هجوم به خانه‌ها، فناوری در تلاش است به آشپزخانه‌های شما راه پیدا کند

هجوم به خانه‌ها، فناوری در تلاش است به آشپزخانه‌های شما راه پیدا کند

در یک جمعه شب، جرمن سالازار برای دوستانش ساندویچ مرغ درست می کند، در حالیکه دوستانش در آشپزخانه با او گپ می زنند. ناگهان، او صحبت خود را قطع می کند تا با یکی دیگر از دوستانش صحبت کند: گوگل.

اسپیکری که بر روی پیشخوان آشپزخانه او زندگی می کند. او به گوگل گفت “سلام گوگل، زمان را برای 20 دقیقه دیگر تنظیم کن”، تا یک شمارشگر معکوس را برای زمانی که جوجه ها پخته شده اند و برای خرد کردن آماده شده اند فعال شود.

درابتدا، دوستان آقای سالازار زمانی که دیدند او با اسپیکر صحبت می کند، نیشخند زدند. اما بعد از خوردن یکی دو بطری شراب، همه شروع کردند به پرس و جو کردن از گوگل هوم با این سوالات و درخواست ها: “جیمیدر لی کورتیس در فیلم “دروغ های واقعی” چقدر به دست آورد؟ و “برای من یک جوک بگو”.

برای بسیاری از افراد، آشپزخانه مرکز خانه است و محلی برای تعاملاتی که فراتر از آماده کردن و خوردن غذا هستند. امروزه شرکت ها و تولید کنندگان تکنولوژی با هدف عمق بخشیدن به روابط شان با مشتریان، شدیدا این نقطه از خانه را هدف قرار داده اند که مترادف با دور هم بودن است.

برندهای محصولات خانگی مثل Whirlhool، سامسونگ، و بوش با غول های بزرگ تکنولوژی از قبیل گوگل و آمازون در رقابت هستند تا بر لوازم خانگی و اسباب های پخت و پز متصل به اینترنت آشپزخانه ها که یخچال هایی با صفحات لمسی بزرگ، ماشین های ظرفشویی هوشمند، و صفحات نمایش متصل تعبیه شده روی پیش خوان ها با دستیارهای هوشمندی که نسبت به دستورات کلامی واکنش نشان می دهند سلطه پیدا کنند.

با این حال، هنوز آنچه به اصطلاح آشپزخانه هوشمند نامیده می شود را به سختی می توان فروخت. با آشپزخانه هایی که اغلب به یک هاب یا مرکز برای خانواده ها و دوستان تبدیل شده اند، عادت ها را به سختی می توان تغییر داد. و بسیاری از افراد آشپزخانه و وقت غذا را جای امنی از دیگر سبک های زندگی همواره متصل خود می دانند. امروزه تنها 5 درصد آمریکایی ها لوازم خانگی هوشمند دارند، که بر اساس تحقیقات انجمن پارک ها از 3 درصد در سال 2014 افزایش پیدا کرده است.

مایکل وولف، یک تحلیلگر تکنولوژی که میزبان یک کنفرانس در مورد آشپزخانه های هوشمند است می گوید ” آیا ما یک باز ابداع را در آشپزخانه ها شاهد خواهیم بود، همانطور که در مورد اتاق های نشیمن شاهد بودیم؟ من فکر نمی کنم که این موضوع یک شبه اتفاق بیفتد. شکاکیت های زیادی در این راه وجود خواهد داشت”.

جدا از ترس های شان از مختل کردن ریتم و الگوهای قلب خانه، افراد ممکن است در تلفیق کردن لوازم هوشمند به آشپزخانه های خود تردید داشته باشند، زیرا هزینه های نگهداری چنین لوازمی، که اغلب تعمیر آنها دشوار است و از اجزا و قطعاتی گران قیمت همچون صفحات لمسی تشکیل شده اند، بسیار بالاست. همچنین آنها نگران طول عمر این محصولات هستند: یک یخچال دارای صفحه لمسی که ممکن است امروز مدرن به نظر آید، کسی چه می داند پنج سال دیگر چند ساله به نظر می آید؟

و با وجود لوازم خانگی هوشمند بسیاری که اتصال اینترنتی، دوربین، و میکروفون به آنها اضافه شده است، حفظ حریم خصوصی هم به یک نگرانی تبدیل شده است. محققان حوضه امنیت می گویند که یک مشکل با لوازم خانگی هوشمند آن است که بر خلاف شرکت های فن آوری، برندهای لوازم خانگی فاقد متخصصان امنیت فضای سایبری هستند تا محصولات را از نظر آسیب پذیری مورد بررسی قرار دهند.

جولی کیم وینستون زمانی که اخیرا خانه خود در سانفراسیسکو را نوسازی کرد با برخی از این تردیدها مواجه بوده است. او برای آشپزخانه بازسازی شده خود، لوازمی از شرکت های Wolf، Viking و بوش خریداری کرد – همه این وسایل فاقد صفحات نمایش بزرگ، دستیارهای مجازی یا اتصال اینترنت بودند. خانم کم وینستون، یک مشاور در زمینه لباس لباس های مجلسی و لباس های اسپرت گفت که او از لوازم خانگی هوشمند خوشش نمی آید، زیرا اجزای فن آوری آنها خیلی سریع از مد می افتند.

همچنین او می گوید که آشپزخانه و اتاق غذا خوری محل هایی هستند که او و شوهرش و دو پس 5 و 7 ساله شان، دور هم جمع می شوند و صحبت می کنند. او نمی خواهد که کودکانش در معرض یخچالی با یک صفحه لمسی بزرگ قرار گیرند.

او اضافه می کند “با دانستن این موضوع که آنها چقدر راحت نسبت به این وسایل اعتیاد پیدا می کنند، عملا به صفحه نمایش یخچال زل می زنند، به این امید که شاید اتفاقی بیفتد. آنها این صفحه را لمس می کنند به این امید که این هم یک بازی ویدیویی است”.

اما نتیجه بالقوه ای که این نقطه از خانه برای تولید کنندگان دارد، باعث می شود که آنها آشپزخانه را یک هدف جذاب ببینند.به گفته مرکز تحقیقات بازار، بازار جهانی لوازم آشپزخانه انتظار دارد که تا سال 2020 به رقم 253.4 میلیارد دلار دست پیدا کند که از 175 میلیارد دلار در سال 2014 بسیار بالاتر است.

این امر باعث شده است که شرکت ها با رویکردهای مختلف، شاخک های شان به سمت آشپزخانه ها بجنبد. سامسونگ، تولید کننده شماره یک گوشی تلفن که گوشی هایی هوشمند را صفحات فوق بزرگ را متداول کرد، امسال از نسخه جدید از هاب خانوادگی رونمایی کرد، یک یخچال هوشمند که دستورات صوتی را می فهمد و یک صفحه لمسی 21.5 اینچی را به رخ می کشد. این وسیله سه دوربین دارد که در داخل آن تعبیه شده است و می تواند تصاویری زنده از محتویات داخل یخچال به گوشی تلفن شما ارسال کند.

سامسونگ روی یخچال به عنوان مرکز کنترل بعدی یک خانه حساب باز کرده است – البته یک مرکز کنترل گران قیمت. قیمت یخچال های هاب خانوادگی از حدود 3.500 دلار شروع می شود.

اسناگی کو، نایب رئیس شرکت سامسونگ در زمینه لوازم خانگی هوشمند می گوید: “ما حقیقتا دوست داریم که مصرف کنندگان، در مقطعی از زمان، برگردند و به ما بگویند، این روزها یک یخچال بدون صفحه نمایش خیلی ناجور به نظر می رسد”.

هدف شرکت سامسونگ آن است که که افراد روزی زندگی های دیجیتال خود را با راحتی یکسانی در خصوص یخچال، تلفن، تلویزیون، یا یک ماشین اداره کنند. همه این ماشین ها با استفاده از داده های که به صورت ابر در اطراف شما قرار دارند – و با کمک یک دستیار مجازی- تغذیه خواهند شد  و به صورتی کاملا هماهنگ عمل می کنند تا یک زندگی خانگی در نهایت کارآمدی را برای شما فراهم کنند.

شرکت بوش یک رویکرد محافظه کارانه تر اتخاذ کرده است. ماشین های ظرفشویی، اجاق گازها، و ماشین های قهوه سازی هوشمند این شرکت، که بازه قیمتی از حدود 1.300 دلار تا 3.100 دلار را شامل می شوند، درست مثل دستگاه های متناظر غیر متصل خود به نظر می آیند و عمدتا از اتصال اینترنت خود برای تشخیص های از راه دور استفاده می کنند. اگر مشکلی روی دهد، این وسیله می تواند به صورت اتوماتیک کد خطایی را برای تیم خدمات مشتریان شرکت بوش ارسال کند، که می تواند مشخص کند که آیا شما خودتان می توانید مشکل دستگاه را حل کنید یا تعمیر دستگاه باید در برنامه کاری آنها قرار گیرد.

آنجا پرشر، مدیر بازاریابی برند بوش می گوید “هرزمانی که ما با مشتریان مان صحبت می کنیم، این بازخورد را دریافت می کنیم که آنها واقعا قدردان تکنولوژی هستند، زمانی که زندگی آنها را راحت تر می کند، اما آنها نمی خواهند که به واسطه پیچیدگی های اضافی آن دچار مشکل شوند”.

شرکت Whirlpool بر استفاده از گوشی های هوشمند به عنوان همراه هایی برای آشپزخانه تاکید می کند. این شرکت سال گذشته Yummly را تملک کرد، یک سایت دستورپخت که اپلیکیشنی را برای اسکن کردن اقلام موجود در یک یخچال یا آبدارخانه ایجاد کرده است. سپس این اپلیکیشن پیشنهادهایی در مورد اینکه چه چیزهایی می توانید بپزید به شما می دهد و کاربر را در طول این دستورهای پخت همراهی می کند.

اجالتا، شرکت های آمازون و گوگل بخش قابل توجهی از موفقیت ها در آشپزخانه را از آن خود کرده اند، حتی با وجود اینکه لوازم تولیدی آنها مختص به آن اتاق نیست. بسیاری از افراد از اسپیکر اکوی شرکت آمازون یا گوگل هم استفاده می کنند، که در هر دوی این وسایل دستیارهای مجازی هوشمند  این شرکت ها تعبیه شده اند، تا تایمر های آشپزخانه را تنظیم کنند یا دستور پخت ها را جستجو کنند.

به منظور بهره بردن از فراوانی استفاده از این وسایل در آشپزخانه ها، این شرکت ها دارند محصولات هوشمند دارای صفحات لمسی که با صدا کنترل می شوند را توسعه می دهند. سال گذشته، شرکت آمازون Echo Show را راه اندازی کرد، که می تواند دستور پخت ها را به صورت گام به گام بر روی صفحه بارگذاری کند. امسال گوگل از نمایش Smart Display خود پرده برداری کرد، یک سیستم نرم افزاری که آن را با تولیدکنندگانی مانند لنوو به اشتراک گذاشته است، و امسال صفحات هوشمندی را منتشر خواهد کرد که از ویژگی دستیار گوگل برخوردار هستند و می توانند اپلیکیشن هایی را اجرا کنند و ویدیوهای دستور پخت را نمایش دهند.