نخستین بار فناوری بلوتوث در سال 2000 وارد بازار محصولات الکترونیکی شد و هنوز هم پس از سال ها، گاهی اوقات از آن استفاده می شود و همچنان در حال پیشرفت است. هنوز هم فناوری های مختلفی هستند با وجود اینکه بخشی از زندگی دیجیتالی ما را در بر گرفته اند، اطلاعی در مورد آن ها نداریم. یا خیلی مورد توجه و استفاده قرار نمی گیرند. فناوری بلوتوث هم یکی از این موارد می باشد با اینکه در اکثر لوازم دیجیتالی ما به چشم می خورد اما استفاده چندانی از آن نمی کنیم. در ادامه این مطالب با ما همراه باشید تا اطلاعتی در مورد بلوتوث و ویژگی های مختلف آن در اختیار شما قرار دهیم.

فناوری بلوتوث چیست؟

فناوری بلوتوث نوعی روش ارتباطی بدون سیم برای دستگاه های مختلف می باشد. بلوتوث بیشتر برای اتصال دو دستگاه به شکل مستقیم کاربرد دارد. امروزه اغلب تلفن های هوشمند از این فناوری پشتیبانی می کنند.

فناوری بلوتوث

 

بلوتوث یک روش ثابت و از پیش تعیین شده، برای متصل شدن به هدفون، بلندگو و بسیاری از ابزارهای جانبی تلفن همراه می باشد. علاوه بر تلفن همراه از فناوری بلوتوث در برخی از دستگاه ها از جمله ساند بار ها، پرینتر ها، کامپیوتر، اسپیکر و دستگاه های ریموت استفاده شده است. بلوتوث هم مانند سایر تکنولوژی های مختلف روز به روز در حال پیشرفته تر شدن است. نمونه بارز آن بالا رفتن سرعت انتقال داده ها و همچنین کاهش مصرف انرژی می باشد.

ویژگی های مختلف بلوتوث

نحوه کار کردن با فناوری بلوتوث بسیار آسان می باشد و برای این استفاده راحتی که شما از آن دارید، اتفاقات مهمی در قسمت فنی این تکنولوژی پنهان شده است که شما از آن بی خبر هستید. تنها کار مهمی که باید برای اتصال دو دستگاه ار طریق بلوتوث انجام دهید، روشن کردن آیکن بلوتوث و وارد کردن پین کد چند رقمی می باشد. فناوری بلوتوث برای اینکه بتواند داده ها را منتقل کند از یک شبکه بسته ای که دارای هفتاد و نه باند رادیویی می باشد استفاده می کند.

دستگاه هایی که مجهز به فناوری بلوتوث هستند این قابلیت را دارند که به شکل خودکار همدیگر را پیدا کنند و این امکان را برای شما فراهم می کنند که همزمان چند دستگاه را با هم توسط بلوتوث به هم متصل کنید و نگران وارد شدن هیچ گونه آسیبی به باتری موبایل خود نباشید. فناوری بلوتوث به دو صورت مختلف وجود دارد.

فناوری بلوتوث

بلوتوث نرخ بهبود بافته یا (BR/EDR) و بلوتوث کم انرژی یا (LE) از بلوتوث های نرخ بهبود یافته بیشتر برای استریم موسیقی استفاده می شود که نیاز به برقراری اتصالی پایدار دارد. بلوتوث های LE هم بیشتر برای اتصالات صوتی کار برد دارد که علاوه بر قدرت انتقال بالایی که دارد، مصرف انرژی آن بسیار اندک است. فناوری بلوتوث LE مخفف کلمه Low Energy می باشد که توسط آن می توانید به انتقال فایل های صوتی از طریق بلوتوث کمک کنید. این نوع بلوتوث ویژگی های مختلفی دارد که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

 ویژگی های بلوتوث LE

  • با استفاده از فناوری بلوتوث LE می توانید همزمان به چند دستگاه متصل شوید. بلوتوث صوتی LE، این امکان را به شما می دهد که همزمان بتوانید یک هدفون را به چند دستگاه متصل کنید.
  • طراحی بلوتوث LE به صورتی می باشد که اگر چند نفر همزمان از یک لپ تاپ، ویدئویی تماشا کنند، بتوانند همزمان از دو هدفون برای شنیدن صداها استفاده کنند. در فناوری بلوتوث LE یک استانداردی به کار رفته است که باعث شده در صورت متصل شدن یک دستگاه جدید دیگر، صدای منبع قطع نشود.
  • استاندارد فناوری بلوتوث LE، برای افرادی که از سمعک استفاده می کنند نیز مناسب می باشد. این نوع بلوتوث از سمعک ها هم پشتیبانی می کند به طوری که قادر است تمام صدا ها را از یک منبع به یک یا همزمان چندین سمعک منتقل کند.

فناوری بلوتوث و تفاوت اصلی آن با Wifi

درست است که اصلی ترین وظیفه وای فای و بلوتوث انتقال اطلاعات بدون سیم می باشد، اما نحوه عملکرد هر دو با هم متفاوت است. فناوری بلوتوث بیشتر برای اتصال دو دستگاه به یکدیگر است. اما وای فای برای ایجاد یک شبکه بزرگ در اطراف یک دستگاه مرکزی مثل روتر مورد استفاده قرار می گیرد.
راه اندازی و استفاده ازبلوتوث آسان تر از Wifi می باشد. در مقابل بلوتوث اطلاعات را به کندی منتقل می کند. دلیل آن هم برد کم آن است. بنابر این نمی توان از بلوتوث برای ارسال و انتقال فایل های ویدئویی سنگین استفاده کرد.

فناوری بلوتوث و تفاوت اصلی آن با Wifi

و در پایان…

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، فناوری بلوتوث یک روش ارتباطی بدون سیم است که از طریق آن می توان بسیاری از داده ها را منتقل کرد. تنها ایرادی که می توان به آن گرفت، برد کم و سرعت انتقال پایین آن می باشد که البته با پیشرفت های جدیدی که همه روزه در تجهیزات الکترونیکی رخ می دهد، قطعا شاهد بالا رفتن سرعت انتقال بلوتوث نیز خواهیم بود. در بازار محصولات خانگی، انواع مختلفی از لوازم و دستگاه های پیشرفته وجود دارند که مجهز به فناوری بلوتوث هستند و شاید شما از آن بی خبر باشید. این لوازم شامل تلویزیون، تلفن همراه، ساند بارها، لپ تاپ، تبلت و بسیاری از لوازم دیگر است.

در فروشگاه اینترنتی نفیس 24، انواع این محصولات در برند های مختلفی همچون برند بلست، برند ال جی و برند سام  و … به فروس می رسند. شما خریداران گرامی می توانید با مراجعه با فروشگاه نفیس 24، انواع مختلف این محصولات را بررسی کرده و اقدام به خرید کنید. نفیس 24، برای جلب رضایت مشتریان، گزینه پرداخت هزینه درب منزل را فراهم کرده است. لازم به ذکر است که ارسال برای مشتریان ساکن تهران به صورت رایگام انجام می شود.