امکانات جدید آشپزخانه‌های هوشمند در نمایشگاه های CES و KBIS

در نماشیگاه های CES و KBIS، لوازم خانگی هوشمند متصل، آشپزخانه ای هوشمند تر را در معرض نمایش گذاشتند

امکانات جدید آشپزخانه‌های هوشمند در نمایشگاه های CES و KBIS

این هفته، نمایشگاه CES 2018 در لاس وگاس شروع به کار کرد؛ همزمان، یک نمایشگاه صنعتی دیگر، نمایشگاه بین المللی آشپزخانه و حمام (KBIS)، همه نوع نوآوری را در اورلاندو، فلوریدا، در معرض نمایش قرار داد. تولید کنندگان لوازم خانگی مانند GE و سامسونگ هر یک در یکی از این دو نمایشگاه حضور داشتند، اما حداقل یک روند وجود داشت که تقریبا همه تولید کنندگانی که ما در این دو نمایشگاه دیدیم بر سر آن وحدت داشتند: آشپزی هدایت شده دارد جای خود را در آشپزخانه ها باز می کند.

گام به گام

تنها چند سال قبل، “آشپزی هدایت شده” به لوازم خانگی هوشمند و لوازم جانبی اشاره داشت که در گوشه و کنار آشپزخانه جای می گرفتند و می توانستند به آشپزهای آماتور کمک کنند تا دستورات آشپزی را گام به گام انجام دهند. با استفاده از اپ ها یا صفحات لمسی جاسازی شده، Hestan Cue، Thermomix، و Drop Kitchen Scale به آشپزها کمک کردند تا درجه حرارت را به درستی تنظیم کنند، موارد را با سرعت و زمان مناسب و به صورت اتوماتیک مخلوط کنند، و اندازه گیری خیلی دقیق تری نسبت به اندازه گیری با پیمانه ها انجام دهند.

امکانات جدید آشپزخانه‌های هوشمند در نمایشگاه های CES و KBIS

در حالیکه یخچال ها و اجاق گازهای هوشمند سال هاست که در بازار حضور دارند، اما تازه الان و با امکان اتصالی که در بیشتر لوازم خانگی تعبیه شده است، این وسایل برای افراد پر مشغله جذاب شده اند. علاوه بر وای فا، تولید کنندگان صفحات لمسی تمام رنگی را نیز اضافه کرده اند، مانند اجاق گازهای دیواری GE Profile که یک صفحه لمسی 7 اینچ دارد. همواره این نوید داده شده است که روزی یخچال شما قادر خواهد بود یک دستور پخت را بر اساس ترجیحات شما و خوراکی هایی که داخل یخچال یافت می شود انتخاب کند و آن را برای بخت به اجاق گاز شما بفرستد، در حالیکه شما بر روی یکی از صفحات نمایش متعددی که در اختیار دارید ویدیوهایی پخش می شود تا به شما کمک کند تا بر تکنیک های ناآشنا تسلط پیدا کنید. به گفته شرکت هایی مانند Whirlpool ما عملا به این نقطه رسیده ایم.

Whirlpool به Yummly دست پیدا کرده است، اپلیکیشنی که دستورالعمل های پخت را بر اساس سلیقه شما، و نیز سطح مهارت و تعهد زمانی پیدا می کند. در نمایشگاه CES 2018، شرکت whirlpool اعلام کرد که اپلیکیشن Yummly 2.0 را با برخی از اجاق گازهای هوشمند خود تلفیق می کند. ورژن جدید این اپلیکیشن فن آوری تشخیص تصویر را بهبود بخشیده است، بنابراین می تواند لیستی از خوراکی های شما بگیرد و هر چیزی را که تمام شده یا کم است را از Instacart سفارش بدهد. فیلم ها و ویدیوهای آموزشی با این اپلیکیشن تلفیق شده اند، که می توانند دستوراتی را نیز به یک اجاق گاز یا مایکروویو متصل ارسال کنند. اگر دستور پخت شما می گوید که دو لیوان آب باید استفاده شود، این اپلیکیشن می تواند پیغامی را به یخچال هوشمند شما ارسال کند، تا زمانی که شما لیوان تان را آماده کردید همان مقدار آب بریزد.

بسیاری از تولید کنندگان نیز تلفیق اپلیکیشن های مشابه با لوازم خانگی خود را در نمایشگاه CES یا KBIS امسال اعلام کرده اند. BSH گفته است که لوازم خانگی هوشمند و متصل این شرکت – شامل محصولات Thermador و Bosch – به زودی از پلتفرم غذایی Kitchen Stories بهره خواهند برد. همانند Yummly، این اپلیکیشن ویدیوهایی در مورد نحوه انجام کار و دستورالعمل های مفصلی را ارائه می کند، و قادر خواهد بود تا دستوراتی را در خصوص تنظیم درجه حرارت برای اجاق گاز ارسال کند.

در این میان، شرکت ال جی در حال تلفیق کردن Innit و SideChef جهت تولید لوازم خانگی متصل خود می باشد. Innit، پلتفرمی است که می خواهد “غذا را دیجیتالی کند” تا رهگیری آن از منبع تا خانه شما را آسانتر کند، و در پخت آن به شما کمک کند، و در حال حاضر در حال مشارکت با BSH و GE نیز می باشد. اپلیکیشن SideChef نه تنها دستوراتش را با صدای بلند برای شما می خواند، بلکه حتی می خواهد به کسانی که از اجاق گاز ترس دارند، کمک کند تا آشپزی یاد بگیرند، و از این رو به شما یاد می دهد که چطور آب را بجوشانید، حتی اگر به کمک هایی در این سطح هم نیاز داشته باشید. این موضوع تا حد زیادی مستلزم تلفیق دستیار صوتی می باشد، و همچنین ممکن است قادر باشید از Amazon Alexa و Google Home نیز بخواهید تا بسته به دستگاهی که دارید، در برخی از مراحل به شما کمک کنند.

شرکت آمازون علاقه مند است که شما از Echo Show تولیدی این شرکت به عنوان یک دستیار آشپزخانه استفاده کنید. با استفاده از این دستگاه شما می توانید ویدیوهایی را نگاه کنید و از Alexa بخواهید تا در طول انجام مراحل کار دستورات را برای شما بخواند. GE دیدگاه خود در مورد یک صفحه آشپزی مرکزی را در نمایشگاه CES اعلام کرد: یک هاب آشپزخانه که بر روی اجاق گاز شما قرار می گیرد. این صفحه مرکزی نه تنها با Alexa و دستیار گوگل کار می کند، بلکه همانند یک Echo Show نیز عمل می کند، از این جهت که ویدیوهایی را پخش می کند، به شما اجازه می دهد تا به لیستی از موسیقی ها گوش دهید، و لوازم خانگی هوشمند Zigbee و Z-Wave را کنترل می کند. سامسونگ و ال جی هاب های خود را در یخچال های دارای صفحه نمایش و کنترل صدا قرار داده اند.

امکانات جدید آشپزخانه‌های هوشمند در نمایشگاه های CES و KBIS

با چیزی شبیه به اجاق گازهای دیواری PT9051SLSS  و PT9551SLSS شرکت GE، ایده آشپزی هدایت شده چیزی بیش از یک اجاق گاز مرکزی می باشد. بر روی صفحات لمسی، شما می توانید گزینه “پخت دقیق” را انتخاب کنید، و دستگاه شما را در ادامه مسیر پیش خواهد برد. اجازه دهید دستگاه بداند که شما چه نوع غذاهایی را خواهید پخت (گوشت، سبزی، نان، و غیره)، و دستگاه با تحلیل و بررسی متوجه می شود که مثلا شما دوست دارید استیک تان را تا چه اندازه سرخ کنید.

از آنجا، به شما خواهد گفت که استیک تان را در کدام ردیف فر قرار دهید، و چه نوع ماهیتابه ای استفاده کنید. این موارد ممکن است برای یک آشپز با تجربه جذابیتی نداشته باشد، (و این افراد این گزینه را در اختیار دارند که از آن به عنوان یک اجاق گاز معمولی قدیمی استفاده کنند)، اما قطعا برای افراد نو آموز می توانند مفید باشند. بعد از شروع با چندصد دستور آشپزی، GE می تواند دستورات جدیدی را از طریق آپدیتی که توسط وای فا صورت می گیرد به اجاق گاز اضافه کند.

ممکن است فکر کنید که بی فایده است که اجاق گازی داشته باشید که خودش درجه حرارت خود را روی 350 درجه فارنهایت تنظیم کند، اما مزیت واقعی در آشپزی های چند مرحله ای مشهود خواهد بود. حتی اگر شما قصد داشته باشید که یک تکه پیتزا را گرم کنید، whirlpool می گوید که می توانید از ویژگی اسکن تا پخت آن استفاده کنید؛ شما از یک اپلیکیشن برای اسکن کردن بارکد استفاده می کنید، و اپلیکیشن از شما سوال می کند که آیا دوست دارید پیتزای تان آبدار باشه یا ترد. هر مورد را که انتخاب کنید، اپلیکیشن دستوالعمل دقیق را برای اجاق گاز هوشمند شما ارسال می کند. اگر پیتزای ترد بخواهید، اجاق گاز به صورت اتوماتیک جوجه گران را برای مدتی در انتهای کار روشن می کند تا از بالا به پیتزا حرارت بدهد و آن را کمی سرخ تر از حد معمول کند – همه اینها بدون اینکه نیاز باشد شما کاری انجام دهید، انجام می شود.

تصور کنید که یک اجاق گاز هوشمند برای یک آشپزی پیچیده تر چه کارها که نمی تواند انجام دهد. Innit گفته است که با چندین بار تغییر دادن درجه حرارت اجاق گاز می تواند زمان پختن گوشت دنده را از 3.5 ساعت به 58 دقیقه کاهش دهد، همانطور که آشپزهای حرفه ای این کار را می کنند.

اهمیت برای خانواده ها

جز اینکه شما در حال گرم کردن یک غذای سرد شده باشید، آشپزی چیزی بیش از یک اجاق گاز یا مایکروویو نیاز خواهد داشت. این واقعیت شرکت های تولید کننده لوازم آشپزی کوچک تر را مجبور کرده است تا با تولید کنندگان لوازم خانگی بزرگ تر مشارکت کنند؛ به عنوان مثال، Drop Scale با GE کار می کند. اما می تواند مزیت های زیادی در این موضوع وجود داشته باشد که تولید کنندگان لوازم خانگی، لوازمی تولید کنند که نسبت به Amazon، Google، و نیز پلتفرم هایی مانند Innit باز باشند.

امکانات جدید آشپزخانه‌های هوشمند در نمایشگاه های CES و KBIS

در حالیکه لوازم خانگی کوچک نیز در آشپزخانه های متصل نقش دارند، ما انتظار داریم که یکپارچگی بیشتری را از سوی تولید کنندگان غذا شاهد باشیم تا به سمت آشپزخانه ای یکپارچه تر پیش برویم. آمازون دارد Dash Button و خدمات تدارکات کالای خود را به عنوان راهی برای رصد کردن خوار و بار منزل پیش می برد، و اکثر بخچال های متصلی که ما در نمایشگااه KBIS امسال دیدیم  در داخل خود دوربین هایی داشتند که امکان چک کردن اینکه مثلا آیا آب پرتقال داخل یخچال موجود است یا نه، زمانی که در فروشگاه در حال خرید کردن هستید، را فراهم می کردند.

سامسونگ می گوید که ورژن جدید یخچال هاب خانوادگی این شرکت از اپلیکیشن برنامه ریزی غذای بهتری بهره مند خواهد بود که آنچه را که در اختیار دارید را مد نظر قرار می دهد. اما لیست کردن موجودی هنوز کمی کار دارد و تمرکز بر یخچال باعث نادیده گرفتن آنچه در دیگر بخش های آشپزخانه موجود است می شود. راه حل هایی مانند محفظه های متصل وجود دارند، اما آنها گران قیمت هستند و تجربه کافی برای تبدیل کردن آنها به یک تغییر دهنده جریان بازی وجود ندارد.

در حالیکه همه این لوازم ممکن است به شما کمک کنند تا یک غذای خاص را راحت تر درست کنید، اما اینکه بتوانید در درست کردن همه غذاها از آنها استفاده کنید هنوز چالش بزرگی است. در حالت ایده آل، شما باید اپلیکیشنی در اختیار داشته باشید که به شما بگوید برای هر سه غذایی که دارید درست می کنید، چه مقدار پیاز باید خرد کنید، و نه برای یکی از آنها. و این امر به شما اجازه می دهد تا اجاق گاز را از قبل برای سبزی جات سرخ شده گرم کنید، هر چند در حال حاضر در حال سرخ کردن گوشت برای درست کردن خورشت هستید.

این موضوع می تواند شما را از دردسرهای تهیه خواروبار هم رها کند، چرا که دقیقا به شما می گوید که برای تعداد مشخصی وعده غذایی چه مقدار از مواد غذایی مختلف نیاز دارید، و بدین طریق دیگر نباید نگران مثال کلم بروکلی اضافی که در یخچال پلاسیده می شود باشید. Chef’d یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات تحویل مواد غذایی می باشد، و این شرکت در حال حاضر در حال همکاری با SideChef میباشد؛ خیلی طول نمی کشد که این شرکت همکاری خود را به شرکت ال جی نیز بسط دهد.

هنوز دوران آشپزخانه های متصل به طور کامل فرا نرسیده است، هر چند آن دوران چندان از نظر دور نیست. اینطور به نظر می رسد که ما در بزنگاهی قرار داریم که در آن پیدا کردن لوازم منزل فاقد فن آوری هوشمند دشوارتر از پیدا کردن لوازم دارای این فن آوری باشد. از دیدگاه یک تولید کننده این امر معقول است: تولید کنندگان می توانند به روز رسانی ها را بصورت بی سیم انجام دهند، اطلاعاتی را در مورد نحوه استفاده کاربران از لوازم خانگی به دست آورند، و مشکلات را بدون نیاز به ارسال تعمیرکار حل کنند.

در حالیکه این ویژگی های ممکن است برای افراد پر مشغله یا کسانی که از آشپزی اکراه دارند، هیجان انگیز و وسوسه کننده به نظر آیند، اما مردم نگرانی هایی نیز در این خصوص دارند، خصوصا در موضوع ایمنی – و نه فقط احتمال هک شدن لوازم. همانطور که یکی از حاضران در نمایشگاه KBIS به من گفت که دوست ندارد که کودک نوپایش به Alexa بگوید که اجاق گاز را روشن کند.