مشکلات فنی تلویزیون ها! تلویزیون های LCDوLED و پلاسما با مدل ها و قیمت های متنوع به سرعت جایگزین تلویزیون های CRTشده اند. شیوه کار این مدل ها با کاتدی ها بسیار متفاوت است و مطمئنن مشکلاتی هم که پیش می آید بسیار متفاوت تر از مدل های قدیمی خواهد بود. بهترین راه بعد به وجود آمدن مشکل تماس با نمایندگی است، اما بعضی از مصرف کنندگان دوست دارند دلیل به وجود آمدن مشکل را بدانند و برای دفعات بعد جلوگیری کنند از به وجود آمدن مشکل های مشابه و یا اینکه تا جایی که می شود خودشان برای تعمیر دست به کار شوند، بعضی از این مشکلات را ما در این مقاله برای شما ذکر می کنیم با ما همراه باشید.

افتادن خط افقی روی صفحه نمایشگر

یکی از بزرگترین مشکلاتی که برای تلویزیون ها به وجود می آید، خراب شدن پنل است. که ممکن است مشکلات متعددی را به وجود بیاورد که یکی از این مشکلات به وجود آمدن خطی افقی بر روی صفحه نمایشگر است.

به وجود آمدن این خط ها دلیل خاصی ندارد، تنها دلیلی که می تواند موجب ایجاد این مشکل شود گرما و استفاده طولانی مدت از تلویزیون است. بعضی از دستگاه ها با دارا بودن پنل های بی کیفیت بیشتر در معرض این مشکل هستند؛ حتی مانیتور لب تاپ و کامپیوتر، تبلت و… هم میتواند این مشکل برایشان پیش بیاید. تنها راه، حل این مشکل عوض کردن پنل است یا اینکه بااین خط ها کنار بیایید.

جابه جا شدن تصویر با فیزیک منظم

بهم ریختگی کلی نمایشگر با فیزیکی منظم یکی از دیگر مشکلاتی است که برای تلویزیون به وجود می آید. تنها راه حل آن نیز تعویض پنل است.

مشکلات-فنی-تلویزیون-ها

تاریکی و یا کم نور شدن قسمت یا کل نمایشگر

این مورد به قسمت BACK LIGHT پنل بر می گردد. اگر تکنسین حرفه ای می شناسید می تواند قسمت back light را تعویض کند؛ البته این قطعه بسیار کمیاب است و در صورتی که پیدا نشود باید پنل تعویض شود.

به هم ریختگی رنگ ها

یکی دیگر از مهم ترین مشکلات فنی تلویزیون ها که ممکن است پیش بیاید اضافه شدن غیر طبیعی یک رنگ به یک قسمت یا همه جای صفحه نمایشگر است. این مشکل به ایتدایی ترین لایه ی پنل بر میگردد که LIQUID  نام دارد و تنها راه برای حل این مشکل بعد از اطمینان از وجودش فقط وفقط تعویض پنل است.


چگونه تلویزیون اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟


سوختگی پیکسل ها

چیزی که شما روی صفحه تلویزیون می بینید نقطه های سیاه در سایز های مختلف کوچک و بزرگ است. هر پیکسل دارای 3 ساب پیکسل برای ایجاد رنگ است، این پیکسل ها به صورت گروهی و به کمک ترانزیستورهایی کنترل می شوند که در صورت بروز هرگونه مشکلی برای پیکسل ها، پیکسل به حالت خاموش در می آید و به آن پیکسل سوخته اطلاق می شود.

این مشکل در مدل های OLED و SUHD بسیار کمتر شده و امکان به وجود آمدن همچین مشکلی بسیار کم است. حتی ممکن است به جای خاموش شدن پیکسل، یک یا چند پیکسل روشن بماند این هم مشکلی است که ممکن است در ارتباط با پیکسل ها به وجود آید. ممکن است گرد و خاک وارد دستگاه شده باشد و روی پیکسل ها نشسته باشد.تلویزیون را زیر کولر نگذارید تا این مشکل به وجود نیاید ویا حتی ممکن است ضربه باعث به وجود آمدن پیکسل سوخته شده باشد. اول اگر مشکل گرد و خاک باشد پاکسازی می کنند ولی اگر مشکل حل نشد، پنل را تعویض می کنند.

تلویزیون روشن می شود و بعد از چند دقیقه خود به خود خاموش می شود

بک لایت دستگاه که از چندین لامپ LEDتشگیل شده است دچار خرابی شده است و یا لامپ ها سوخته است. تنها راه حل آن این است که برد بک لایت باید تعمیر شود.

تلویزیون دیر روشن می شود

گاهی ممکن است تلویزیون را روشن کنید ولی روشن شدن آن با تاخیر اتفاق بیفتد که این مشکل در دستگاه هایی اتفاق می افتد که بسیار قدیمی باشند و عمرشان رو به افول باشد. بهتر است دستگاه را تعویض کنید و اگر می خواهید تعمیر کنید باید قسمت برد و پاور را معاینه کنید. این مشکل در تلویزیون های LCD SAMSUNGبیشتر دیده شده است.

مشکلات-فنی-تلویزیون-ها

مانیتور خاموش شده اما صدا پخش می شود

این مشکل یکی از مشکلات فنی تلویزیون است، معمولترین دلیل این مشکل، قطع شدن نور بک لایت است. با تعمیرات کوچکی روی بک لایت و یا لامپ ها به راحتی این مشکل برطرف می شود.

مجصولات پبشنهادی نفیس 24

تلویزیون جی پلاس

پاک شدن کانال ها

تلویزیون را روشن می کنید و صفحه سیاه است کانال ها را کمی بالا و پایین می کنید و متوجه می شوید که اصلا کانالی ندارید و همه پاک شده اند؛ دلیل اصلی از بین رفتن آی سی حافظه مین برد تلویزیون است که حتما باید تعویض شود و این موضوع را جدی بگیرید این مشکل از آن گزینه هاست که دیر درست کردنش باعث ایجاد مشکلات فراوان می شود.

نقاطی قرمز روی مانیتور است

باز هم باید به سراغ پیکسل ها برویم، قرمز شدن قسمت هایی از تلویزیون بدلیل روشن ماندن طولانی مدت پیکسل ها است، ترانزیستور ها کنترل کننده پیکسل ها هستند و گاهی این ترانزیستورها برق را دریافت نمی کنند به همین دلیل به نور اجازه می دهند تا از لایه ی RGB بگذرد و رنگ پیکسل را به رنگ همیپشگی و طبیعی خود نشان می دهد. دستمالی را با آب گرم خیس کنید و سریع داخل کیسه فریزر قرار داده و بر روی لکه ها بگذارید؛ گرم کردن لکه ها باعث می شود مایع کریستال در بقیه ی نقاط پنل به حرکت در آید و مشکل حل  شود.