وجود ماشين ظرفشويي در آشپزخانه سال هاي سال است كه كار افراد را راحت تر كرده است. ماشين ظرفشويي اين امكان را براي شما فراهم كرده است تا حجم زيادي از ظروف كثيف را بدون اينكه دستان خود را خسته كنيد، داخل ماشين ظرفشويي قرار داده و خيالتان از شستن آن ها راحت باشد. حتما هنگام استفاده از اين وسيله بار ها اين سوال از ذهنتان عبور كرده است كه چه ظروفي را نمي توان در ماشين ظرفشويي قرار داد؟

قطعا يكسري ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي هستند كه براي دوام بالاي دستگاه و عملكرد بهتر و همچنين سلامت ظروف نبايد از آن ها استفاده كرد. با اينكه ماشين ظرفشويي قادر به شستن انواع مختلفي از ظروف مي باشد، اما برخي از ظروف هستند به دليل حساسيت بالايي كه دارند، ترجيحا بهتر است با دست شسته شوند. در ادامه اين مقاله مطالبي راجع به ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي براي شما عزيزان ارائه داده ايم ما را در ادامه اين مسير همراهي كنيد.

قرار دادن ظروف چوبي در ماشين ظرفشويي ممنوع

براي شستن ظروف چوبي آشپزخانه به هيچ عنوان از ماشين ظرفشويي استفاده نكنيد. ظروف چوبي جزو ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي مي باشند كه شستن آن ها با ماشین ظرفشویی اثرات مخربي بر روی این محصول به جاي خواهد گذاشت. اين ظروف در اثر گرما ترك مي خورندكه اين ترك ها محيط خوبي براي تجمع باكتري و ميكروب ها هستند و ممكن است سلامت شما را به خطر بياندازند.

ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي

ظروف چيني یکی از ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي

يكي ديگر از ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي ظرف هاي چيني هستند. مواد شوينده اي كه در ماشين ظرفشويي استفاده مي شوند به دليل قدرت بالايي كه دارند به مرور موجب سائيدگي ظروف مي شوند. سرويس هاي چيني كه داراي پوشش هاي آلومنيومي و نوارهاي رنگي هستند، با مواد شيميايي شوينده به مرور از بين مي روند و ظروف شما پس از مدتي زيبايي خود را از دست خواهد داد.

ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي

چاقوي آشپزخانه از ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي است

چاقو هاي آشپزخانه هم جزو ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي هستند كه در اثر حرارت و گرماي بالا به مرور كند مي شوند. علاوه بر اين چاقو هاي دسته جدا با قرار گيري در ماشين ظرفشويي در معرض حرارت و آب داغ گرفته و چسب آن ها از بين مي رود در اين صورت ممكن است دسته به طور كامل از تيغه جدا شود. اين موضوع براي ديگر ابزار هاي برنده و تيز هم صدق مي كند. تيزي نوك چاقو و قيچي ممكن است به ظروف يا قسمت هاي داخلي ظرفشويي آسيب وارد كند. پس تحت هيچ شرايطي ابزارهاي تيز و برنده را داخل ماشين ظرفشويي قرار ندهيد.

از قرار دادن ظروف عايق بندي شده و فلاسك در ماشين ظرفشويي خودداری کنید

فلاسك هم از ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي مي باشد كه بايد از قرار دادن آن داخل اين وسيله جدا خود داري كنيد. اكثر فلاسك و ماگ ها در بدنه داخلي خود، عايقي دارند كه در اثر حرارت و شدت گرماي آب ممكن است آسيب ببينند. به اين صورت كه قسمت هايي كه عايق بندي شده اند در اثر فشار آب پر شده و پس از مدتي يا به طور مداوم چكه مي كند يا اينكه كاملا از كار خواهد افتاد و قابليت خود را از دست مي هد.

استفاده از ظروف مسي در ماشين ظرفشويي ممنوع

قرص ها و مواد شوينده ماشين ظرفشويي، قدرت سايندگي بالايي دارند كه به پوشش ظروف مسي آسيب مي زنند. اين اتفاق باعث مي شود، عمر ظروف كاهش پيدا كند. تمام ظروف و قابلمه هاي مسي جزو ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي هستند كه بايد به نحوه صحيح شست و شوي آن ها دقت كنيد.

ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي

شستن ظروف آهني و چدني در ماشين ظرفشويي ممنوع

ظروف چدني و آهني نيز، جزو ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي هستند. سعي كنيد از اين ظروف به دليل قابليت زنگ زدگي در ماشين ظرفشويي استفاده نكنيد. زماني هم كه ظروف آهني و چدني را با دست مي شوييد، فورا با يك پارچه تميز آن را خشك كنيد تا مانع از زنگ زدگي شود.

قرار دادن ظروف پلاستيكي نازك در ماشين ظرفشويي ممنوع است

به دو علت ظروف پلاستيكي جزو ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي هستند. اول اينكه حرارت بالاي آب در اين دستگاه، باعث ذوب شدن ظروف پلاستيكي نازك مي شود. علت ديگر اين است كه معمولا در ساختار ظروف پلاستيكي، انواع مواد مختلف درجه دو و سه استفاده شده است كه در اثر فشار و حرارت بالا ممكن است ظرف شما از خود سمومي توليد كند كه براي سلامت شما مضر است.

ظروف آلومنيومي از دسته ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي

از قرار دادن ظروف آلومينيومي و سيني هاي فر داخل ماشين ظرفشويي بپرهيزيد. ظروف آلومينيومي جزو دسته ظروف ممنوعه هستند كه در اثر مواد شوينده به مرور باعث ايجاد لكه هاي تيره بر روي ظروف مي شوند. در كل ظروف آلومينيومي به دليل استحكام و دوام پايين بايد با دست شسته شوند.

قرار دادن ليوان كريستال در ماشين ظرفشويي ممنوع

ليوان هاي كريستالي هم در دسته ظروف ممنوعه قرار دارند كه بسيار حساس بوده و ممكن است در اثر گرما بشكنند يا پس از مدتي كدر شوند. حرارت و گرمايي كه با فشار به ظروف برخورد مي كند، قطعا آسيب هايي هم وارد مي كند پس سعي كنيد ظروفي كه حساس و شكننده هستند را با دست بشوييد.

ظروف استيل جزو ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي هستند

برخي از ظروف استيل مانند قاشق و چنگال را نمي توان در ماشين ظرفشويي قرار داد. ظروف دسته فلزي يا ظروفي كه در آن فلز و طلا به كار رفته باشد، جزو ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي هستند.

ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي

معرفی برند های برتر ماشین ظرفشویی

سخن پاياني

هدف ما از ارائه اين مطالب، آشنايي با انواع ظروف ممنوعه در ماشين ظرفشويي بود. ماشين ظرفشويي به دليل اينكه از مواد شوينده بسيار قوي و همچنين حرارت و فشار بالاي آب براي شستن استفاده مي كند، ممكن است به يكسري ظروف حساس آسيب وارد كند. هميشه قبل از قرار دادن هر ظرفي داخل ماشين ظرفشويي، اطمينان كامل را به دست آوريد كه آيا مناسب شست و شو با ماشين ظرفشويي هستند يا خير؟ نحوه شست و شوي صحيح سرويس هاي چيني و قاشق چنگال خود را قبل از هر اقدامي بررسي كنيد. رعايت نكات اينچنيني، علاوه بر اينكه از ظروف شما مراقبت مي كند از بروز هر گونه آسيب و مشكلي براي دستگاه هم جلوگيري مي كند.

فروشگاه اينترنتي نفيس 24، مرجع بزرگ فروش لوازم خانگي شما عزيزان را در جهت خريد كالاي مورد نيازتان ياري مي كند. در اين فروشگاه، انواع لوازم خانگي ريز و درشت از جمله ماشين هاي ظرفشويي، ماشین های لباسشویی، انواع جاروبرقی و محصولات پر کاربرد دیگری از برن های مطرح دنیا از جمله برند ال جي، برند بنس، برند آاگ و بسياري از برندهاي معتبر ديگر به فروش مي رسند. شما خريداران گرامي مي توانيد با مراجعه به فروشگاه نفيس 24، محصول مورد نياز خود را به صورت اينترنتي خريداري كنيد.