سامسونگ در حوزه مسابقات هوش مصنوعی خوش درخشید

شرکت سامسونگ توانسته جایگاه برتر خود را در حوزه هوش مصنوعی و کاربردهای آن تثبیت کند.

در سال‌های اخیر بخش تحقیقات سامسونگ برنده بسیاری از رقابت‌های مربوط به کاربردهای هوش مصنوعی بوده که نتیجه این پیشتازی را می‌توان در عرضه راهکارهایی با محوریت هوش مصنوعی و کاربرد آن در دنیای واقعی مشاهده کرد.

موسسه تحقیق و توسعه سامسونگ به مرکزیت لهستان توانست با همکاری دانشگاه آیدنبرگ انگلستان در کارگاه جهانی ترجمه زبان محاوره به مقام اول در میان شرکت کنندگان برسد.

این کارگاه ازجمله معتبرترین و باسابقه‌ترین کارگاه‌های ترجمه خودکار زبان است.

که البته در کنار کارگاه ترجمه ماشین (WMT) در جایگاه برجسته رقابت‌های این حوزه است.

مرکز تحقیقات سامسونگ در لهستان برای دومین بار است که برنده این رقابت‌های مهم می‌شود.

این کارگاه (IWSLT) مجموعه‌ای از داده‌های آموزشی را هرساله در ماه ژوئن در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌دهد و همچنین نسخه آزمایشی محصولات آن‌ها را بر اساس معیارهایی مرتبط با فعالیت‌های خودکار ارزیابی می‌کند.

در کارگاه سال 2019 دو معیار ترجمه ماشین با کمترین استفاده از توان دستگاه و ترجمه سخنرانی مدنظر قرار گرفت. مرکز تحقیقات و پژوهش سامسونگ در گروه اول حضور پیدا کرد تا بتواند راهی برای غلبه بر مشکل استفاده کم و بهینه از منابع پیدا کند.

چگونگی رقابت بین شرکت کنندگان

در این رقابت، سامسونگ از فناوری هوش مصنوعی برای ترجمه متن از زبان باسکی به انگلیسی پرداخت. در ابتدا یک مجموعه محدود از داده‌ها (حدود یک‌میلیون مجموعه داده موازی باسک به انگلیسی به شکل زیرنویس فیلم) در اختیار داشت تا بتواند مدل الگوریتمی خود را ایجاد کرده و آموزش دهد.

سپس این تیم از همین داده‌ها برای ترجمه گفتاری‌ TED از باسکی به انگلیسی استفاده کرد. باوجود دشوار بودن ترجمه از باسکی به انگلیسی و محدود بودن داده‌های مرتبط، نتیجه کار تیم تحقیقات سامسونگ در مقایسه با ترجمه‌های مرجع توانست بالاترین امتیاز ارزیابی دوزبانه پروژه آزمایشی (BLEU) یعنی 26.21 را کسب کند که نشان‌دهنده همخوانی بالای ترجمه ماشین با ترجمه مرجع و پایین بودن میزان اشتباه بود.

هم‌زمان در کشور اوکراین نیز متخصصان مرکز تحقیقات سامسونگ توانستند هوش مصنوعی را با موفقیت کامل در حوزه کاربردهای خودرویی وارد کنند. موسسه تحقیقات سامسونگ اوکراین (SRK) راهکاری را برای تشخیص عابران پیاده در قالب بخشی از بسته دید ماشین موسسه فنی کارلزروهه و موسسه فنی تویوتا در شیکاگو (KITTI) عرضه کرد. موسسه KITTI جزو سه موسسه برتر تعیین معیار برای فناوری‌های رانندگی خودکار است.

در این حوزه الگوریتم هوش مصنوعی بخش‌های مختلفی را در برمی‌گیرد که راهکار ارائه‌شده توسط مرکز سامسونگ به نام SiRtaKi به مبحث رهگیری عابران پیاده مربوط می‌شود.

این راهکار از همان ابتدای عرضه به‌عنوان برترین محصول شناسایی شده و توانسته است جایگاه ممتاز خود را در این حوزه حفظ کند.

الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای ورود به رقابت در عرصه «رهگیری عابران پیاده» نه‌تنها بر اساس توانایی تشخیص اشیا بلکه بر اساس رهگیری حرکت آن‌ها سنجیده می‌شوند، موضوعی که آن‌ها را از فناوری‌های تشخیصی صرف مجزا می‌کند. راهکار ارائه‌شده توسط مرکز تحقیقات سامسونگ به این شکل بود که در ابتدای کار 3400 تصویر خام از حرکت عابران پیاده را از برنامه KITTI دانلود کرده و بر اساس آن قابلیت رهگیری بر اساس حرکت خود را فعال کرده است. این تیم با استفاده از SiRtaKi توانسته است مختصات مکان، حرکت و جهت هر عابر پیاده را به‌دفعات نامحدود محاسبه کند.

تیم سامسونگ در این رقابت توانست بالاترین رتبه دقت در رهگیری اشیا را از آن خود کند.

بدون شک این فناوری هوش مصنوعی می‌تواند فرصت‌های جدیدی را در صنعت خودرو ایجاد کند. فناوری‌هایی که می‌توان آن‌ها را در حسگرهای خودروهای بدون سرنشین و باهدف شناسایی عابران پیاده و اشیای متحرک نزدیک و کاهش خطرات جاده‌ای استفاده کرد.

الگوریتم جدید همچنین در کاربردهای روزانه مانند لوازم‌خانگی و فناوری‌های آینده آن‌ها نیز کاربردهای زیادی خواهد داشت.

علاوه بر همه این موارد بخش تحقیقات سامسونگ توانست در دو مورد از رقابت‌های جهانی خواندن باهوش مصنوعی به مقام اول برسد. رقابت اول به نام توانایی خواندن ماشین

(MS MARCO) توسط شرکت مایکروسافت و رقابت دوم به نام TriviaQA به میزبانی دانشگاه واشنگتن برگزار شدند.

سامسونگ در نسخه اینترنتی TriviaQA هنوز هم در مقام اول قرار دارد. در ماه مارس موسسه تحقیق و توسعه سامسونگ در چین (SRC-B) توانست به پیشرفتی مهم در حوزه توسعه هوش مصنوعی در دید ماشین دست پیداکرده و به مقام اول در کنفرانس بین‌المللی تشخیص و تحلیل اسناد (ICDAR) برسد که رقابتی جهانی در حوزه فناوری‌های تشخیص خصوصیات اپتیکال است.

سوگوان چو، معاون تحقیقات سامسونگ می‌گوید «سامسونگ در سراسر جهان نوآوری‌های متعددی را رقم‌زده است. ما با کسب انواع جوایز جهانی توانستیم پیشتازی خودمان را در حوزه هوش مصنوعی و فناوری‌های مرتبط در سطح جهانی تثبیت کنیم. ما به معرفی فناوری‌های پیشرفته در این حوزه پرکاربر ادامه خواهیم داد».

منبع: سامسونگ