حفظ و نگهداری از وسایل خانگی و راهکارهایی برای افزایش طول عمر آنها

عادات بد، هزینه بر و عادات خوب حافظ دارایی ‌تان هستند. با مطالعه این مقاله و یادگیری نحوه نگهداری از لوازم منزل ، در هزینه تعمیرات آنها صرفه جویی کنید. اگر یک خانم خانه دار هستید و قصد خرید لوازم خانگی را دارید و می خواهید طول عمر آنها بالا بوده و کارآیی فوق العاده ایی را از آن ببینید در ادامه با ما همراه باشید تا یک سری رمز و راز نگهداری از لوازم را به شما آموزش دهیم.

نحوه نگهداری از لوازم منزل

بخش خنک کننده یا کویل یخچال را تمیز کنید

اگر یخچال شما در یک روز گرم بدون هیچ دلیل خاصی ناگهان از کار افتاد، به احتمال زیاد مشکل از کویل یا همان بخش خنک کننده آن است؛ نیمی از تماس هایی که با تعمیر کاران وسایل خانگی گرفته می شود، به همین علت است. در بسیاری از یخچال ها با برداشتن شبکه مشبک جلویی می توانید به بخش کویل دسترسی پیدا کنید و به کمک یک برس شستشوی کویل (که در فروشگاه های وسایل خانگی به فروش می رسد) آن را تمیز کنید به اینصورت که برس را میان کویل ها قرار داده و به سمت عقب بکشید و آن را به وسیله دستگاه مکنده یا جاروبرقی به خوبی تمیز کنید.

اگر در یخچال شما، کویل در بخش پشتی یخچال واقع شده باشد، تنها کافی است یخچال فریزر خود را بیرون بکشید تا بتوانید آن را تمیز کنید؛ کویل تمیز، قابلیت خنک کنندگی بیشتر و موثرتری داشته و باعث افزایش عمر یخچال فریزر شما خواهد شد.

ماشین لباسشویی را بیش از حد سنگین نکنید

ممکن است تصور کنید با قراردادن لباس های بیشتر در ماشین لباسشویی در زمان، آب و انرژی صرفه جویی می کنید؛ اما هرگونه اضافه بار در ماشین لباسشویی یا خشک کن به موتور، تسمه و دیگر اجزا ماشین لباسشویی شما آسیب می رساند؛ گاهی هزینه تعمیرات دستگاه چنان بالا خواهد بود که بهتر است به جای تعمیر، به فکر خریدن یک ماشین لباسشویی جدید باشید، ما به شما پیشنهاد می کنیم به صورت شمارشی لباس داخل ماشین لباسشویی قرار دهید. اگر هم قصد خرید ماشین لباسشویی را دارید به لیست ماشین لباسشویی های سایت فروشگاهی نفیس 24 توجه فرمایید و بسته به بودجه و تعداد نفرات خانواده تان بهترین آن را انتخاب کنید.

نحوه نگهداری از ماشین لباسشویی

لرزش ماشین لباسشویی را بگیرید

در مقاله نحوه نگهداری از لوازم منزل می خواهیم به لرزش ماشین لباسشویی بپردازیم؛ ماشین های لباس شویی، لرزش را به سطح زمین منتقل می کنند و سروصدا را در سراسر خانه پخش می کنند، راه حل رفع این مشکل بسیار ساده است تنها کافی است لایه های لاستیکی ضد لرزش را در زیر پایه های ماشین لباسشویی خود قرار دهید. (که در برخی فروشگاه های لوازم خانگی و فروشگاه های آنلاین به فروش می رسد.)

ماشین ظرفشویی را تمیز نگه دارید

اگر ماشین ظرفشویی تان دیگر به خوبی گذشته ظرف ها را تمیز نمی کند، دلیل آن در اکثر مواقع پر شدن فیلتر دستگاه است که گاهی به دلیل سهل انگاری و پاک نکردن باقی مانده غذاها باعث مسدود شدن لوله می شود و آب نمی تواند به بازوهای پاشنده آب برسد و ظروف به خوبی تمیز نمی شوند؛ رفع این مشکل تنها نیاز به کمی زمان و حوصله دارد، کافیست مخزن را بیرون بکشید و فیلتر داخل دستگاه را خارج کنید (اگر نمی توانید فیلتر را در این قسمت پیدا کنید به دفترچه راهنمای ظرفشویی مراجعه کنید.) و سپس با استفاده از یک مکنده صفحه فیلتر را به خوبی تمیز کنید؛ در این حین، شناور دستگاه را به سمت بالا و پایین حرکت دهید و اگر پوشش حالت چسبندگی پیدا کرده است با بالا و پایین کردن و فشار آب آن را به خوبی تمیز کنید.

درب را نکوبید!

اگر عادت دارید درب ماشین لباسشویی یا ظرفشویی خود را رها کرده یا بکوبید، این کار شما می تواند موجب شکسته شدن کلاهک آن شده که باید بعد از مدتی کلاهک را تعویض کنید که این کار نیز هزینه زیادی را برای شما به همراه دارد، با آهسته بستن درب دستگاه های خود به راحتی در هزینه تعمیرات خود صرفه جویی کنید.

کولرهای گازی پنجره ای را در فصل بهار تمیز کنید!

کولرهای گازی پنجره ای پس از گذشت زمستان می توانند سورپرایزهای چندش آوری را در خود نگه داشته باشند، همچون گرد و غبار، حشرات مرده و کپک که میتوانند خطرناک هم باشند؛ بهتر است پیش از اتصال آن به پنجره، با جارو تمامی سطوح و خصوصا پره های بخش بیرونی را به خوبی تمیز کنید، اینکار به کارکرد بهتر دستگاه نیز کمک شایانی می کند؛ علاوه بر این، قاب پوششی کولر را نیز از آن جدا کرده و فیلتر فومی دستگاه را نیز جارو بکشید. در نهایت همه چیز را دوباره مانند اول سر جایش قرار داده و آن را روشن کنید زیرا بهتر است گرد و غبار باقی مانده در کولر در پارکینگ پخش شود تا داخل اتاق خوابتان!

 گاز را با دقت تمیز کنید

اگر شعله اجاق گاز شما روشن نمی شود، به احتمال زیاد مقصر خرده های غذای باقی مانده در لابه لای شعله گاز هستند، با یک مسواک فندک گاز را تمیز کنید و به کمک پنبه هم زیرش آن را پاک کنید. در اجاق گازهایی با فندک برقی، این بخش به صورت یک برآمدگی بسیار ریز سرامیکی در قسمت بالایی گاز یا زیر صفحه پوشاننده سرامیکی جرقه زن وجود دارد.

همیشه فریزری خوش بو داشته باشید

اگر برق قطع شده و مواد غذایی داخل یخچال و فریزر شما خراب شدند، مطمئناً با یک آشفتگی بزرگ از مواد غذایی خراب شده و بسیار بد بو طرف هستید؛ راه حل هایی برای خلاصی از این بوی بد برای شما در مقاله نحوه نگهداری از لوازم منزل داریم:

  1. باقی مانده غذا ها را دور بیندازید و با یک اسپری ضدعفونی کننده تمامی اجزای داخلی یخچال و فریزر را ضدعفونی کنید.
  2. تمامی گوشه ها و شکاف های داخل فریزر و خصوصاً بخش های نگهدارنده قفسه ها را به خوبی تمیز کنید.
  3. تقریبا 12 قالب ذغال را خرد کرده و خرده ریزهای آن را روی دو سینی پخش کنید، سپس یک سینی را در فریزر و دیگری را داخل یخچال قرار دهید.
  4. تعدادی ورقه روزنامه را مچاله کرده و طبقه های یخچال را با آنها پر کنید.
  5. درهای یخچال و فریز را بسته و به روزنامه ها و زغال برای جذب بوهای نامطبوع به میزان کافی زمان دهید.
  6. هر روز خرده زغال ها و روزنامه ها را تعویض کرده و به مدت یک هفته و یا تا زمانی که بوی بد کاملا از بین برود این روند را ادامه دهید.

نحوه نگهداری از یخچال


راهنمای خرید یخچال دوقلو سامسونگ


پلاستیک های دور درب یخچال فریزر را تمیز کنید

تمیز نگه داشتن لایه های پلاستیکی درب یخچال فریزر باعث می شود درب فریزر به خوبی بسته شود و طول عمر دستگاه شما نیز افزایش پیدا می کند زیرا هوای داخل یخچال خالی نمی شود و دستگاه نیاز به نیروی بیشتر ندارد، اما اگر اجازه دهید مواد غذایی چسبناک مانند مربا یا شربت ها در این بخش پلاستیکی جمع شوند، این مواد غذایی باعث چسبیدن لایه پلاستیکی به بدنه می شوند و کشیدن درب چسبیده به قاب، در نهایت موجب پاره شدن لایه پلاستیکی اطراف آن می شود.

تعویض این نوار پلاستیکی برای شما هزینه زیادی را در بر خواهد داشت؛ علاوه بر این در صورتی که درب فریزر به خوبی بسته نشود، فریزر باید به مدت طولانی تری کار کند و این امر باعث افزایش هزینه قبض برق شما خواهد شد. برای جلوگیری از این اتفاقات ناخوشایند، هر از چند گاهی نوار پلاستیکی اطراف درب یخچال و فریزر خود را با آب گرم و یک اسفنج بشویید و به خاطر داشته باشید که استفاده از مواد شوینده می تواند به این لایه پلاستیکی آسیب بزند.