میوه خشک کن  و سرانجام خوش میوه های تابستانی

خرید میوه خشک کن  و نکاتی که باید دراین‌باره بدانید

میوه خشک و تابستان دو چیز جدایی ‌ناپذیر هستند و حلقه وصل آن‌ها میوه خشک کن است.

اکنون‌که فصل تابستان است، بهترین زمان برای تهیه میوه خشک است، چراکه میوه مرغوب فراوانی در بازار موجود است، کسانی که اهل سالم خوری هستند می‌توانند از این فرصت استفاده نموده و با تهیه میوه خشک کن ، میوه‌های لذیذ تابستان را خشک کنند تا همیشه و همه‌جا یک خوراکی سالم و لذیذ همراه داشته باشند.

خرید میوه خشک کن چه توجیهی دارد؟

از طرفی خرید میوه خشک آماده چندان مقرون ‌به ‌صرفه نیست و شاید تردیدهایی ازنظر کیفیت و بهداشت مترتب باشد.

اما برای تهیه چیپس میوه که مقرون‌ به‌ صرفه باشد بهتر است دستگاه میوه خشک کن داشته باشیم چرا که با این دستگاه کیفیت و رنگ میوه حفظ می‌شود و هم در کمترین زمان و به‌راحتی چیپس میوه لذیذ و باکیفیت و غنی از ویتامین‌داریم.

خرید میوه خشک‌کن چه توجیهی دارد؟

خرید هر وسیله‌ای قطعاً باید توجیهی داشته باشد. درمورد این دستگاه‌ خشک کن خانگی ، مهم‌ترین توجیهش جلوگیری از فساد خوراکی‌ها با ایجاد ماندگاری طولانی و حفظ ویتامین‌ها، مواد معدنی و مغذی آن‌ها باشد. با میوه خشک‌کن می‌توان آب میان بافتی خوراکی‌ها را که دلیل اصلی فساد مواد غذایی است از بین برد. اغلب خوراکی‌ها هم چیزی بین 70 تا 96 درصد آب میان ‌بافتی دارند. باکتری‌ها و قارچ‌ها هم که بهترین مکان برای رشدشان محیط مرطوب است؛ اما با از بین‌بردن آب میان‌ بافتی توسط میوه خشک‌کن در میوه‌ها و تولید میوه خشک، مانع رشد باکتری و قارچ شده، درنتیجه افزایش ماندگاری مواد غذایی به مدت طولانی از چند ماه تا 18 ماه خواهد شد.

طرز کار میوه خشک کن چگونه است و چرا نمی‌توان به‌جای آن از فر استفاده کرد؟

میوه خشک‌کن ها آب میان‌ بافتی مواد غذایی را بدون هیچ پختی خشک می‌کنند. دستگاه‌های میوه خشک‌کن برای انجام این فرایند به المنت حرارتی و فن مجهزند. المنت حرارتی گرما تولید می‌کند و فن گرمای تولیدشده را داخل دستگاه میوه خشک‌کن به گردش درمی‌آورد.

حتماً می‌پرسید مگر نمی‌شود همین کار را داخل فر بجای استفاده از دستگاه میوه خشک‌کن انجام داد؟

میوه خشک کن چه مزایایی دارد؟

می‌توان گفت نتیجه کار در فر به‌خوبی میوه خشک‌ کن درنمی‌آید! البته در بعضی مدل‌ها فرهای ترکیبی یا کامبی (فرهایی که از سیستم بخارپز و کانوِکشن  برخوردارند)، معمولاً تنظیمات ویژه خشک‌کن هم دارند؛ اما بیشتر فرهای کانوکشن یا فن دار و همچنین فرهای معمولی قادر به تولید گرمای با مختصات لازم برای خشک‌کردن مواد غذایی نیستند و نقاط غیر هم‌دما ایجاد می‌کنند؛ که فرایند خشک شدن ناقص انجام می‌شود و در حقیقت میوه‌ها در فر پخته‌شده بعد خشک می‌شوند که باعث آسیب به بافت میوه و رنگ و طعم نامطلوبی خواهند داشت.

ضمن اینکه گستره دمایی اغلب فرها برای خشک‌کردن بیشتر انواع میوه‌ها و سایر مواد غذایی زیادی داغ است. وقتی هم که دما از حد لازم بالاتر باشد، مواد غذایی به‌جای خشک شدن می‌پزند و درنتیجه بخش قابل‌توجهی از طعم و مواد مغذی‌شان از دست می‌رود.

آیا دستگاه میوه خشک کن فقط برای خشک کردن میوه قابل‌استفاده است؟

دستگاه میوه خشک‌ کن درواقع خشک‌کن مواد غذایی است، اما چون اغلبمان باهدف میوه خشک‌کردن سراغش می‌رویم، بیشتر به اسم میوه خشک‌کن شناخته می‌شود. پس جالب است بدانید که دستگاه‌های میوه خشک‌ کن مواد غذایی علاوه بر خشک‌کردن میوه برای خشک‌کردن سبزی‌ها، غلات، گوشت و حتی گُل هم کاربرد دارند.

تهیه لواشک خانگی، ماست تازه و سایر غذاهایی که برای تهیه آن‌ها به حرارت ملایم نیاز باشد را هم به قابلیت‌های این دستگاه  اضافه کنید.

میوه خشک‌کن چه مزایایی دارد؟

ازجمله مزایای خرید میوه خشک‌ کن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- سلامتی با حفظ ویتامین‌ها و املاح

میوه‌ها جزو تنها گروه غذایی هستند که تمام ارزش‌های غذایی را دارا هستند و سرشار از ویتامین‌ها، فیبرها و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که برای حفظ و در امان ماندن از هرگونه بیماری باید آن‌ها را مصرف کنید با توجه به اینکه در میوه‌های خشک‌شده خانگی همه این مواد مغذی حفظ می‌شود میوه خشک می‌تواند جایگزین مناسبی برای میوه تازه باشد.

صرفه‌جویی با استفاده از دستگاه میوه خشک کن

دستگاه‌های خشک‌کن مواد غذایی (میوه خشک کن)، آب میان‌ بافتی خوراکی‌ها را با حفظ ویتامین‌ها و املاح موجود در آن‌ها می‌گیرند. مهم‌تر اینکه برخلاف مواد غذایی خشک‌شده کارخانه‌ای که حاوی دی‌اکسید گوگرد هستند که در فرایند خشک نمودن و قبل از بسته‌بندی برای حفظ رنگ میوه خشک استفاده می‌شود.

گوگرد آلرژی‌زا است و ایجاد حساسیت می‌کند و خطراتی برای سلامت افراد دارد شما می‌توانید در خشک کن خانگی از افزودنی‌هایی استفاده کنید که طعم مواد غذایی را خوشمزه‌تر کند بدون اینکه آسیبی به‌سلامتی شما وارد نماید.

2- صرفه‌جویی با استفاده از دستگاه میوه خشک‌کن

اگر از میوه‌ای زیاد دارید و بعید می‌دانید در کوتاه‌مدت تمامش کنید، می‌توانید میوه‌ها را تا خراب نشده‌اند با دستگاه میوه خشک کن نجات دهید. همان‌طور که گفتیم مواد غذایی خشک‌شده ماندگاری بیشتری دارند. ضمناً خرید برخی مواد غذایی خشک‌شده آماده گران درمی‌آید و اگر خودتان برای خشک‌کردنشان دست‌به‌کار شوید، در هزینه‌هایتان هم صرفه‌جویی می‌شود.

3- کاربرد آسان دستگاه میوه خشک کن

معمولاً کار با هر وسیله‌ای به چند بار آزمون‌وخطا احتیاج دارد؛ اما با توجه به اینکه این دستگاه‌های کارکردی ساده دارند کار با آن‌ها بسیار ساده است. ضمناً ازآنجایی‌که خشک‌کن‌ها فرایند خشک‌کردن را به آهستگی انجام می‌دهند، احتمال خراب‌ از آب درآمدن نتیجه کار خیلی کم است.