بخاری گازی بدون دودکش بخریم یا نه ؟

بخاری گازی، مزایا و معایب آن‌ها

در حال حاضر بخاری‌گازی به دو صورت بخاری‌گازی با دودکش و بخاری گازی بدون دودکش در بازار است؛ که با آگاهی از چگونگی کارکرد هر یک از آن‌ها می‌توانیم انتخاب مناسبی برای منزل یا محل کار داشته باشیم.بخاری گازی ببدون دودکشدون دودکش

چگونگی عملکرد بخاری‌گازی بدون دودکش

در اینجا لازم دانستیم چگونگی عملکرد بخاری‌گازی را شرح دهیم تا با آگاهی با کارکرد این وسیله انتخابی مناسب داشته باشیم.

فرایند تولید گرما چگونه است؟

در بخاری‌گازی برای ایجاد شعله و حرارت به سه عامل نیاز داردکه همان ، گاز و اکسیژن  و در نهایت جرقه برای اشتعال است . مکانیزم سوخت در بخاری‌گازی به این شکل است؛ زمانی که شیر گاز را باز می‌کنیم گاز وارد محفظه مخصوص شعله شده و با اکسیژنی که در محیط است ترکیب و در نهایت با جرقه شعله تولید میشوند که از این فرآیند  دو محصول که اولی شعله است و دومی گاز خطرناک مونوکسید کربن است تولید میشود و تا زمانی که سوخت شعله که همان اکسیژن و گاز است تأمین شود همواره گرما و حرارتی دلپذیر خواهیم داشت و البته تولید گاز مونوکسید کربن ادامه دارد و این فرایند در همه بخاری‌ها یکسان است.

فرایند تولید گرما چگونه است؟

بخاری‌گازی دودکش دار

در بخاری‌ دودکش دار فرایند تولید گرما به همان شکل که در بالا ذکر شد است، با این تفاوت که اکسیژن فراوان از محیط گرفته می‌شود و با گاز ترکیب شده و با جرقه‌ای تولید اتش و سپس حرارت ایجاد می‌شود ،که حرارت تولید شده همواره مطلوب و مورد نیاز ما است ولی محصول دوم که گاز مونوکسید کربن است توسط لوله بخاری از فضا خارج می‌شود. پس باید در نصب و راه‌اندازی بخاری‌گازی  استانداردهای لازم را رعایت کرد تا عمل انتقال گاز به‌درستی و کامل انجام شود.

انتقال گاز منوکسید کربن

ازآنجایی‌که  در ساختمان‌های امروزه فاصله لوله دودکش تا کلاهک که معمولاً در پشت‌بام قرار دارد زیاد است امکان مسدود شدن مسیر وجود دارد پس باید اطمینان کامل از باز بودن مسیر لوله بخاری و قرار گرفتن درست کلاهک داشته باشیم زیرا درصورتی‌که لوله خروجی مجهز به کلاهک نباشد و یا مسیر خروجی گاز مونو اکسید مسدود شده باشد، می‌تواند منجر به برعکس شدن جریان خروجی گاز مونواکسید کربن به داخل منزل یا محل کارشده و خطرات جبران‌ناپذیری را منجر شود.

ظرف آب بجای دودکش روشی صحیح است؟

در برخی موارد مشاهده شده که از بخاری بدون دودکش استفاده نموده اند که بسیار خطرناک است و یا دودکس بخاری را به سمت ظرفی از آب هدایت کرده که با این عمل مسیر خروجی گاز مسدود شده و گاز خروجی به دخل منزل یا فروشگاه هدایت شده و منجر به سوخت ناقص و افزایش بیش از حد گاز منو اکسید کربن شده که بسیار خطرناک و مرگ آفرین میباشد.

در کجا از بخاری گازی دودکش دار استفاده کنیم؟

همان طور که در بالا گفته شد در روند ایجاد گرما و حرارت در بخاری گازی ، اکسیژن مصرف میشود . یک اشتباهی رایج مردم این است که اغلب تصور میکنند دودکش، اکسیژن محیط را تامین می‌کند در صورتی که دودکش فقط گاز منوکسید کربن تولید شده را به خارج هدایت می‌کند و در هرنوع از بخاری های گازی به هر ترتیب اکسیژن محیط مصرف می‌شود .پ

س کارشناسان توصیه می‌کنند که از بخاری گازی در  فضاهای بسته و کوچک استفاده نکنید و در مکانهایی که تبادل هوا با فضای ازاد امکان پذیر است یا اتاقهای بزرگ استفاده از این وسیله توصیه میشود .

البته استفاده از بخاری گازی در حمام اکیدا ممنوع است .

بخاری گازی بدون دودکش

فرایند تولید گرمادر بخاری  بدون دودکش به  این صورت است که همواره پس از بازنمودن شیر گاز و به جریان انداختن گاز شهری در مسیر لوله، گاز وارد محفظه‌ای به نام برنر می‌شود و در مجاورت اکسیژن محیط وجرقه  تولید شعله و حرارت می‌کند.

در بخاری گازی بدون دودکش همواره با وجود مواد سوختی (اکسیژن و گاز)، تولید حرارت و گاز مونوکسید کربن ادامه دارد اما با این تفاوت که به جهت نوع  طراحی برنر ،فرآیند ترکیب سوخت و اکسیژن شعله حاصل با راندمان بالا تولید شده و سبب کاهش قابل توجه منو اکسید کربن در بخاری مذکور میگردد.

کاهش قابل توجه منو اکسید کربن در بخاری بدون دودکش

فرایند سوخت در بخاری گازی بدون دودکش چگونه است؟

تکنولوژی بکار رفته در بخاری‌های  بدون دودکش، عملکرد تولید شعله را بهینه نموده؛ به‌طوری‌که ترکیب اکسیژن و گاز به تناسبی انجام می‌شود که در تولید شعله، کمترین اکسیژن و گاز با هم ترکیب‌شده و بیشترین شعله و حرارت ممکن را داریم؛ و چون فرایند سوخت کامل است با کمترین مصرف اکسیژن گاز مونوکسید کربن ناچیزی تولید می‌شود که میزان تولید این گاز در مقایسه با بخاری گازی دودکش دار بسیار ناچیز است.

درحالی‌که در مدل‌های دارای دودکش این گاز به بیرون هدایت می‌شود اما قسمتی از گاز مونوکسید کربن در فضا باقی‌مانده و به مراتب خطرات بیشتری دارد درحالی‌که در بخاری گازی بدون دودکش تولید گاز منوکسید کربن به‌مراتب بسیار کمتر از بخاری گازی  دودکش دار است.

میزان مصرف اکسیژن بخاری گازی بدون دودکش

همان‌طور که در بالا ذکر کردیم میزان مصرف اکسیژن در بخاری گازی بدون دودکش به‌مراتب بسیار کمتر از مصرف اکسیژن در همتایان دودکش دارشان است که همین امر باعث بهبود در کیفیت هوای محیط شده و ما همواره از هوای تازه با حفظ بیشترین اکسیژن در محیط برخورداریم.

عملکرد ترموکوبل در بخاری گازی بدون دودکش

برای کنترل فرایند تولید شعله، قطعه‌ای بنام ترموکوبل تعبیه‌شده. وظیفه ترموکوبل در بخاری این است؛ زمانی که شعله بنا به هر دلیلی خاموش می‌شود بلافاصله جریان گاز را هم قطع کند این‌زمانی حائز اهمیت است که اکسیژن محیط کاهش یابد ترموکوبل بلافاصله وارد عمل می‌شود و جریان گاز را قطع می‌کند.

ترموکوبل در بخاری گازی بدون دودکش

در بخاری گازی بدون دودکش  زمانی که ترموکوبل داغ است اجازه ورود گاز به مخزن برنر را می‌دهد تا ما به‌طور عادی و استاندارد شعله داشته باشیم وقتی بنا به هر علتی شعله قطع می‌شود دمای ترموکوبل بلافاصله کاهش‌یافته و ازآنجایی‌که ترموکوبل حساسیت به دما دارد سریع جریان ورودی گاز را قطع می‌کند.

سیستم ODS چیست؟

ترموکوبل بکار رفته در بخاری گازی بدون دودکش به دلیل آلیاژ بکار رفته درآن از حساسیت بیشتری برخوردار است به‌نحوی‌که باکم شدن شعله، این قطعه وارد عمل می‌شود و بلافاصله جریان گاز قطع می‌شود.

با توجه به حساسیت سیستم ODS بخاری گازی بدون دودکش درصورتی‌که اکسیژن محیط به زیر 18% برسد بخاری‌گازی خاموش می‌شود و با این سیستم ما همواره اطمینان خاطر از ایمنی عملکرد بخاری‌گازی داریم .توضیح اینکه اکسیژن زیر 5% می‌تواند خطرآفرین باشد.

سیستم ODS چیست؟

حفظ رطوبت در هوا با بخاری گازی بدون دودکش

در هنگام گرم شدن محیط، رطوبتی که در محیط وجود دارد گرفته‌شده و هوایی خشک خواهیم داشت که منجر به ایجاد مشکلات تنفسی می‌شود. برای رفع این مشکل معمولاً توصیه می‌شود کتری را بروی بخاری قرار دهید تا رطوبت هوا تأمین شود. در بخاری گازی بدون دودکش عملکرد سوخت کامل است و هیدروژن آزاد شده با اکسیژن محیط ترکیب‌شده و رطوبت ملایمی ایجاد می‌کند که مشکلات بخاری‌گازی معمولی را مرتفع نموده و از مزیت‌های این سیستم است.

بخاری گازی آبسال

در این میان برای انتخاب بخاری توجه به استاندارد بودن و کیفیت بخاری بسیار مهم است، در ایران برند آبسال از پیشتازان در تولید بخاری گازی بدون دودکش است که از استاندارد، کیفیت و ایمنی بالایی برخوردار است.

در ذیل لیست قیمت بخاری گازی بدون دودکش آبسال ذکر شده

بخاری گازی آبسال

 

 

مدل

 

 

قیمت تومان

 

بخاری بدون دودکش تابشی مدل G 437

 

448000

بخاری  بدون دودکش تابشی مدل 440 546000

 

بخاری  بدون دودکش تابشی 481 شعله آبی 408000