CES 2018: ترندهای تکنولوژی خانه های هوشمندی که لازم است آنها را بدانید

از تحویل بسته های مانیتور شده توسط اپلیکیشن به خانه ها تا تکنولوژی های خواب

از تلویزیون های بزرگ تا انواع و اقسام ربات ها، یک لحظه نیست که در نمایشگاه CES، نمایشگاه سالانه آخرین و بهترین تکنولوژی های مصرفی و اتومبیل، چشم تان از کاسه بیرون نزند. اما به خاطر ماندنی ترین لحظه برای من در رویداد امسال، بازدید غیر منتظره ای بود که از غرفه iHome داشتم.

iHome که در سال 2005 به بازار معرفی شده است، نام خود را با پایه (docking station) آیپدها مطرح کرده است و بازار امروز تکنولوژی خانه های هوشمند را به واسطه یک دستگاه راحت الاستفاده که در آن ساعت-رادیو، شارژر، و اسپیکر را با هم ادغام شده اند، از آن خود کرده است. من زمانی که دانشجو بودم یک پایه آیپد ساعت-رادیو داشتم و خیلی به آن علاقه مند بودم.

زمانی که در سال 2018 داشتم در غرفه iHome قدم می زدم، از گستردگی محصولاتی که این شرکت امروزه تولید می کند جا خوردم. علاوه بر دستگاه های انتشار دهنده بوی آرموتراپی و آینه های آرایش، هر دو با اسپیکرهای بلوتوثی تعبیه شده در آنها، محصولات iHome همچنین شامل مدل هایی دارای شارژر وایرلس، مدل هایی با یک پایه شارژ برای ساعت اپل، و مدل هایی با آمازون الکسا و دستیار گوگل تعبیه شده در آنها می شوند.  بله؟ همین ها کی اتفاق افتادند؟

ترندهای تکنولوژی خانه هوشمند

ترندهای تکنولوژی خانه هوشمند

دستگاه های دارای قابلیت الکسا و دستیار گوگل با همکاری آمازون و گوگل طراحی شدند. هر چند این دستگاه ها ویژگی پایه ای و بسیار مفید ساعت دیجیتال را دارا می باشند، از یک دکمه فیزیکی خواب کوتاه (snooze) برخوردار هستند.

البته پاسخ آن است که همین چند سال اخیر. امروزه وضعیتی در تکنولوژی خانگی پیش آمده است که همه وسایل موجود در خانه ها، خواه شما برای آن آماده باشید یا نه، نه تنها از اتصال وایرلس بلکه از خدماتی که با هوش مصنوعی کار می کنند برخوردار هستند.

بستر این چشم انداز جدید خانه های هوشمند می تواند دستگاه های عصر جدید iHome باشند که دستیارهای هوش مصنوعی را در یک ساعت زنگ دار سنتی تر و کمتر ترسناک بسته بندی کرده اند. یا می توانند اسپیکرهای هوشمند آشنایی باشند، مثل آمازون اکو و گوگل هوم، که همه پیشتر به عنوان هدیه تعطیلات دریافت کرده اند. یا می توانند لوازم خانگی معمول شما باشند که با هوش مصنوعی کار می کنند.

در واقع، سامسونگ در نمایشگاه CES اعلام کرد قصد دارد نه تنها تا سال 2020 همه محصولات خود را به اینترنت متصل کند، بلکه آنها را با استفاده از دستیار صوتی هوشمند Bixby خود “هوشمند” کند (بله، الکسا و همکاران یک دوست رقیب جدید دارند).

در واقع، بزرگترین واقعیت در جبهه خانه های هوشمند آن است که این هنوز شروع کار است. شرکت های تکنولوژی دارند راه های بسیاری را برای عرضه کردن خانه های هوشمند متصل پیدا می کنند و به نظر می رسد که نهایتا راهی نیز برای ما پیدا کنند.

در زیر نگاهی به برخی ترندهای خانه های هوشمند خاص و محصولاتی که ممکن است دیر یا زود گسترش پیدا کنند بیندازید.

آشپزخانه های کاملا بی سیم

ترندهای تکنولوژی خانه هوشمند

یکی از پیشرو ترین و در عین حال به موقع ترین تکنولوژی هایی که من با آن برخورد داشته ام، این آشپزخانه وایرلس می باشد که توسط استارت آپ urbaneer واقع در میشیگان ابداع شده است. ما مدتی است که در حال پیگیری مبلمان منزل دارای شارژ بی سیم بوده ایم، اما طراحی این آشپزخانه تکنولوژی را خیلی هیجان انگیزتر کرده و بسیار کاربردی است. لوازم خانگی سازگار درست بر روی پیشخوان آشپزخانه شارژ می شوند و کار می کنند، به گونه ای که این سطوح زمانی که مورد نیاز هستند به یک اجاق گاز تبدیل می شوند و در دیگر وقت ها یک فضای پیشخوان آزاد هستند.

یک آشپزخانه وایرلس (ترندهای تکنولوژی خانه هوشمند) سیم کشی های موجود داخل آشپزخانه را کاهش می دهد، خصوصا سیم کشی هایی که نزدیک سینک ظرفشویی هستند. آشپزخانه جزیره ای که در تصویربالا نشان داده شده است، به منظور انعطاف پذیری بیشتر بر روی چرخ هایی قرار داده شده است. همه چیزهای موجود در نمایشگاه، از پیشخوان وایرلس تا لوازم فیلیپس و حایر که با آنها کار می کنند، عملا الان در بازار هستند.

تحویل بسته های هوشمند به خانه ها

ترندهای تکنولوژی خانه هوشمند

پاییز گذشته، والمارت و آمازون یک شوک دست جمعی دیگر را به بازار دادند زمانی که اعلام کردند خدمات تحویل بسته در داخل خانه از قفل ها و دوربین های امنیتی هوشمند استفاده می کنند تا به حاملان این بسته ها اجازه دهند به داخل خانه شما وارد شوند در حالیکه شما دارید این فرایند را از راه دور و از طریق یک اپلیکیشن رصد می کنید. خب، خودتان را برای بیشتر از این آماده کنید.

در نمایشگاه CES، سازندگان عمده قفل هوشمند، که با والمارت در زمینه طرح پایلوت تحویل در داخل منزل شریک هستند، اعلام کردند این خدمت (خدمتی که اکنون August Access نامیده می شود) اکنون برای شبکه گسترده ای از خرده فروش ها که با استارت آپ تحویل در همان روز (Deliv) همکاری می کنند شروع شده است.

ترندهای تکنولوژی خانه هوشمند

یکی از آن باکس های گلدان مثل بقیه نیست.

یک راه حل دیگر برای مصرف کنندگان در خصوص این چالش اصطلاحا “تحویل آخرین مایل” توسط BoxLock ارائه شده است، یک استارت آپ که یک قفل امنیتی متصل به اینترنت را جهت تحویل بسته ها به منازل مسکونی ارائه می کند. BoxLock Home، که با همه حمل کنندگان اصلی بار و هر کانتینر انبار قفل شده سازگاری دارد، تنها بعد از اینکه بسته اسکن و تایید شد باز می شود. این محصول در حال حاضر با قیمت 99 دلار در سایت Indiegogo پیش فروش می شود.

“ریموت کنترل های” سطح بعدی    

ترندهای تکنولوژی خانه هوشمند

ریموت کنترل های فیزیکی به خانه های هوشمند راه نخواهند داشت. آنها دارند شکل عوض می کنند. در نمایشگاه CES سال گذشته، من مجذوب مجموعه ای از استارت آپ ها شدم که محصولاتی را تولید می کردند که کنترل خانه های هوشمند را تنها با فشار دادن دکمه هایی امکانپذیر می کردند. این شرکت ها، مانند Flic و Senic، هنوز هم وجود دارند و در حال رشد هستند، و انسجام بیشتری به چراغ ها، اسپیکرها، ترموستات ها و دیگر وسایل هوشمند می دهند.

یک رویکرد جالب دیگر نسبت به کنترل خانه های هوشمند، توسط Nanoleaf ارائه شده است که پنل های نور ماژولار متصل به اینترنتی را تولید می کند. امسال، این شرکت ریموت Nanoleaf را راه اندازی کرد، یک دوازده وجهی به اندازه کف دست که با Apple HomeKit کار می کند. هر یک از دوازه وجه ریموت می توانند برنامه ریزی شوند تا یک دستور جدید را راه اندازی کند، خواه یک صحنه نورپردازی خاص باشد که به وسیله پنل ها ایجاد شده است یا تنظیم شدن برای هر وسیله سازگار با HomeKit دیگر، از قفل ها و دوربین ها گرفته تا پریزها و فن ها.

همچنین یک زنگ هوشمند دیگر به نام Talon با قیمت 129$ وجود دارد که به شما اجازه می دهد، در کنار دیگر کارها، چراغ را با یک موج از دست خود روشن کنید.

استفاده از داده ها برای خواب و سلامت بهتر، ترندهای تکنولوژی خانه هوشمند

ترندهای تکنولوژی خانه هوشمند

خواب داده های بسیار زیادی ایجاد می کند، همانطور که در نمایی از اپلیکیشن Sleep Number مشاهده کنید.

از ساعت های زنگدار هوشمند تا یک ربات تنفس در خواب (breathing sleep robot) که می توانید آن را در بغل بگیرید، حکایت از این داشتند که تکنولوژی خواب به نمایشگاه CES 2018 بازگشته است.  “ایده ها خیلی سریع تر از آنکه بتوان به آنها رسید دارند پیش می روند”. در حالیکه هنوز خیلی زود است که بتوان گفت آیا این راه حل خاص زندگی را تغییر خواهد داد، تصویر کلی که از این فضا دیده می شود نشان می دهد مقادیر زیادی داده بیومتریک جمع آوری شده اند – خواه از طریق رهگیرهای سلامت یا تخت خواب های هوشمند –  که می توانند سلامت فردی و عمومی را بهبود بخشند.