اخبار, مجله خبری نفیس 24

حلول ماه مبارک رمضان مبارک

blank

ماه رمضان :

حلول ماه مبارک رمضان
رمضان درلغت به معنای شدت حرارت ، حرارت سنگ ، بر اثر شدت حرارت خورشید آمده است .

گفته شده که از «حرّ» گرفته شده که به معنای برگشت از بادیه به شهر می باشد ، اما در اصطللاح ، رمضان نام ماه نهم از ماه های عربی و ماه روزه اسلامی و نزول قران است .

امام سجاد (ع) در توصیف ماه مبارک رمضان می فرماید :

سپاس خدای را که از جمله آن راه های هدایت ، ماه خود ، ماه رمضان را قرار داد ، ماه روزه ، ماه اسلام ، ماه طهارت ، ماه آزمایش ، ماه قیام ، ماهی که قرآن را در آن نازل کرد برای هدایت مردم و مشخص شدن حق از باطل .

ماه رمضان تنها ماه قمری است که در قرآن کریم به صراحت از آن نام برده و گرامی داشته شده است «شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدىً لِلنَّاسِ ماه رمضان ماهی است که قران در آن نازل شده برای هدایت بشر»

در روایات نیز از ماه رمضان با عظمت یاد شده است .

در روایتی آمده است : با نزدیک شدن ماه رمضان ، رسول خدا صّلی الله علیه وآله خطبه ای ایراد کرد و در فرازی از آن فرمود : :« ای مردم ! این ماه ، ماهی است که خداوند متعال شما را از میان امت ها بدان اختصاص داده است . این ماه سرور و بزرگ همه ماه هاست . در این ماه درهای آتش بسته و درهای بهشت باز است .»

در روایتی دیگر ، ماه رمضان ، ماه استجابت دعا ، آمرزش گناهان ، زیاد شدن روزی وچند برابرشدن پاداش اعمال نیک و عبادت ، معرفی شده است .

رمضان در برخی روایات از نام های خدا بر شمرده شده است از این رو، اطلاق عبارت ” رمضان ” بدون ماه نهی شده و به گفتن ماه رمضان با اضافه ماه به رمضان امر شده است .

 

 

نکاتی جالب در خصوص حلول ماه مبارک رمضان در سال های آتی :

 

ماه رمضان سال ۹۸ در تاریخ ۱۶/۲/۹۸ آغاز می شود.

بعد از آن به ترتیب ۴ اردیبهشت ۹۹ و ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ آغاز ماه مبارک رمضان خواهد بود .

آغاز ماه مبارک  رمضان در سال ۱۴۰۱ درست پس از ۱۳ فروردین است و قاعدتاً بسیاری از هم میهنان در این روز با دهان روزه به سیزده به در خواهند رفت تا یک روز پیشواز به ماه مهمانی خدا رفته باشند .

ماه مهمانی خدا در سال ۱۴۰۲ روز سوم فروردین آغاز می شود واین یعنی بسیاری از عید دیدنی ها به صرف افطار و پس از آن صورت خواهد گرفت . جالب آنکه در پایان سال ۱۴۰۲ ماه رمضان  مجدداً در ۲۲ اسفند آغاز می شود و اعیاد الله در این سال دو مرتبه بر سرسفره الهی خواهند نشست .

در سال ۱۴۰۳ ماه مبارک رمضان دهم اسفند آغاز خواهد شد و بالاخره ۱۴۰۴ با آغازه ماه رمضان در ۳۰ بهمن ماه ، کل ماه رمضان در زمستان خواهد بود .

اعمال ماه مبارک رمضان :

 

اعمال سحر:

 1. خواندن دعای سحر
 2. خواندن دعای ابوحمزه ثمالی

 

دعاهای هر روز ماه رمضان :

 1. خواندن دعای :

اَللّهُمَّ رَبَّ شَهْرِ رَمَضانَ الَّذى اَنْزَلْتَ فیهِ الْقُرْآنَ وَافْتَرَضْتَ على عِبادِکَ فیهِ الصِّیامَ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ ارْزُقْنى حَجَّ بَیْتِکَ الْحَرامِ فى عامى هذا وَ فى کُلِّ عامٍ وَ اغْفِرْ لى تِلْکَ الذُّنُوبَ الْعِظامَ فَاِنَّهُ لا یَغْفِرُها غَیْرُکَ یا رَحْمنُ یا عَلاّمُ

 

 1. خواندن صلوات روزانه ماه رمضان

 

 1. گفتن صد مرتبه:

سُبْحانَ الضّآرِّ النّافِعِ سُبْحانَ الْقاضی بالْحَقِّ سُبْحانَ الْعَلِی الاْعْلی سُبْحانَهُ وَبِحَمْدِهِ سُبْحانَهُ وَتَعالی

 

افطار در ماه رمضان :

 1. افطار با خرما
 2. خواندن این دعاها در موقع افطار:

اَللّهُمَّ لَک صُمْتُ وَعَلی رِزْقِک اَفْطَرْتُ وَعَلَیک تَوَکلْتُ.

بِسْمِ اللَّهِ اللَّهُمَّ لَک صُمْنَا وَ عَلَی رِزْقِک أَفْطَرْنَا فَتَقَبَّلْ [فَتَقَبَّلْهُ] مِنَّا إِنَّک أَنْتَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ

 1. در هنگام خوردن لقمه اول بگوئید:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ یا وَاسِعَ الْمَغْفِرَهِ اغْفِرْ لِی

 

 

مناسبت های ماه مبارک رمضان :

 1. درگذشت خدیجه ، همسر پیامبر اسلام (۳سال قبل از هجرت)
 1. ولادت حسن بن علی ، دومین امام شیعه (۳قمری)  –  فتح مکه به دست مسلمانان |(۸قمری)
 1. معراج پیامبر اسلام
 1. از شب های قدر
 1. ضربت خوردن علی بن ابی طالب ، خلیفه چهارم مسلمین و امام اول شیعه
 1. از شب های قدر
 1. در گذشت علی بن ابی طالب ، خلیفه چهارم مسلمین و امام اول شیعه
 1. از شب های قدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.