نکات مهم در نگهداری ماشین لباسشویی و استفاده صحیح از آن :

ماشین لباسشویی از آن دسته از محصولات خانگی است که با استفاده صحیح می‌توانیم عمر این محصول را بالابرده و از آنجا که به نوعی عصای دست خانم‌های خانه است دانستن موارد استفاده صحیح از این محصول میتواند کمک شایانی در عملکرد لباسشویی و افزایش کارایی و عمر آن کند.

در اینجا لازم دانستیم توضیح بسیار ساده و مختصری از عملکرد ماشین لباسشویی را برای شما شرح دهیم و درخلال آن نکات ایمنی و نحوه استفاده بهتر از این محصول را توضیح دهیم .

نحوه کار ماشین لباسشویی :

ساختار اصلی همه ماشین‌های لباسشویی یکسان است، در یک نگاه اجمالی،  دارای دو دیگ شستشو می‌باشند که در داخل یکدیگر قرار دارند. یکی از دیگ‌ها که قابل رویت می‌باشد، دارای سوراخ‌هایی برای ورود وخروج آب است و دارای شیارهایی که برای شستشو و ضربه زدن به لباس استفاده می‌شوندکه این دیگ، درون دیگ دیگری قرار دارد که آن را به بدنه اصلی ماشین لباسشویی متصل می‌کند وکلیه حرکات مخزن شستشو را کنترل می‌کند و برنامه‌های مورد نظر را اعمال می‌کند که در نمای ظاهری قابل رویت نمی باشد.

و این دیگ با فنرهای بسیار قوی به بدنه ماشین لباسشویی متصل می‌شود که کنترل کننده لرزش مخزن است و درون بدنه ماشین لباسشویی با بتن‌های سیمانی سنگین تعبیه شده که از حرکت ماشین لباسشویی جلوگیری می‌کند. ولی تفاوت ماشین‌های لباسشویی مختلف،  در نحوه بکارگیری واعمال همین تکنولوژی به ظاهر ساده میباشد.

 

نحوه کار ماشین لباسشویی

نکات ایمنی در نگهداری و استفاده بهینه ماشین لباسشویی :

شستن پتو در ماشین لباسشویی،  آری یا نه ؟

اغلب زمان خرید ماشین لباسشویی، مدلی را انتخاب می‌کنیم که دیگ بزرگ‌تر‌ی داشته باشد ویا از فروشنده درخواست می‌کنیم مدلی را معرفی کند که بتوانیم پتوهایمان را هم بشوییم.

ولی معمولا جواب فروشنده های با تجربه و منصف همواره این است … ماشین لباسشویی فقط برای شستن لباس است نه پتو…

مکانیزم شستشوی پتو در مخزن شستشو چگونه است واشکال کارکجاست؟

زمانی که پتویی برای شستن داخل مخزن قرار می‌دهیم باید توجه داشته باشیم، پتو بعد از آبگیری بسیار سنگین می‌شود و باعث بهم زدن تعادل دیگ در مراحل شستشو می‌شود وکنترل آن توسط مخزنی که مسئول کنترل تعادل دیگ شستشو می‌باشد بهم می‌خورد و این ناهماهنگی باعث آسیب رساندن به فنرهای قوی می‌باشد که به دیگ شستشو متصل است و حساسیت فنرها کم شده و براثر آسیبی که وارد می‌شود لرزش و صدای دستگاه در طولانی مدت غیر قابل کنترل خواهد بود و عمر مفید دستگاه کاهش می‌یابد.

آیا راه حلی برای شستشوی پتو در موارد ضروری وجود ندارد!!؟

البته ما در اینجا راهکاری برای تعدیل این مشکل ارائه می‌دهیم که کمی کمک به رفع این مشکل می‌نماید.

کارشناسان طی برسی‌هایی که انجام داده‌اند. به این نتیجه رسیده اند که اگر مجبور به شستشوی پتو در لباسشویی هستید بهتر است برای کاهش آسیب به ماشین لباسشویی، پتو را داخل ملحفه ای بپیچید وسپس آن را داخل ماشین لباسشویی قراردهید. به این طریق پتو آب کمتری گرفته وباعث ‌حفظ تعادل دیگ شستشو می‌شود و به این ترتیب از بهم خوردن تعادل دیگ تا حدی جلوگیری شده وآسیب کمتری به فنرها وارد می‌گردد. البته این راهکار ظریف و به ظاهر ساده می‌تواند تا حدی مانع آسیب رساندن به دستگاه شما شود. اما در نهایت باید خاطر نشان کرد که از لباسشویی های خانگی برای شستشو پتو استفاده نکنیم چرا که عمر محصول شما را کم خواهد کرد.

چه میزان لباس در هر برنامه شستشو استفاده کنیم ؟

در هنگام استفاده ازدستگاه باید به میزان ظرفیت دیگ توجه شود که تا حد امکان در محفظه، لباس بیشتر یا حتی کمتر از ظرفیت قرار ندهیم …

چه میزان لباس در هر برنامه شستشو استفاده کنیم

آیا می‌دانید چرا؟

دیگ شستشو دارای ظرفیت‌های متفاوتی است و برنامه هایی که برای ظرفیت‌های مختلف طراحی شده متفاوت است .

این برنامه‌ها میزان شدت ضربه‌ها، ساییدن، چرخش و فشار آب وارده …را تعیین می‌کنند که بسته به ظرفیت دیگ تغییر می‌کند. و در صورتیکه کمتر یا بیشتر از میزان مجاز، لباس در دیگ شستشو قرار دهیم لباس‌ها خوب شسته نمی‌شوند و نتیجه دلخواه بدست نمی آید .

البته در بعضی از برندها سنسور تشخیص وزن طراحی شده است که بر اساس وزن لباس، آب و مواد پاک کننده مصرف می‌شود، البته موثر است ولی به نظر می‌رسد برای بهتر شستن لباس‌ها که در عمل سایش انجام می‌شود موثر نباشد. پس بهتر است برای نتیجه بهتر شستشو، براساس برنامه انتخابی،  لباس با وزن مناسب داخل لباسشویی قرار دهیم. نه بیشتر و نه کمتر از ظرفیت دستگاه.

تراز بودن لباسشویی

همانطور که در بالا شرح دادیم تعادل دستگاه در عمر مفید آن بسیار مهم است پس در زمان نصب این محصول توجه به این نکته بسیار مهم است که در سطحی تراز و صاف نصب شود. چنانچه به دلایلی مجبور به جا به جایی لباسشویی شدید حتما قبل از استفاده این محصول آن را تراز کنید.

تراز بودن لباسشویی

دور از  تابش مستقیم  آفتاب،  بارش برف و باران و یا محلهای داری رطوبت قرار دهید:

هر دستگاهی که متصل به برق می‌شود برای حفظ ایمنی آن باید این نکته را رعایت کنیم. دیده شده که به جهت نقصان جا و یا زیبایی دکوراسیون منزل،  لباسشویی را داخل حمام و یا بالکن قرار میدهند که این امر برای لباسشویی های دوقلو و سطلی حائز اهمیت نیست اما  لباسشویی های تمام اتوماتیک را نمیتوان در این محلها قرار داد.

چه نوع پوردی برای شستشو مناسب هستند؟

 

چه نوع پوردی برای شستشو مناسب هستند؟

این نکته بسیار مهم است، که از پودرهایی برای شستشو استفاده شود که کف کنترل شده‌ای داشته و نیاز به زمان زیادی برای حل شدن در آب نداشته باشند. تا درمرحله آبکشی، کف زدایی آسان‌تری داشته باشیم و آسیب به دستگاه وارد نشود.

 

 

میزان پودر مصرفی برای شستشوی لباسها چقدر  باید باشد؟

میزان پور مصرفی بستگی به نوع برنامه انتخابی دارد و باید توجه داشته باشیم به مقداری که دردستور برنامه ذکر شده از پودر استفاده نماییم چرا که در صورت استفاده زیاد از پودر به منظور تمیزی بیشتر لباسها این امر باعث باقی‌ماندن پودر بر روی لباسها شده و شستشو کامل انجام نمی‌گیرد .

رسوب زدایی دیگ شستشو

بهتر است سالی یک بار دیگ لباسشویی را رسوب‌زدایی کنید. در این مرحله از دستور زیر  استفاده کنید :

یک قرص جرم‌گیر ماشین لباسشویی را داخل دیگ شستشو قرار دهید و درب ماشین راببندید سپس برنامه ماشین را بروی کتان شویی تنظیم کنید و درجه حرارت آب را بین60 تا90درجه تنظیم نمایید، بدون انتخاب برنامه خشک کن، مدت این شستشوی برنامه باید حداقل یک ساعته باشد تا مراحل رسوب زدایی در داخل دیگ ماشین لباسشویی و لوله های تخلیه به طور کامل انجام شود.

پاکیزه ماندن دیگ شستشو و لوله های تخلیه در طول عمر مفید دستگاه موثر می‌باشد.

چگونه فیلتر مکانیکی را تمیز کنیم ؟

برای جلوگیری از ورود اجسام به جا مانده درداخل جیب‌ها و یا پرزی که از لباس‌ها جدا می‌شودو…

در همه ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک، یک فیلتر مکانیکی در مسیر تخلیه آب تعبیه شده که از انسداد لوله‌های تخلیه جلوگیری می‌کند،  بنابراین بهتر است هر شش ماه یک بار فیلترها را شسته و مخزن آن را از هرگونه جسم و پرز باقیمانده تمیز نماییم .

 

شستن فیلتر و تمیز نمودن مخزن از هر گونه جسم و پرز باقیمانده

در انتها امیدواریم با بکارگیری  این 7 نکته کلیدی و مهم،  باعث  افزایش کارایی و طول عمر مفید ماشین لباسشویی شما شده باشیم.