تلویزیون سه بعدی

تلویزیون ها از زمان ورودشان به دنیای ما تبدیل به ابزاری برای پرکردن اوقات فراغت شدند. فعالیت های زیادی توسط تولیدکنندگان برای بهتر شدن کیفیت و ارتقای این تکنولوژی صورت گرفت ، یکی از مهمترین و جذاب ترین قابلیت هایی که به تلویزیون ها اضافه شد سه بعدی شدن محیط آن ها بود که یک محیط خیالی و زنده ای را برای تماشاگرانش بوجود آورد. تلویزیون های 3D دارای نمایشگرهایی هستند که باعث میشود شما برنامه های تلویزیون را به صورت برجسته مشاهده کنید. در تلویزیون های عادی تصاویر از نقطه های ریزی به نام پیکسل تشکیل میشوند اما در تلویزیون 3D این نقاط به دوقسمت تقسیم شده که یک قسمت تصویر اصلی و قسمت دیگر تصویری مشابه تصویر اول با اندکی تغییر را نشان میدهد. در آخر این دو تصویر روی یکدیگر قرار گرفته و تبدیل به تصویر ناواضحی از تصویر اصلی میشوند.

تاریخچه تلویزیون سه بعدی

در اواخر قرن 19 میلادی دو فرد فرانسوی به نام های اگوستو و لوییس لومیر توانستند فیلمی بسازند که در آن حرکت قطار به صورت سه بعدی بود طوری که وقتی قطار به حرکت درآمد تماشاچیان در سینما کنار رفته و راه را برای تصویر قطار باز کردند، بعد از گذشت مدتها با پیشرفت تکنولوژی تلویزیون های 3D دنیای جدیدی را به روی مردم باز کردند.

تلویزیون سه بعدی

تکنیک استریوپسیس

مغز ما تصاویر سه بعدی را با فاصله چندسانتی متری دو چشمانمان می سازد که زاویه دید تصویر هر چشم با چشم دیگر اندکی متفاوت است.این دوتصویر باهم ترکیب شده و مغز ما یک تصویر با بعد سوم می سازد ، و این همان چیزی است که تلویزیون 3D بر پایه ی آن ساخته شده اند. این تکنیک را استریوپسیس میگویند.

نحوه کار نمایشگر های سه بعدی

تکنولوژی های مختلفی برای نحوه کار تلویزیون های سه بعدی وجود دارد ، اما اساس اصلی کار این است که تلویزیون های سه بعدی دو تصویر متحرک تولید میکنند که یکی را به چشم راست و دیگری را به چشم چپ ارسال میکنند. تصویری که به چشم چپ ارسال میشود هرگز بوسیله ی چشم راست دیده نمیشود و همینطور بلعکس.

تلویزیون های 3D با عینک

در تلویزیون های سه بعدی با عینک برای اینکه هر چشم تصویر مخصوص خود را مشاهده کند از عینک مخصوصی استفاده می کنند. تلویزیون سه بعدی به صورت همزمان دو تصویر را میسازد اما عینک مخصوص باعث میشود که هر چشم ما یکی از تصاویر را ببیند. معمولا شیشه عینک ها به رنگ قرمز و فیروزه ای هستند؛ دلیل استفاده از این دو رنگ این است که فیلتر قرمز رنگ تنها اجازه عبور کردن نور های قرمز را از خود میدهد، اما فیلتر رنگ فیروزه ای عبور همه ی رنگ ها بجز قرمز را امکان پذیر می کند. استفاده از عینک برای بعضی از افراد آزار دهنده است بنابراین مهندسان و مخترعان این فناوری با پیشرفت تکنولوژی بفکر ایجاد تلویزیون 3D بدون نیاز به عینک افتادند که برای اینکار یکی از گزینه های موجود استفاده از تصویرهایی مانند هولوگرام ها بود.

برای اینکار نیاز به مکانیزم های پیچیده و دوربین های باز بود که هزینه ی بسیار بالایی در بر داشت، به همین دلیل از روش Len Ticular استفاده شد. برای آشنایی با این روش مثالی برای شما میزنیم؛مثلا وقتی به یک تصویر از یک زاویه نگاه میکنید یک شخص را می بینید اما با کمی تغییر زاویه شخص دیگری را مشاهده میکنید. مغز شما این دوتصویر جدا را به صورت یک تصویر سه بعدی خواهد دید.

مجصولات پبشنهادی نفیس 24

تلویزیون جی پلاس

آیا تصاویر سه بعدی باعث سر درد شما میشوند؟

عده ای از‌ مردم تصاویر سه بعدی را بدون هیچ مشکلی مشاهده میکنند؛ اما عده ی دیگری هستند که با تماشای تصاویر تلویزیون های سه بعدی دچار سر درد و سرگیجه می شوند، این مورد ربطی به اساس تلویزیون های سه بعدی ندارد و بیشتر مربوط به استفاده کردن از افکت هایی است که باعث خستگی چشم میشوند و یا حرکت نا بجا و سریع دوربین باعث سردرد و سرگیجه میشود .

تلویزیون سه بعدی

آیا تلویزیون سه بعدی برق بیشتری مصرف می کند؟

تفاوت آنچنانی در برق مصرفی بین تلویزیون های سه بعدی و عادی وجود ندارد، اما هنگام استفاده از تلویزیون های 3D، نور صفحه نمایش باید زیاد باشد برای مثال برخی از تلویزیون ها مانند پاناسونیک این امکان را دارند که هنگام پخش تصویرهای سه بعدی نور صفحه نمایش را به صورت خودکار زیاد کنند که همین گزینه باعث میشود مصرف انرژی اندکی بیشتر از حالت عادی باشد.

فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی نفیس 24  توانست با خدمات رسانی سریع و ارائه تنوع بالایی از کالا در مدت زمان بسیار کوتاه، جایگاه ویژه ای در میان خریداران در زمینه فروش اینترنتی به دست آورد. فروشگاه اینترنتی لوازم خانگی نفیس ۲۴ در راستای سهولت در امر خرید های اینترنتی برای تمامی خریداران عزیز و کاهش سفرهای درون شهری و حتی بیرون شهری و در نهایت کاهش ترافیک و آلودگی هوای شهر شروع به فعالیت کرده است که محصولات خریداری شده را به تمام نقاط ایران ارسال می کند.