تاریخچه ماشین های ظرفشویی

وسیله ای که زحمت شما را کم می کند و هر کسی دوست دارد بعد از غذا آن را داشته باشد.

تاریخچه ماشین های ظرفشویی

تصویر بالا؛ یک ماشین ظرفشویی دهه 1950 در معرض نمایش

اولین ماشین ظرفشویی در سال 1850 در آمریکا ابداع شد؛ جول هوگتون یک ماشین چوبی را ثبت کرد که چرخی داشت که با دست چرخانده می شد و آب را روی ظرف ها می ریخت، کار با این ماشین بسیار دشوار بود، اما اولین مدل ثبت شده بود.

در سال 1865، الکساندر حق ثبت اختراعی دستگاهی را دریافت کرد که با استفاده از یک هندل دستی یک سری چنگگ که ظرف ها به آنها متصل می شدند را از میان آب ظرفشویی عبور می داد و این دستگاه هم ظرف ها را خیلی تمیز نمی کرد.

در سال 1886، جوزفین کوچران اعلام کرد “اگر کس دیگری قصد ندارد ماشین ظرفشویی ابداع کند، من خودم این کار را خواهم کرد”. او همین کار را کرد. کوچران اولین ماشین ظرفشویی کاربردی را ابداع کرد. او انتظار داشت که عموم مردم از این اختراع جدید او استقبال کنند، ماشین ظرفشویی که او در سال 1893 و در نمایشگاه World’ Fair از آن رونمایی کرد، اما تنها هتل ها و رستوران های بزرگ خریدار ایده او بودند.

ماشین ظرف شویی کوچران یک ماشین ظرفشویی مکانیکی بود که با دست کار می کرد. از آنجا اختراع این ماشین قبل از توسعه برق بود، او شرکتی را تاسیس کرد تا این ماشین های ظرفشویی را تولید کند، که نهایتا به شرکت KitchenAid تبدیل شد. دیگر شرکت ها نیز ماشین های ظرفشویی تولید کردند که با بخار کار می کردند و برای رستوران ها و کترینگ ها طراحی شده بودند. آنها معمولا به این صورت کار می کردند که ظرف های نشسته را از طریق تسمه های انتقال یا یک سبد گردان از زیر آب افشان هایی از آب داغ  عبور می دادند. این ماشین های ظرفشویی عموما ناکارآمد بودند. تنها در دهه 1950 بود که ماشین های ظرفشویی توسط عموم مردم مورد پذیرش قرار گرفتند، چرا که خیلی ارزانتر شده بودند و سایز آنها نیز خیلی قابل استفاده تر بود.