خرید قهوه ساز

قهوه یک نوشیدنی محبوب است که انواع بسیار متنوعی دارد و در هر مکانی ازجمله محیط کار، منزل و…میتوانید با داشتن وسیله ای مناسب قهوه ای خوش عطر و بو و مناسب ذائقه تان داشته باشید. قهوه با روش های مختلفی درست می شود و روش های مختلف آن باعث ایجاد طعم های گوناگون می شود. در اواخر قرن نوزدهم و در سال 1878 اولین دستگاه قهوه ساز برای تهیه اسپرسو ساخته شد. در آن سالها فردی به اسم گوستاوو کسل ( Gustav Kessel )  با ایجاد فشار بخار و عبور آب جوش تحت فشار از سطح قهوه، یک نوشیدنی سریع و مطلوب تهیه کرد. او موفق به ساخت دستگاهی که ایده اش را اجرا کند نشد.

شش سال بعد فردی ایتالیایی به نام آنجلو ماریاندو ( Angelo Moriondo ) توانست با الهام گرفتن از فرایند گوستاوو اولین اسپرسوساز را بسازد. آنجلو به دلیل انحصار طلبی فقط خودش به ساخت و استفاده از این دستگاه پرداخت. چند سال بعد دو شخصیت به نام های لوئیجی بزرا ( Luigi Bezzera ) و دسیدریو پاوانی ( Desiderio Pavoni ) به تولید این نوع دستگاه قهوه ساز پرداختند.

پس از اتمام دستگاه نام آن را آیدیله ( Ideale ) و قهوه ای که به وسیله ی آن تولید می شد را کافی اسپرسو ( Cafee Espresso ) نامیدند.

قهوه جوش

قبل از اینکه اقدام به خرید دستگاه قهوه ساز کنید باید نیاز های خود را بدانید

باید بدانید چه نوع قهوه ای میخواهید استفاده کنید؟

میخواهید قهوه اسپرسو. ترک یا فرانسه استفاده کنید. از دانه ی قهوه میخواهید استفاده کنید یا آسیاب شده آن را برای تهیه ی قهوه تان ترجیح میدهید؟ انواع قهوه اسپرسو و سبک تهیه شان را برای انتخاب بهتر کسانیکه تازه می خواهند خوردن قهوه را شروع کنند توضیح میدهیم:

قهوه لاته=نسبت 1به6 اسپرسو وشیر

کاپوچینو=1.3 اسپرسو+1.3 شیر داغ+1.3 کف شیر

ما کیاتو=اسپرسو با افزودن مقداری شیر

کن پانا=اسپرسو با افزودن مقداری خامه فرم گرفته

موکا =شکلات داغ + یک شات اسپرسو

امریکانو=آبجوش+ یک شات اسپرسو

در چه مکانی می خواهید استفاده کنید؟

شما در مکان های مختلفی میتوانید از این دستگاه استفاده کنید و لذت ببرید از جمله ی این مکان ها منزل سرکار و کافی شاپ است. باید با توجه به میزان استفاده تان قهوه ساز خریداری کنید.

بودجه تان چقدر است؟

چه مقدار پولی را برای خرید دستگاه در نظر گرفته اید؟ زمانیکه برنامه ریزی می کنید و می دانید چه مقدار پول دارید دیگر سر در گم نیستید و زمانتان را بیهوده هدر نمی دهید و مستقیم به سراغ بهترین گزینیتان می روید.

چه میزان قهوه میخواهید تهیه کنید؟

شما می خواهید به تنهایی قهوه را بنوشید و یا دوست دارید به همراه مهمان هایتان از طعم و عطر قهوه لذت ببرید.

معرفی انواع قهوه ساز

قهوه جوش ها

قهوه جوش ها انواع مختلفی دارند که در حجم مختلف تولید شده اند و استفاده از آن ها بسیار آسان است. کار این نوع قهوه ساز به اینگونه است که آب به آهستگی بر روی فیلتر دارای قهوه چکه می کند و بعد از نفوذ به درون قهوه به داخل فنجان و یا قوری که زیر دستگاه تعبیه شده می ریزد. دراین مدل نیاز نیست آب از قبل جوشیده باشد و دستگاه ترموستاتی برای گرم نگه داشتن قهوه در قوری و لیوان دارد.

قهوه جوش ها دارای فیلتر دائمی و موقتی هستند.فیلتر دائم مقرون به صرفه است و بعد از هر بار استفاده آن را می شویید اما فیلتر کاغذی بهداشتی تر است و بعد از هر بار استفاده آن را به راحتی تعویض می کنید.

قهوه جوش ها برای افرادی که می خواهند قهوه با غلظت های مختلف درست کنند بسیار مناسب است اما اغلب فکر می کنند که طعم قهوه بااین دستگاه ها خوب نمی شود.

قوه ساز

اسپرسو و قهوه ساز ها

این دستگاه ها با استفاده از بخار قهوه ای بسیار قوی با غلظت بالا قهوه را تهیه می کنند.قهوه ی اسپرسو بسیار غلیظ تر از قهوه ای است که با قهوه جوش ها درست می شود و پایه ای برای قهوه لاته و کاپوچینو دارد.

قهوه ساز های بخار محور

آب در مخزن جوشیده شده و فشار و بخار می سازد. سرانجام فشار کافی ساخته می شود و آب جوش با فشار بروی قهوه ریخته می شود. بخار موجود دراین دستگاه باعث می شود کف فراوانی بر روی قهوه ایجاد شود که واقعا طعم خوبی به قهوه می دهد. تهیه ی اسپرسو با این دستگاه ها بسیار راحت و لذت بخش است. البته این دستگاه ها به علت هزینه بالایشان اغلب برای کافی شاپ ها خریداری می شوند.

قهوه ساز فرنچ پرس

از فرنچ پرس برای تهیه ی یک شات قهوه ی خوش عطر و طعم فرانسوی استفاده می شود. این دستگاه فیلتر کاغذی ندارد که این گزینه باعث شده که روغن طبیعی دانه قهوه گرفته نشود و طعم بهتری از قهوه را داشته باشید. یکی از مزایای این دستگاه این است که نیاز به برق ندارد.

قهوه ساز اهرمی

برای تهیه قهوه با این دستگاه نیاز به قدرت زیادی دارید به همین دلیل استفاده از این دستگاه دیگر زیاد مرسوم نیست. هر چند انواع فنری و دستی این مدل در بازار موجود است.

دستگاه اهرمی دستی را می توان از حالت افقی اهرم تشخیص داد که با فشار به سمت بالا میتوان مقدارتزریق.مقدار فشار آب بر روی قهوه را کنترل کرد.

مدل فنری وقتی فنر آزاد است جهت اهرم رو به بالا قرار دارد پایین آوردن اهرم باعث فشرده شدن فنر و بالا رفتن پیستون های دستگاه می شود که آب به داخل محفظه دم کشیدن قهوه وارد می شود.

قهوه سازهای پمپی

این مدل قهوه ساز برای منزل و کافی شاپ های کوچک مناسب است. این مدل از دهه 60 میلادی وارد بازار شده است. در این دستگاه ها برای هدایت آب گرم شده به درون محفظه دم کشیدن و بستر قهوه، از پمپ الکتریکی استفاده می شود. فشار بالای آب به وسیله پمپ الکتریکی ایجاد می شود.

این مدل خود به 3 گروه تقسیم می شود.

1.اتوماتیک

جریان آب به صورت اتوماتیک به اندازه میزان شات وارد دستگاه می شود.

2.نیمه اتوماتیک

دما و فشار آب تنظیم شده است.میزان شات را شما میتوانید تعیین کنید و تمام کارهای پر کردن قهوه و آسیاب و … بر عهده خودتان است و دستگاه برای این کارها تنظیم نشده است.

3.تمام اتوماتیک

در این مدل دستگاه شما هیچ کاری انجام نمی دهید فقط دانه های قهوه را ردون دستگاه قرار می دهید و با هر بار فشار دکمه 1 شات اسپرسو تحویل میگیرید. از آسیاب کردن گرفته تا فشار آب و تعیین شات و عصاره گرفتن و بخار زدن و … را همه را خود دستگاه به صورت اتوماتیک انجام میدهد.

شایان ذکر است که طعم اسپرسوی حاصل از این اسپرسوساز از اسپرسوی ساخت موکاپ بسیار دلچسب تر است.

کپسول اسپرسوساز

قهوه مخلوط شده برشته شده و آسیاب شده و سپس درون کپسول ها محکم مهر و موم می شود که بیش از 9 ماه تازه می مانند. یکی از محاسن استفاده از این روش تهیه بسیار آسان و راحت قهوه است. در این دستگاه ها فیلتری برای تمیز کردن وجود ندارد، و تفاله قهوه باقی نمی ماند و مهمتر این که طعم قهوه عالی است و اینکه می توانید از طیف گسترده انواع قهوه با طعم های مختلف استفاده کنید.

تولید قهوه با دانه قهوه

دستگاه هایی در بازار موجودند که برروی خود محفظه ای برای آسیاب کردن دارند به اینگونه که شما دانه قهوه را در محفظه ای میریزید و بعد در محفظه ای آب و شیر میریزید که دستگاه خود اول دانه های قهوه را آسیاب میکند و بعد آب جوش را روی قهوه میریزد و شما یک فنجان قهوه ی تازه با عطر و طعم فوق العاده دارید و در آخر هم باشیر فومی بر روی قهوه تان میریزد. این مدل به دلیل آسیاب قهوه صدایی کمی دارد ولی کسانیکه قهوه خور حرفه ای هستند می دانند خوردن قهوه ای که دانه اش تازه باشد و تازه آسیاب شده باشد چه طعم و لذتی دارد.

موکا فرنچ پات

این مدل قهوه ساز بسیار رایج بوده و کار با آن بسیار راحت است و از مدل های اولیه ی قهوه ساز است. جنس آن از شیشه و پلاستیک است.

قهوه ساز قطره ای

این نوع از قهوه سازها در اندازه های متفاوتی در بازار موجود هستند. البته عموما برای درست کردن قهوه برای ۱۰ نفر مناسب اند. انواع برقی و گازی از رایج ترین این نوع قهوه ساز ها هستند.

موکاپ

قهوه سازمخصوص روی گاز و برقی نیست سایز آن به نسبت برقی کوچک تر است. برای محیط کار و کسانیکه جای برای قهوه ساز برقی ندارند ولی علاقه ی بسیاری به قهوه دارند بسیار مناسب است و قیمت مناسبی هم دارد.اما طعم آن به کیفیت قهوه ساز برقی نمی رسد. ظرفیت موکاپ ها به صورت شات یا کاپ مشخص می شود که به نسبت نیازتان می توانید 2کاپ 4کاپ.9کاپ را انتخاب کنید.

جنس موکاپ بسیار مهم است زیرا روی گاز استفاده می شود آلومینیوم و استیل هر دو در بازار موجود است ولی ما به شما آلومینیوم را پیشنهاد می دهیم زیرا حرارت را مانند استیل سریع منتقل نمیکند و قهوه قشنگ دم می کشد و هم طعم بهتری به قهوه می دهد و اینکه از ظاهر زیبا تری برخوردار است و آلومینیوم زنگ نمی زند.

طریقه کار کردن با موکاپ ها به اینگونه است که

1. آب را به جوش نمی آورید زیرا حرارت بدنه موکاپ که بالا برود طعم قهوه تلخ می شود.

2.آب جوش را درون مخزن آب موکاپ بریزید. توجه کنید که آب تازیر سوپاپ باید باشد.

3.قهوه آسیاب شده دانه ریز را درون توری بریزید و آنرا به حالت کوبیده در آورید تا فشرده شود.

4.توری را بر روی مخزن آب قرار دهید و موکاپ را روی حرارت کم گاز به مدت 5 تا 10 دقیقه قار دهید و در موکاپ هم حتما تا زمانیکه به جوش آید باز بگذارید.

5.درآخر زمانیکه رنگ قهوه عسلی شد در موکاپ را ببندید تا قهوه دم بکشد و درون کاپ قهوه میل کنید.

تهیه قهوه ای خوش طعم در موکاپ قلق های فراوانی دارد ولی با چند بار آزمون و خطا میتوانید قهوه ای خوش طعم را درست کنید و لذت ببرید.

با اجزای اسپرسوسازها بیشتر آشنا شوید

پمپ آب

انتقال آب نزدیک به جوش با فشار مناسب به محفظه ی قهوه وظیفه ی پمپ آب است.در اکثر دستگاه ها از پمپ الکتریکی استفاده می شود ولی هنوز هستند دستگاه هایی که از پمپ دستی در آنها استفاده شده است. دستگاه هایی با پمپ الکتریکی بسیار حرفه ای تر عمل می کنند.

بویلر(دیگ بخار)

دمای آبی که برای تهیه ی اسپرسو از آن استفاده می کنیم بسیار مهم است و وظیفه ی تولید بخار با بویلر است.

ترموبلاک

برای تهیه ی یک قهوه ی خوب نباید آن را بجوشانید.ترموبلاک نوعی جوش آور است که به کمک پمپ دمای آب را به دمای ایده آل(90درجه سانتی گراد) می رساند.برای تهیه ی کف شیر نیز میتوان از قهوه سازهایی که ترموبلاک دارند استفاده کرد.

پرتا فیلتر

پرتا فیلتر از اجزای متحرک قهوه ساز است که درون آن سبد قرار می گیرد و پودر قهوه درون سبد آن ریخته می شود.معمولا پرتافیلترها دارای دستهی پلاستیکی و یا چوبی هستند.

هد گروپ

محفظه ای که آب با فشار وارد می شود هد گروپ نام دارد و پرتافیلتر هم درون هدگروپ قرار می گیرد.تعداد هدگروپ درون هر دستگاه به نسبت کارایی آن میتواند از1تا6باشد. بعضی از آنها به بویلر چسبیده هستند که این اتصال می تواند دمای آب را کمتر کند ولی میتوانند هم جدا باشند.

آسیاب

خیلی ها معتقدند وقتی قهوه در لحظه ی میل کردن آسیاب شود طعم و عطر بهتری دارد. قهوه سازهایی هم هستند که آسیاب روی آن ها تعبیه شده باشد ولی از قیمت بسیار بالایی برخوردارند.

صفحه گرم نگه دارنده

این گزینه ی بسیار خوبی است برای محیط کار و کافه ها که با قرار دادن فنجان یا قوری قهوه برای مدت طولانی گرم می ماند.پس حتما به این گزینه دقت کنید.

فیلتر آب

قهوه سازهایی که مجهز به فیلتر آب هستند کمترین تغییر را طعم و رنگ قهوه را دارند.

هر قهوه با چه قهوه سازی ؟؟؟؟؟؟

  • قهوه اسپرسو

مناسب برای کار و ورزش و دارای کافئن بالا

دستگاه مورد نیاز:موکاپات.اسپرسوساز.قهوه جوش ها

  • قهوه فرانسه

مناسب برای مهمانی ها و صبحانه و دارای کافئین پایین

دستگاه مورد نیاز:فرنچ پرس. قهوه ساز

  • قهوه ترک

دارای کافئین پائین و مناسب گرفتن فال قهوه

دستگاه مورد نیاز: شیرجوش