اين موضوع موجب صرفه جويي در مصرف برق هم خواهد شد.
  • بعضي از آرام پز ها، مجهز به منو هاي مختلفي براي پخت كيك، برنج، تهيه ماست، آبگوشت و خورشت، بخارپز و ….مي باشند، شما مي توانيد هنگام خريد اين مدل ها را بررسی و انتخاب كنيد.

سخن پایانی

در اين مطالب، نكات مهمي در مورد كاربرد آرام پز و ويژگي هاي مهم آن در اختيار شما عزيزان قرار داديم. با رعايت و توجه به اين نكات، مي توانيد لذت خوردن يك غذاي دلچسب را تجربه كنيد. با مراجعه به فروشگاه اينترنتي نفيس 24، مي توانيد اقدام به خرید این محصول کنید.