ساب ووفر چيست ؟

قطعا شما هنگامي كه از سيستم هاي صوتي استفاده كرده ايد بارها كلمه ساب ووفر به گوشتان خورده است و اين سوال به ذهنتان رسيده كه ساب ووفر چيست و كارايي آن به چه شكل است و همینطور نقش آن در توليد صداهايي كه مي شنويم چيست. ما در اين مطالب سعي داريم اطلاعات كاملي در مورد كاربرد ساب ووفر و نقش آن در تجهيزات صوتي و تلويزيون ها را در اختيار شما عزيزان قرار دهيم. ساب ووفر ها يكي از قطعات و لوازم دستگاه هاي پيشرفته سيستم هاي صوتي مي باشند و اين قدرت را دارند، صداهاي بم را كه در اصطلاح به آن بيس مي گويند را با كيفيت و قدرت بيشتري پخش كنند. در حقيقت ساب ووفر در كامل كردن كيفيت صدا نقش مهمي دارد.

 در قدرت صدا و فركانس

مفهوم فركانس در واقع تغيير يك وضعيت در مدت زمان بسيار كوتاه است. مثلا زماني كه مي گويند فركانس برق شهر تهران 50 هرتز است به اين معنا مي باشد كه  برق در يك ثانيه 50 بار تغيير وضعيت مي دهد. در مورد صدا ها هم اين نكته صدق مي كند، يعني هرچقدر ارتعاشات هوا، صدا را تند کند و با سرعت بالا حركت دهد، صدايي كه مي شنويم نازك تر مي باشد اما اگر ارتعاشات هوا صدا را آهسته و آرام تر حركت دهد ما صداها را به صورت بم و كلفت مي شنويم. در واقع فركانس هرچه بالاتر باشد صدا نازك تر است و هرچه فركانس پايين تر باشد صداها بم شنيده مي شوند.

فركانس صوتي محدوده شنوايي افراد، حدودا 20 هرتز تا 20 كيلوهرتز مي باشد كه 20 هرتز، صداي خيلي بم و 20 كيلوهرتز صداهاي خيلي نازك و ظريف مي باشد. اما فركانس صوتي در ساب ووفر ها 20 تا 200 هرتز را ساپورت مي كند به طوري كه بم ترين صداها، با وضوح و كيفيت بالا به گوش شما مي رسد. اگر به دنبال سيستم هاي خيلي حرفه اي هستيد محصولي را انتخاب كنيد كه ساب ووفرهاي آن ها صداهايی تا سقف ١٠٠ هرتز را پوشش مي دهد. كاربرد ساب ووفر ها در بلندگوها ضروري مي باشد و نبود آن در سيستم هاي صوتي از كيفيت صداها مي كاهد.

كاربرد ساب ووفر

كاربرد ساب ووفر در سيستم هاي صوتي براي توليد و پخش صدا هاي بم و پر قدرت مي باشد. در بلندگو ها، ديافراگم، وظيفه توليد صدا را دارد. ديافراگم ساب ووفر ها نسبتا بزرگ است و صدا به راحتي مي تواند حركت كند اما با دفعات كمتري اين كار انجام مي شود. ساب ووفر ها در فركانس 20 تا 200 هرتز كار مي كنند كه شايد فركانس آن ها كم باشد اما از قدرت بالايي برخوردارند. هرجايي كه حرف از موسيقي باشد، ردپاي subwoofer در آن جا وجود دارد. ساب ووفر در تمام سيستم هاي صوتي مانند: ساندبار ها، شيك ها، ساندبيس، تلويزيون ها و سيستم هاي صوتي تلويزيون وجود دارد. به طور کلی دو نوع ساب ووفر وجود دارد، فعال و غير فعال.

ساب ووفر های فعال يك قطعه كنترل صداي داخلي (آمپلي فاير) دارند و فقط كافي است به يك منبع صدا متصل شوند. اما ساب ووفر هاي غير فعال، فاقد اين ويژگي مي باشند و براي كار كردن با آن به يك آمپلي فاير خارجي، براي كنترل صدا نياز داريد. اما از جهت كيفيت صدا هيچ تفاوتي با هم ندارند.

ساب ووفر های غیر فعال به دليل تهيه آمپلي فاير صوتي، ممكن است از لحاظ هزينه با ساب ووفر های فعال كمي اختلاف داشته باشند. در زمان خريد سيستم هاي صوتي، حتما به اين نكات توجه كنيد و سعی کنید بر اساس نیازی که دارید محصول مورد نظرتان را انتخاب کنید. البته توليد و كاربرد ساب ووفر هاي غير فعال در سيستم هاي صوتي اين روزها تقريبا متوقف شده است اما ممكن است هنوز هم اين مدل ها در بازار موجود باشند.

ساب ووفر چيست ؟

كاربرد ساب ووفر در تلويزيون ها

در اكثر تلويزيون هاي مدرن و پيشرفته، غير از بلند گوها، يك ساب ووفر داخلي هم وجود دارد تا شما در زمان پخش سريال و يا موزيك مورد علاقه خود صداهايي كه بم و بي كيفيت هستند را با وضوح بالايي شنیده و از کیفیت صدا لذت ببريد. اكثر تلويزيون هايي كه در منازل ما وجود دارند مجهز به 2 بلندگو، با توان صوتي 20 وات هستند اما تلويزيون هايي كه مجهز به ساب ووفر هاي داخلي هستند توان بلندگو هاي آن ها 40 وات مي باشد و هرچه بلندگوها از توان بالاتري برخوردار باشند، صداهايی رسا و با كيفيت بيشتر از تلويزيون شما به گوش مي رسد.

تلويزيون هايي كه فاقد ساب ووفر داخلي هستند بايد يك سيستم صوتي مجزا مانند سينما خانگي، ساندبار و يا شيك براي آن ها تهيه كرد. كاربرد ساب ووفر ها در تلويزيون هاي امروزي، آن ها را به يك محصول فوق پيشرفته تبديل كرده است .

كاربرد ساب ووفر در تلويزيون ها

سخن پاياني

كاربرد ساب ووفر در سیستم های صوتی و تصویری بالا بردن کیفیت صدا می باشد و در اكثر تلويزيون هاي برند ال جي، تلویزیون های برند سامسونگ و سوني وجود دارد. همچنين در تلويزيون هايي كه فاقد ساب ووفر هستند، يك پورت HDMI وجود دارد كه مي توانيد خودتان يك ساب ووفر خارجي به آن اضافه كنيد. هدف از شرح اين مطالب براي شما عزيزان، بالابردن اطلاعات و راهنمايي، براي خريد سيستم هاي صوتي و تصويري حرفه اي مي باشد كه از كيفيت بالايي برخوردار هستند.انتخاب و خريد بهترين محصولات لوازم خانگي، براي همه ما از اهميت بالايي برخوردار است.

فروشگاه اينترنتي نفيس 24 با راه اندازي سايت اينترنتي خود به شما كمك مي كند قبل از هر گونه اقدامي براي خريد، ابتدا اطلاعات لازم را درمورد محصول مورد نظر مطالعه كرده و سپس اقدام به خريد آنلاين كنيد.