زیمنس, اخبار, تاریخچه, تکنولوژی, مجله خبری نفیس 24

ساخت اولین جاروبرقی ساخت زیمنس با وزن 150کیلوگرم

ساخت اولین جاروبرقی ساخت زیمنس با وزن 150کیلوگرم 1 ساخت اولین جاروبرقی ساخت زیمنس با وزن 150کیلوگرم

ساخت اولین جاروبرقی ساخت زیمنس با وزن 150کیلوگرم

لوازم خانگی

زیمنس از ابتدای قرن بیستم در حال ساخت لوازم خانگی الکتریکی بوده است. این برند خیلی سریع به نمادی از اعتماد و کیفیت تبدیل شد.

سال 1906: جارو برقی

پمپ مکش گرد و خاک، 1906

پمپ مکش گرد و خاک، 1906

زیمنس قبل از شروع قرن بیستم در بازار لوازم خانگی فعال بود. در سال 1904 این شرکت میله های کاربیدی سیلیکونی را تولید می کرد که در بشقاب های داغ و بخاری های برقی نصب می شدند. دو سال بعدتر، این شرکت اولین جارو برقی خود را به بازار عرضه کرد. این “پمپ مکش گرد و خاک” هم در محیط های تجاری و هم در خانه ها مورد استفاده قرار می گرفت و مجهز به یک موتور با یک اسب بخار قدرت و فیلتر آب بود. عیب این جاروبرقی آن بود که حدود 150 کیلو وزن داشت.

در آن ایام، لوازم الکتریکی کاملا اشرافی بودند و تنها در خانه اشراف دیده می شدند. جارو کردن خانه با جاروهای برقی معمولا با استفاده از “پمپ های مکش گرد و خاک” انجام می شد که یک واحد مکش مرکزی و یک سیستم متشکل از لوله هایی داشت که در نقاط مختلف ساختمان توزیع شده بودند، که یک واحد دستی هم داشت که به آن متصل می شد.

اولین جارو برقی فن دار قابل حمل این شرکت، که کماکان خیلی سنگین بود، در سال 1924 عرضه شد، و هفت سال بعد جاروبرقی های مخزنی بی صدا برای هتل ها و اماکن تجاری به بازار آمد. زیمنس اولین جارو برقی سبک وزن دستی خود را در سال 1935 به بازار عرضه کرد.

سالهای 1926/1927: اجاق گازها و ماشین های لباسشویی

1926/1927: اجاق گازها و ماشین های لباسشویی

اجاق گازهای زیمنس (چپ به راست) از 1925، 1937 و 1957

در دهه 1920 خانه های آلمانی ها بیش از پیش برقی شدند. در حالیکه در سال 1914 تنها پنج درصد از خانه ها در برلین به شبکه برق وصل بودند، این رقم تا سال 1925 به 25 درصد و دو سال بعد به 50 درصد رسید. با توسعه برق، لوازم برقی اولیه کوچک از قبیل اتوهای برقی هم توسعه پیدا کردند. این اتوهای نسبتا ارزان قیمت نیاز به استفاده از اتوهای ذغالی داغ و خطرناک را از بین بردند.

اولین ماشین های لباسشویی برقی حدودا در همان ایام به بازار عرضه شدند. زیمنس ماشین لباسشویی “پروتوس توربو” را در سال 1928 به بازار عرضه کرد، یک نوع ماشین درام دار که هم می توانست بشوید و هم خشک کند. این ماشین نیاز به بلند  کردن لباس های خیس سنگین از قسمت شستشوی ماشین و قرار دادن آن در خشک کن را از میان برداشت.

سال 1964: ماشین های ظرفشویی زیمنس

1964: ماشین های ظرفشویی زیمنس

ماشین ظرفشویی زیمنس، 1965

در طول سالهای بازسازی پس از جنگ در آلمان و “معجزه اقتصادی” این کشور، لوازم خانگی الکتریکی نماد افزایش رفاه و شکوفایی اقتصادی در میان جمعیت این کشور شد. آن نوع راحتی خانه ها که در ایام جنگ در ایالات متحده مسلم فرض شده بود، حالا در آلمان هم به یک استاندارد تبدیل می شد. در اوایل دهه 1960، بازار اجاق گازها، یخچال ها، و ماشین های لباسشویی شروع به اشباع کرد. بنابراین، در سال 1964، زیمنس اولین ماشین ظرفشویی خود را به بازار عرضه کرد. این دستگاه کا جایگزینی برای شستن ظرف ها با دست بود، افزایش مقاومت ناپذیری را در مصرف ماشین های ظرفشویی به دنبال داشت.

حدودا در همان زمان، دو پیشرو بازار – زیمنس و بوش – شروع به بررسی راه های ممکن برای همکاری کردند. نهایتا، در سال 1967، آنها عملیات های تولید لوازم خانگی شان را در قالب Bosch-Siemens Hausgeräte GmbH  (BSHG، امروزه BSH) تلفیق کردند. همان سال، این شرکت اولین ماشین ظرفشویی خود را با یک محفظه داخلی از فولاد ضد زنگ به بازار عرضه کرد، که عمر طولانی تر دستگاه را تضمین می کرد. اولین ماشین ظرفشویی تو کار این شرکت در سال 1980 عرضه شد.

سال 1985: سیستم متوقف کردن مایعات

1985: سیستم متوقف کردن مایعات

سیستم متوقف کردن مایعات، 1985

در دهه پس از جنگ، خسارت های ناشی از سرریز شدن ماشین های لباسشویی یا ظرفشویی یک نگرانی عمده بود. سیستم متوقف کردن مایعات در سال 1985 توسط Bosch-Siemens Hausgeräte GmbH به ثبت رسید و راه حلی را برای این موضوع ارائه کرد. همانطور که نام آن نشان می دهد، این فن آوری یک سیستم امنیتی است که بطور قابل اطمینانی مانع از خسارت های ناشی از ترکیدن یا جدا شدن شیلنگ یا نشت آن می شد. این تکنولوژی آنقدر قابل اطمینان بود که شرکت یک گارانتی مادام العمر در برابر خسارت آب به مشتریان خود پیشنهاد کرد. شرکت به این فعالیت خود ادامه داد و دو سال بعدتر، در سال 1987، BSH یک سیستم توسعه یافته تر را به مشتریان خود عرضه کرد که می توانست از سرریز شدن یا نشتی در داخل لوازم خانگی و نیز خسارت به لوله های زه کش خانه ها نیز محافظت کند.

10 سال بعدتر، BSH یک نوآوری جدیدتر را به بازار عرضه کرد، حسگر مایعات. این حسگر، حس می کرد که آب تا چه اندازه کثیف است و مقدار پودر لباسشویی و برنامه شستشو یا خشک کن را مطابق با آن تنظیم می کرد – یک ویژگی مهم برای پایداری زیست محیطی.

سال 1997: حسگر اجاق گاز

1997: حسگر اجاق گاز

حسگر اجاق گاز، 1997

زیمنس از دهه 1920 در زمینه آشپزخانه هم فعال بوده است. در سال 1950 این شرکت اولین بشقاب برقی الکتریکی خود را ارائه کرد. این تکنولوژی آشپزی را خیلی آسانتر کرد زیرا درجه حرارت را به صورت اتوماتیک ثابت نگه می داشت. زمانی که در اوایل دهه 1960، آشپزخانه های توکار مد شدند، زیمنس لوازم خانگی توکار را به مشتریان خود عرضه کرد، از قبیل اولین اجاق گاز توکار “یونیورسال” در سال 1962.

به دنبال آن و در سال 1980، این شرکت اولین اجاق گاز خود را عرضه کرد که یک مایکرو ویو یکپارچه را شامل می شد و چهار سال بعد، اولین اجاق گاز اینداکشن (القایی) به بازار آمد – نوآوری که آشپزی را متحول کرد، و در عین حال تا 50 درصد برق کمتری مصرف می کرد.

اجاق گازهای شیشه-سرامیک که زیمنس در سال 1998 عرضه کرد حسگرهای انبساط پذیری داشتند که درجه حرارت قابلمه را با استفاده از مادون قرمز حس می کردند، و آن را با دقت بالا در یک درجه حرارت دلخواه ثابت نگه می داشتند. مزیت این اجاق گازها آن بود که نیازی به برداشتن در قابلمه نبود و مصرف برق نیز تا 80 درصد کاهش پیدا کرد.

سال 2010: ماشین ظرفشویی ecoStar2

2010: ماشین ظرفشویی ecoStar2

ماشین ظرفشویی ecoStatr2، 2010

در سال 2010، زیمنس یک قهرمان واقعی صرفه جویی انرژی را به بازار عرضه کرد. ماشین ظرفشویی ecoStar2 نسبت به آنچه برای نرخ کارآیی انرژی کلاس A لازم بود، تا 30 درصد صرفه جویی بیشتری در مصرف برق داشت. مصرف آب نیز تنها هفت لیتر به ازای هر دور شستن ظرف ها بود، تقریبا نصف مقداری که توسط ماشین های ظرفشویی قبلی مصرف می شد و شستن ظرف ها تنهاا 0.73 kWh برق مصرف می کرد.

این مهم به واسطه تکنولوژی زئولیت ممکن شد، تکنولوژی که در سال 2008 توسط زیمنس توسعه داده شد و برنده چندین جایزه شد. این تکنولوژی منحصر به فرد از زئولیت – سیلیکات های آلومینوم – استفاده می کرد که سطح بسیار بزرگ و درونی متخلخل دارد که می تواند آب زیادی جذب کند و گرم شود. بنابراین خوای مرطوب در میان زئولیت ها جریان پیدا می کند و آنها را گرم می کند، و باعث جذب رطوبت توسط آنها می شود و فرایند خشک شدن را به طور قابل توجهی سریع تر و کارآمدتر می کند. یک دور استاندارد در درجه حرارت 50 درجه سلسیوس تنها دو ساعت طول می کشید، حدود 30 دقیقه کمتر از آن چیزی که ماشین های ظرفشویی معمولی نیاز داشتند.

سال 2014: لوازم خانگی سازگار با وای فا

2014: لوازم خانگی سازگار با وای فا

کنترل پنل ابتکاری در لوازم شستشو و مراقبت از لباس، 2017

در سال 2014، لوازم آشپزخانه شروع به هوشمند شدن کردند. زیمنس اولین لوازم خانگی شبکه شده خود را به بازار عرضه کرد: اجاق گاز iQ700، بخارپزها و ماشین های ظرفشویی. اینها را می شد به طور مستقیم از یک کنترل پنل معمولی کنترل کرد، اما از طریق یک تلفن هوشمند یا تبلت هم این کار امکانپذیر بود، زیرا آنها را می شد از طریق وای فا یا WLAN به صورت شبکه درآورد.

تنها پیش شرط لازم اپلیکیشن Home Connect بود، که عملکردهایی دقیقا سفارشی را برای لوازم خانگی زیمنس متصل به آن ارائه می کرد. به عنوان مثال، این اپلیکیشن یک کتاب آشپزی دیجیتال داشت، و نیز عملکردهایی برای کمک به تهیه لیست خرید یا دستور پخت و به کار انداختن اجاق گاز به صورت مستقیم.

دستورالعمل های استفاده از دستگاه – به صورت نوشته، تصویر و ویدیو – نیز در این اپلیکیشن Home Connect تعبیه شده بود. این اپلیکیشن نکات و ترفندهایی را نیز برای استفاده از لوازم شامل می شد، و در مورد ماشین ظرفشویی اطلاعاتی را نیز در مورد بهره وری مصرف در دورهای مختلف ارائه می کرد. یک اتصال مستقیم به خدمات پس از فروش و قطعات یدکی، داده هایی را در مورد این لوازم و تعمیر آنها فراهم می کرد که در صورت بروز عیب و نقص در دستگاه، کارها را برای کاربران راحت تر می کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.