وجود كوچك ترين شوك الكتريكي در لوازم برقي، شايد از نظر ما خيلي مهم نباشد اما اگر به موقع بررسي نشود، حتما آسيب هاي جدي را به دنبال خواهد داشت. اين شوك الكتريكي، گاهي ممكن است با كشيدن تمام ولتاژ برق، فقط در چند ثانيه منجر به مرگ شود. هر گاه از هر وسيله برقي، شوك الكتريكي به شما وارد شد فورا آن را از برق بكشيد.
وجود برق در بدنه ماشين ظرفشويي ممكن است در زمان استفاده، باعث آزار شما شود و همچنین براي شما بسیار خطرناك باشد. بهتر است هرچه زودتر براي رفع اين مشكل اقدام كنيد تا اتفاقات جبران ناپذيري را برايتان به وجود نياورد. با ما در ادامه اين مطالب همراه باشيد، تا علت وجود برق در بدنه ماشين ظرفشويي را براي شما شرح دهيم.

علت وجود برق در بدنه ماشين ظرفشويي چيست؟

علت وجود برق در بدنه ماشين ظرفشويي چيست؟

ايراد در سيم كشي ماشين ظرفشويي

گاهي اوقات دليل وجود برق در بدنه ماشين ظرفشویی ايراد و خرابي در سيم كشي دستگاه مي باشد. اين خرابي، ممكن است شامل پوسيدگي و يا ازبين رفتن روكش سيم ها باشد. در چنين مواقعي سيم لخت شده و به بدنه دستگاه برخورد مي كند و موجب برق گرفتگي مي شود. پس هرگاه با شوك الكتريكي در بدنه ظرفشويي، روبرو شديد حتما سيم كشي آن را بررسي كنيد و اگر قسمتي از سيم ها خراب يا پوسيده بود آن را تعويض كنيد.

 

معرفی برند های برتر ماشین ظرفشویی

خرابي پريز یکی از دلایل وجود برق در بدنه ماشين ظرفشويي

در اكثر موارد علت وجود برق در بدنه ماشين ظرفشویی خرابي پريز برقي مي باشد كه ظرفشویی به آن متصل است. در اين حالت حتما پريز ها را چك كنيد و در صورت خرابي بايد آن ها را تعويض كنيد.

خرابي دوشاخه ظرفشويي

در زمان خريد ماشين ظرفشویی و نصب آن، حتما دوشاخه دستگاه را بررسي كنيد كه مشكلي نداشته باشد. در بعضي موارد دليل وجود برق در بدنه ماشين ظرفشويي ممكن است خرابي يا اتصالي دوشاخه دستگاه باشد. پوسيدگي و زنگ زدگي دو شاخه بسيار خطرناك است و نبايد در چنين مواقعي از آن استفاده كرد. در اولين فرصت فورا با نمايندگي تماس گرفته تا دوشاخه و سيم دستگاه تعویض شود.

خرابي پريز یکی از دلایل وجود برق در بدنه ماشين ظرفشويي

خرابي هيتر دستگاه، دلیلی برای وجود برق در بدنه دستگاه

هيتر در داخل دستگاه قرار دارد و كاربرد آن گرم كردن آب داخل ظرفشويي مي باشد. زماني اين قطعه خراب مي شود كه به مرور پس از استفاده طولاني مدت پوسيده شده باشد يا اينكه با آب برخورد كند. اين اتفاق باعث وجود برق در بدنه ماشين ظرفشویی مي شود كه فورا بايد آن را تعويض كنيد.

 خرابي موتور دستگاه باشد

قلب هر دستگاهي موتور آن وسيله مي باشد كه بدون وجود موتور دستگاه عملا كار نخواهد كرد. اگر زماني با شوك الكتريكي در بدنه مواجه شديد، پس از چك و بررسي تمام نكاتي كه در مطالب بالا گفته شد، سري هم به موتور دستگاه بزنيد. گاهي اوقات نيم سوز شدن موتور ظرفشويي، ممكن است باعث وجود برق در بدنه ماشين ظرفشويي شما شود. در چنين مواردي حتما با كارشناسان مربوط به اين حرفه تماس بگيريد.

وجود برق در بدنه ماشين ظرفشويي به دلیل نشتي آب

نشتي آب كه اكثر مواقع هم افراد به آن توجهي نمي كنند، يكي ديگر از علت هاي وجود برق در بدنه ماشين ظرفشويی مي باشد. هنگامي كه دستگاه شما نشتي داشته باشد، قطعا آب با بر خورد به سيم ها به درون آن ها نفوذ مي كند و موجب اتصالي ماشين ظرفشويي مي شود. در اين حالت سريع اقدام به رفع نشتي آب دستگاه كنيد.

مشكل اتصالي در سيم كشي داخلي ماشين ظرفشويي

ممكن است اتصالي در سيم كشي داخلي دستگاه، باعث وجود برق در بدنه ماشين ظرفشويي شود. بروز اين مشكل ممكن است موجب اتصال در قسمت هاي داخلي دستگاه، مانند برد الكتريكي و قطعات الكتريكي هم بشود. اگر با اين مشكلات رو به رو شديد، حتما نكات ايمني را رعايت كرده و قبل از اقدام به هر كاري با متخصصين در اين زمينه تماس بگيريد.

استفاده اشتباه از سيم ارت در ماشين ظرفشويي

يكي از قسمت هاي ماشين ظرفشويي، سيم ارت مي باشد كه توسط يك لوله بلندي كه به قسمت ستون وسط ساختمان متصل شده وصل مي شود. كاربرد اين سيم، جلوگيري از آسيب هاي احتمالي مانند رعد و برق به لوازم برقي و همچنين ساختمان مي باشد. سيم ارت را به هيچ عنوان به لوله هاي آب متصل نكنيد اين كار باعث اتصالي و همچنين وجود برق در بدنه ماشين ظرفشويي مي شود.

نكات مهم براي جلوگيري از وجود برق در بدنه ماشين ظرفشويي

  • از نصب ماشين ظرفشويي در مجاورت سينك ظرفشويي، حمام و مكان هايي كه امكان وجود رطوبت در آن زياد است خودداري كنيد.
  • براي جلوگيري از وجود برق در بدنه ظرفشويي، زماني كه مي خواهيد دستگاه را روشن كنيد، حتما از يك محافظ مطمئن استفاده كنيد.
  • تا وقتي كه از نحوه عملكرد و كاركرد دستگاه اطمينان حاصل نكرديد به هيچ وجه ماشين ظرفشويي را به پريز برق متصل نكنيد.
  • اگر دوشاخه يا پريز برق خراب بود يا پوسيدگي داشت قبل از اتصال و روشن كردن دستگاه آن ها را تعويض كنيد.

 

کلام پایانی

در زمان استفاده از لوازم برقي اگر با كوچكترين شوك الكتريكي مواجه شديد حتما اين مشكل را جدي بگيريد زيرا توجه نكردن به اين نكته، علاوه بر اينكه به دستگاه شما آسيب جدي وارد مي كند، ممكن است براي خود شما هم خطرناك باشد. در بازار لوازم خانگي، برند هاي معتبري از جمله برند بوش، محصولات برند ال جي و سامسونگ از ماشين هاي ظرفشويي وجود دارند كه از كيفيت بالايي برخوردار هستند. شما مي توانيد با مقايسه اين برند ها و با مطالبي كه مطالعه مي كنيد محصول مورد نياز خود را انتخاب كنيد. حتما پس از خريد، ضمانت نامه معتبر از فروشنده دريافت كنيد تا در صورت بروز مشكلاتي از قبيل شوك الكتريكي و يا هر مشكل ديگري با نمايندگي تماس بگيريد تا كارشناسان خدمات پس از فروش به شما ارائه دهند.