دانستنی های یخچال فریزر

 

یخچال فریزر یکی از مهم ترین و پرکاربردترین وسایل برقی در آشپزخانه است که هر روز و در هر ساعتی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر ویژگی هایی مانند میزان مصرف انرژی، ابعاد، تعداد قفسه ها، حداقل و حداکثر دمای داخلی ویژگی های دیگری در مورد یخچال فریزر اهمیت داشته که بهتر است قبل از خرید آن ها را شناخته و با ویژگی های هر کدام بیشتر آشنا شوید.

دانستنی های یخچال فریزر

فریزر بالا یا فریزر پایین؟

طراحی فریزر در یخچال فریزر های مختلف در برند و مدل های مختلف متفاوت است. در بعضی از مدل ها فریز در بالا و در برخی دیگر در قسمت پایینی یخچال قرار گرفته اند. اما علاوه بر ظاهر بالا یا پایین بودن آن چه تاثیری بر عملکرد یخچال می گذارد؟ یکی از تفاوت های محل قرار گیری فریزر فضایی است که در مجموعه یخچال فریزر اشغال می کنند. فریزر هایی که در بالای یخچال قرار می گیرند، نسبت به فریزر های پایین کوچک تر بوده و یخچال فضای بیشتری را به خود اختصاص داده است. در حالی که فریزهای پایین بزرگ تر بوده و گنجایش بیشتری نسبت به فریزرهای بالا دارند. جالب است بدانید یخچال هایی که فریزر آن ها در قسمت بالا قرار می گیرد همچنین مصرف انرژی پایین تری نسبت به فریز بالا داشته و مصرف برق را تا حدود 25 درصد کاهش می دهند. معمولا در طول روز ما بارها از یخچال استفاده کرده و درب آن را باز و بسته می کنیم اما ممکن است تنها چند بار از فریزر آن استفاده کنیم. یکی از مزیت های فریزر پایین به فریزر بالا آن است که دسترسی به یخچال راحت تر بوده و شما می توانید بدون نیاز به خم شدن مکرر خوراکی های مورد نظرتان را در یخچال قرار داده و یا آن ها بیرون بیاورید.


فریزر بالا یا فریزر پایین؟

یخچال فریزر بدون برفک و با برفک:

یکی از مهم ترین ویژگی ها و فاکتورهایی که در انتخاب یخچال فریزر باید به آن توجه داشته باشید، عملکرد همراه با برفک و یا بدون برفک آن است. در یخچال فریزرهای بدون برفک و یا نوفراست هوای سرد در اطراف دستگاه به وسیله یک فن پخش شده فن به کمک تجهیزات تبخیر در یخچال از ایجاد برفک و یخ در داخل یخچال جلوگیری می کند. در مقابل این حالت یخچال فریزرهای دیفراست است که فاقد فاکتور یخ زدایی بوده و در یخچال بعد از مدتی شاهد تولید برفک و یخ خواهیم بود. در مدل های قدیمی یخچال های دیفراست برای از بین بردن برفک ها شما مجبور بودید یخچال را برای چند ساعت خاموش کرده تا برفک ها آب شوند. سپس آب تولید شده را به شکل دستی از یخچال فریزر خارج می کنید. اما در مدل های جدید یخچال با برفک سیستم برفک گیر آن اتوماتیک بوده و المنت های گرمایی داخل یخچال برفک ها را آب می کنند. آب تولید شده به وسیله لوله خروجی از یخچال خارج می شود.

 

یخچال فریزر ساید بای ساید و دوقلو:

شاید به تازگی واژه ساید بای ساید همراه همیشگی یخچال فریزر شده باشد و همه افراد ترجیح دهند به جای خرید یخچال فریزر معمولی از مدل ساید بای ساید استفاده کنند. یخچال های ساید بای ساید دارای دو درب باز شونده بوده و شما می توانید از فضای موجود در آن برای قرار دادن حداکثر خوراکی ها استفاده کنید. یخچال فریزر های ساید بای ساید در سایز های مختلف کوچک، متوسط و بزرگ طراحی و ساخته شده و می توانید دمای آن را به صورت دستی تغییر دهید. در مدل های جدید این مدل از یخچال ها می توانید دمای یخچال را تا صفر درجه و دمای فریزر را تا منفی 24 درجه نیز پایین بیاورید. علاوه بر اندازه حداکثری فضای داخلی یخچال فریزر، صفحه نمایش، یخساز، آبسردکن، فیلتر های داخلی تصفیه آب از دیگر ویژگی های این نوع از یخچال و فریزر است. در کنار یخچال های ساید بای ساید یخچال دوقلو قرار می گیرد که افراد زیادی آن ها را با هم یکسان می دانند. با وجود مشابهت های زیاد این دو تفاوت هایی با یکدیگر دارند. برای مثال یخچال و فریزر در دو بخش مجزا اما در یک مجموعه قرار دارند. این مساله باعث می شود فضای حداکثری مورد استفاده در یخچال دوقلو بیش از ساید باشد. از طرف دیگر فریزر و یخچال در مدل دوقلو دارای موتور و کمپرسور جداگانه هستند، لذا در صورت بروز مشکل در هر کدام از این دو بخش تنها آن را تعمیر و یا تعویض خواهید کرد و خرابی آن تاثیری بر عملکرد بخش دیگر ندارد. یخچال فریزر ساید از دوقلو فضای کم تری اشغال کرده، مصرف برق کم تری داشته و گران قیمت تر می باشد.

یخچال فریزر ساید بای ساید و دوقلو

یخساز اتوماتیک یا دستی:

تقریبا در تمامی یخچال فریزرهای جدید می توان گفت سیستم یخساز وجود داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که می دانید در هر دو حالت شما باید محفظه مخصوص آب را در یخچال پر کنید تا بعد از گذشت چند ساعت یخ به شکل قالب های بزرگ و کوچک، مات و شفاف در یخساز یخچال فریزر تشکیل شود. کارایی یخساز در هر دو صورت یکسان است. با این تفاوت که یخسازهای اتوماتیک دارای خروجی روی بدنه بوده و شما می توانید با فشار دادن اهرم آن تکه های یخ تولید شده را به راحتی در لیوان خود بیاندازید، اما در یخساز دستی یخ در مخزن خود تولید شده و شما برای استفاده باید خودتان قالب ها را با دست خارج کنید.

 

 

آبسردکن:

بسیاری از یخچال فریزرهای جدید دارای سیستم آبسردکن هستند. به این شکل که شما می توانید به راحتی لیوان خود را از آب خنک یخچال پر کرده و آن را نوش جان کنید. یخچال های آبسردکن دار به دو شکل طراحی شده اند، مدل اول به گونه ای است که یخچال فریزر دارای یک مخزن بوده و شما آن را به صورت دستی پر می کنید. آب بعد از گذشت مدتی به مرور دمای آب را به دمای تعیین شده می رساند. در مدل دیگر یخچال دارای ورودی آب لوله کشی است و شما نیازی به پر کردن هیج مخزنی ندارید.

یخچال فریزرهای دارای سیستم آبسردکن

نصب یخچال فریزر:

نصب یخچال های جدید بسیار ساده شده است و شما می توانید در زمان کوتاهی آن را انجام دهید. بهتر است قبل از نصب فضای کافی و مناسب را برای آن انتخاب کنید. درب یخچال و قفسه های داخلی را جدا کرده تا یخچال را راحت تر جابجا کنید. حتما به این مساله توجه کنید که یخچال فریزر به دیوار نچسبد و از دو سمت دیگر حداقل فاصله چند سانتی متری با دیوار یا وسایل کنار خود داشته باشد.