هنگامي كه صحبت از خريد تلويزيون مي شود، سوالات زيادي در ذهنمان رخ مي دهد كه ما را دچار سردرگمي مي كند. يكي از اين دغدغه ها، خريد تلويزيون هاي منحني يا خميده و تخت مي باشد كه اين دو نوع داراي ويژگي ها و معايب محتلفي هم هستند. بهتر است قبل از خريد با آن ها آشنا شويد. در اين مقاله همه چيز در مورد مزايا و معايب تلويزيون هاي خميده ويا منحني و همينطور تخت را در اختيار شما قرار خواهيم داد.

تلويزيون منحني چيست؟

در بازار محصولات خانگي، تلويزيون ها با دو صفحه نمايشگر مختلف تخت و منحني وجود دارند كه هريك از آن ها داري خصوصيات مختلفي هستند. ما شما را با اين ويژگي ها آشنا خواهيم كرد. اولين بار برند سامسونگ و برند ال جي، تلویزیون جی پلاس در سال 2013 تلويزيون هايي با نمايشگر منحني را توليد و وارد بازار كردند. همچنين در سال 2014 مدل هاي جديدتر منحني با نمايشگر هاي LCD از نوع خميده وارد بازار شدند.

شايد اين سوال براي شما هم پيش آمده باشد كه نمايشگر هاي تخت چه مشكلي داشت كه تلويزيون هاي منحني جاي آن ها را گرفت؟ البته نا گفته نماند كه قبل از تلويزيون هاي تخت در دوره تلويزيون هاي RTC نمايشگر هاي منحني شكلي هم بودند كه بيشتر محدب بودند كه در تصاوير آن ها مشكلاتي وجود داشت.

علت منحني بودن نمايشگر پرده سينما چيست؟

دو دليل مهم براي اين كار وجود دارد. اولين نكته پايين بودن زاويه ديد تماشاگران به دليل فاصله كم آن ها با پرده سينما مي باشد. به همين دليل خميدگي در اطراف نمايشگر، موجب مي شود تماشاچي بدون چرخاندن سر، تمام جزئيات تصوير را به درستي ببيند. نكته دوم طريقه تشكيل تصوير، بر روي نمايشگر مي باشد. منابعي مانند لنز و پروژكتور وجود دارند كه تصوير را به شكل نقطه اي ايجاد مي كنند.

هنگامي كه به پرده مي تابد اگر نمايشگر تخت باشد، فاصله زيادي با كناره هاي نمايشگر خواهد داشت و تا زماني كه نور به اين قسمت ها برسد تصاوير نامرتب و كج و معوج مشاهده مي شوند. به همين دليل پرده هاي سينما به شكل مقعر مي باشد.

لزوم خريد تلويزيون هاي منحني در چيست؟

لزوم خريد تلويزيون هاي منحني در چيست؟

توليد كنندگان نمايشگر هاي منحني، خيلي توضيحات جامعي در مورد ويژگي هاي اين محصولات ارائه نداده اند. اما طراحي خاص اين محصولات و همچنين درجه انحناي مناسب آن ها قطعا تاثير مثبتي بر نمايش تصاوير خواهد داشت. هم تلويزيون هاي تخت و هم منحني ويژگي هايي دارند كه بايد قبل از خريد حتما آن ها را بدانيد. تلويزيون هاي OLD ال جي با نمايشگر منحني توجه اكثر افراد را به خود جلب كرده اند و با خلق تصاوير فوق العاده يك تجربه جديد از تماشاي تلويزيون را براي شما رقم خواهد زد.

البته در تلويزيون هاي تخت اين برند هم تصاوير با همان وضوح كيفيت ديده مي شوند و كنتراست تصاوير به خوبي در نمايشگر تخت مشاهده مي شود. اما با ورود نمايشگرهاي منحني اين سطح كنتراست، بسيار قوي تر از قبل شده به طوري كه شما اين امكان را داريد، تصاویر را به صورت سه بعدي تماشا كنيد. در ادامه ما را همراهي كنيد تا نكات بيشتري در مورد تلويزيون هاي منحني در اختيار شما قرار دهيم.

 

لزوم خريد تلويزيون هاي منحني در چيست؟

مزاياي تلويزيون هاي منحني

در اين بخش به ويژگي هاي نمايشگرهاي منحني مي پردازيم تا شما به راحتي بتوانيد تصميم بگيريد كه اقدام به خريد تلويزيون هاي تخت كنيد يا منحني

تلويزيون هاي منحني قدرت تمركز بالايي دارند

مهمترين ويژگي تلويزيون هاي منحني، قدرت تمركز بالاي آن ها مي باشد. خميدگي كناره هاي نمايشگر، باعث مي شود شما حس كنيد به طور كامل داخل آن تصوير و محيط قرار داريد و به خوبي مي توانيد روي تصاوير تمركز كنيد.

عمق بالاي تصاوير در تلويزيون هاي منحني

هنگامي كه شما تصاوير را از طريق تلويزيون هاي دوبعدي مشاهده مي كنيد، اين تصاوير به شكل سه بعدي مشاهده مي شوند و اكثر كاربران اين حس را براي اولين بار در مقابل تلويزيون هاي منحني تجربه كرده اند. در نمايشگر هايي كه درجه كنتراست بالاتري دارند، اين حس بيشتر القا مي شود.

تلويزيون هاي منحني داراي ميدان ديد وسيع تري هستند

تلويزيون هاي منحني به شما اين امكان را مي دهند كه تصاوير را با ميدان ديد گسترده تر مشاهده كنيد. اين نكته را زماني متوجه خواهيد شد كه دو تصوير را همزمان با تلويزيون تخت و منحني مشاهده كنيد.

 

تلويزيون هاي منحني داراي ميدان ديد وسيع تري هستند

كنتراست بالاي تلويزيون هاي منحني

همانطور كه در مطالب بالا اشاره كرديم، درجه كنتراست تلويزيون هاي منحني نسبت به نمايشگرهاي تخت بالاتر است. نوري كه از نمايشگرهاي منحني منعكس مي شود، همگرا بوده كه باعث مي شود به طور مستقيم به چشمان شما بتابد و شما تصاوير را با درجه روشنايي بيشتري ببينيد.

معايب تلويزيون هاي منحني

گاهي اوقات عملكرد تلويزيون هاي منحني شبيه به آينه هاي مقعر است كه با دريافت نور بيشتر از تجهيزات روشن اطراف تلويزيون، ممكن است تصاوير را به شكل كشيده تر نمايش دهند كه قطعا اين يك اندازه واقعي نخواهد بود.

نكته بعدي زاويه ديد مي باشد. شما هنگام تماشاي تلويزيون هاي تخت در هر زاويه اي بنشينيد، كيفيت ديد تصاوير هيچ تغييري نخواهد كرد. اما در نمايشگر منحني اگر فقط در زاويه 70 درجه قرار بگيريد، تمام ويژگي ها و جزئيات تصوير را مشاهده خواهيد كرد. پس اگر قصد خريد تلويزيون خميده را داريد حتما نمايشگرهاي بزرگ را انتخاب كنيد.

 

معايب تلويزيون هاي منحني

تلويزيون هاي منحني يا تلویزیون های تخت؟

انتخاب هريك از اين نمايشگرها كاملا سليقه اي بوده و شما مي توانيد با مطالعه دقيق تر در اين مطالب با در نظر گرفتن معايب و مزاياي اين دو نمايشگر و همچنين بودجه اي كه در نظر داريد تصميم به خريد بگيريد.

مجصولات پبشنهادی نفیس 24

سخن پاياني

تلويزيون هاي منحني اين روزها با برندهاي سامسونگ و ال جي به فروش مي رسند و هر برند از لحاظ كيفيت محصولات، امتحان خود را به خوبي پس داده است. اما باز هم انتخاب به عهده خود شما مي باشد. مي توانيد با مقايسه اين برندها و همچنين نوع تخت و منحني نمايشگرها تصميم به انتخاب يكي از اين دو نمايشگر کنید.

فروشگاه اينترنتي نفيس 24، اين محصولات را با بهترين تنوع و كيفيت در اختيار شما عزيزان قرار داده است. شما مي توانيد پس از مقايسه درست تلويزيون هاي منحني و تخت با مراجعه به فروشگاه نفيس 24 اقدام به خريد كالاي مورد نياز خود كنيد.