اخباری از آینده

آشپزخانه های توکار بیش از پیش از فن آوری های روز برخوردار می شوند، اما در عین حال به نیازهای ما نیز نزدیک تر شده، به راحتی ما می افزایند، و خصوصا ایمنی را افزایش می دهند. یک فن آوری دوستانه و هوشمند که از صرفه جویی هم غافل نمی شود

آشپزخانه های توکار بیش از پیش از فن آوری های روز برخوردار می شوند

مجموعه توکار Hotpoint 2019

نمایشگاه FTK 2018 – نمایشگاه تکنولوژی های مربوط به آشپزخانه رویدادی است که هر دو سال در طول EuroCucina برگزار می شود و اخبار زیادی در حوزه لوازم خانگی توکار ارائه می کند. همچنین در این رویداد، به لطف علاقه زیای که در سالهای اخیر به موضوع آشپزخانه وجود داشته است و این علاقه آشپزخانه را به بازیگر اصلی فضای درون خانه ها تبدیل کرده است، به انتظارات در این حوزه پاسخ داده شده است.

 

آشپزخانه هوشمند

لوازم خانگی هوشمند دارند بیشتر و بیشتر می شوند. ما داریم از لوازم هوشمندی صحبت می کنیم که از فرصت های ایجاد شده به واسطه اینترنت اشیاء (IoT) بهره می برند. از جمله اولین شرکت هایی که بر اتصال لوازم خانگی تمرکز کرد، شرکت Candy بود که بازه کاملی از اجاق گازهای متصل، از ابتدایی ترین اجاق گازها تا پیچیده ترین آنها، را ارائه کرد، و فن آوری وای فا را برای همه مصرف کنندگان فراهم کرد. بازیگر اصلی این صحنه، اجاق گاز Watch&Touch می باشد، که یک صفحه لمسی 19 اینچی بر روی در خود دراد تا تنظیمات از طریق آن صورت گیرد و فیلم های ویدیویی مربوط به دستورالعمل های پخت از طریق آن تماشا شود، اما به لطف دوربین و چراغ های LED خود، امکان دیدن داخل آن و کنترل کردن مراحل پخت را نیز دارد. برای شرکت Hoover، اجاق گاز Vision جدید، به هاب یا مرکز اتصال و گفتگو جهت مدیریت همه لوازم خانگی تبدیل شده است: اجاق اینداکشن یا القایی، هود، یخچال، ماشین ظرفشویی، و ماشین لباسشویی و خشک کن. یک اجاق گاز متصل با صفحه لمسی به یک سیستم مکالمه ای مجهز است.

خبر دیگری که به وسیله Whirlpool اعلام شده است، اجاق گاز مجهز به دستیار گوگل می باشد که می توان آن را از طریق صدا کنترل کرد: راه اندازی، خاموش کردن و تنظیمات را می توان تنها از طریق صدا انجام داد، بدون اینکه به استفاده از انگشت نیاز باشد، و همچنین این امکان وجود دارد که بدانیم چه مقدار از زمان پخت باقی مانده است. این اجاق گاز به مجموعه ممتاز W تعلق دارد که به لطف قابلیت اتصال، لوازمی را شامل می شود که از طریق ششمین ورژن از اپلیکیشن Sense Live با هم در تعامل هستند. علاوه بر این، دستورالعمل های پخت بسیاری وجود دارند و کاربران می توانند یک لیست خرید اتوماتیک نیز ایجاد کنند. همچنین برای برند Hotpoint، گروه Whirlpool قصد دارد امکان برقراری اتصال را ایجاد کند، زیرا اپلیکیشن جدید Home Net برای مجموعه توکار 2019 پیشنهاد شده است.

از لوازم هوشمندی صحبت می کنیم که از فرصت های ایجاد شده به واسطه اینترنت اشیاء (IoT) بهره می برند

این اجاق گاز غذا می پزد و آن را گرم نگه می دارد، تا همیشه برای مصرف آماده باشد. به لطف فن آوری ExeverTM، که با همکاری محققان دانشگاه پارما توسعه داده شده است، فن آوری KeepHeat شرکت Hoover غذاها را در درجه حرارت پایین می پزد و بسته به نوع غذا، آنها را در درجه حرارت 62°C  یا 70°C نگه می دارد. ویژگی های مغذی این غذاها حفظ می شود. از طریق اپلیکیشن Wizard، امکان دسترسی به دستورالعمل های پخت سفارشی وجود دارد.

صرفه جویی در زمان

زمان هیچوقت کافی نیست، زیرا ما همیشه مشغول کار و بسیاری دیگر از تفریحات و فعالیت های خانوادگی هستیم. به همین دلیل، فن آوری هایی ایجاد شده اند که زمان پخت و پز را کاهش می دهند. یک مثال عالی، اجاق گاز Dialog می باشد که توسط شرکت Miele و به لطف فن آوری M Chef ایجاد شده است، و متوجه می شود که چه مقدار انرژی در غذا ذخیره شده است و به صورت بهینه و از طریق دو آنتن و یک مدولاتور امواج الکترومغناطیس، که به صورت عمقی و در ترکیب با حرارت بالاتر و پایین تر یا هوا دادن در غذا نفوذ می کند، آن را تنظیم می کند. نتیجه صرفه جویی حدودا 70% در مقایسه با روش های سنتی آشپزی می باشد. علاوه بر این، این اجاق گاز می تواند به لطف اپلیکیشنی اختصاصی به صورت متصل عمل کند و این قابلیت را دارد که دستورالعمل های آشپزی پیشنهاد کند. پختن ترکیبات مختلف با یکدیگر در مرحله آماده سازی نیز امکان صرفه جویی در زمان را می دهد، همانطور که این موضوع توسط Beko نشان داده شده است، شرکتی که فن آوری Split & Cook را ارائه کرده است. این امر امکان پختن غذاها در اجاق گاز به صورت همزمان و در دو درجه حرارت مختلف تا 80 درجه را می دهد، بدون اینکه هر گونه تماسی بین دو ناحیه صورت گیرد: بنابراین، امکان پختن دو غذای کاملا متفاوت، مثل گوشت بره و کیک های میوه دار، در یک اجاق گاز بدون ترکیب شدن بوها وجود دارد. در عوض، شرکت زیمنس فن آوری varioSpeed را عرضه کرده است که به عنوان مثال بر روی برخی از اجاق گازهای سری های iQ700 نصب شده است، و با مدل های مایکرو ویو ترکیب شده است تا زمان را تا 50% کاهش دهد، به پخت و پز سرعت بدهد اما در عین حال نتایجی بهینه حاصل کند. فن آوری VarioSpeed نه تنها زمان های پخت را کاهش می دهد، بلکه استفاده از آن در ماشین های ظرفشویی سری iQ700، زمان های شست شو را نیز کاهش دهد و استفاده از فن آوری vario Speed Plus می تواند در همه برنامه ها تا 66% صرفه جویی کند.

خبرهای مهمی از اجاق گاز Samsung Dual Cook Flex™ به گوش می رسد، که به لطف فن آوری Dual Cook، می توان این اجاق گاز را به دو فضای مجزا تقسیم کرد، و دو غذا با دو زمان و درجه حرارت مختلف را به صورت همزمان آماده کرد. کاربران می توانند از آن به عنوان یک فضای بزرگ واحد استفاده کنند یا تنها از یکی از دو فضا استفاده کنند. همچنین به لطف فن آوری Flex Door، امکان باز کردن درب آن به طور کامل یا باز کردن تنها بخش فوقانی، بدون به خطر انداختن درجه حرارت قسمت پایینی وجود دارد. یک قطعه جداکننده قابل برداشتن از تبادل بو بین این دو بخش جلوگیری می کند، و امکان پختن دستورالعمل های غذایی مختلف، از قبیل کباب کردن و تهیه دسر، را به صورت همزمان می دهد. علاوه بر این، این فن آوری امکان صرفه جویی در زمان و انرژی را می دهد. امکان اتصال از طریق وای فا و کنترل اجاق گاز از راه دور و از طریق یک اپلیکیشن خاص نیز وجود دارد.

خبرهای مهمی از اجاق گاز Samsung Dual Cook Flex™ به گوش می رسد

به لطف فن آوری Flex Door، این امکان وجود دارد که بتوان درب اجاق گاز را به طور کامل باز کرد و به کل فضای آن دسترسی پیدا کرد، یا تنها درب قسمت بالایی آن را باز کرد. فن آوری ارائه شده توسط شرکت سامسونگ امکان تقسیم کردن فضای اجاق گاز به دو قسمت مجزا به منظور پختن دو غذا با زمان و درجه حرارت های مورد نیاز مختلف، بدون ترکیب شدن بو و طعم آنها، و یا استفاده از اجاق گاز به عنوان یک فضای بزرگ واحد، را فراهم کرده است. همچنین این اجاق گاز به وای فای مجهز است که امکان کنترل آن از راه دور و از طریق یک اپلیکیشن مخصوص را فراهم می کند.

صفحه اجاق گاز با سیستم مکش

تقریبا در همه غرفه های نمایشگاه FTK، اجاق گازهایی صفحه ای تلفیق شده با یک سیستم مکش وجود داشتند. این تکنولوژی چیست؟ در این تکنولوژی صفحه اجاق گاز با هود تلفیق شده است. در عمل، هود پنهان شده و قابل دیدن نمی باشد، و در زیر صفحه نصب شده است. تنها یک شبکه توری مانند یا یک تورفتگی، گرد یا دراز، در مرکز یا در پشت صفحه اجاق گاز قابل مشاهده است. روش عملکرد هود که در آن بوها به سمت بالا جذب می شوند برعکس شده است، و هوا به سمت پایین مکش می شود. بیشتر صفحه های اجاق گاز مدل هایی القایی یا الکتریکی از جنس سرامیک مصنوعی هستند و همچنین هود می تواند به صورت اتوماتیک فعال شود.

مدل های Bora، توزیع شده توسط Frigo2000، یکی از اولین راه حل های از این نوع بوده اند، محصولاتی که تحولی را در مفهوم هود و مکش ایجاد کرده اند. یک راه حل فشرده که نیاز به یک هود قابل مشاهده را از بین می برد، با یک طراحی خطی، اما این فن آوری کارآیی بسیار بالایی در مکش دارد. در بین خبرها ما از Sintesi تولید شده توسط Flamec نام بردیم، یک صفحه اجاق گاز مکش دار مجهز به یک فیلتر ترکیبی کربن-زئولیت، که دو ماده با منشاء طبیعی از قبیل زئولیت و کربن فعال شده را ترکیب می کند، تا امکان جذب بوها و کاهش رطوبت تولید شده به وسیله بخار ناشی از آشپزی را فراهم کند.

محصولاتی که تحولی را در مفهوم هود و مکش ایجاد کرده اند

صفحه القایی BFIU محصوی از Bora، توزیع شده توسط Frigo 2000، مجهز به یک سیستم مکش و فیلتر کننده یکپارچه می باشد که در مرکز قرار داده شده است. این هود می تواند به صورت اتوماتیک روشن شود و 9 سطح مکش قابل تنظیم مختلف دارد. همچنین صفحه اجاق گاز ویژگی تشخیص قابلمه، شاخص حرارت باقی مانده و تنظیم لمس را دارا می باشد.

این هود می تواند به صورت اتوماتیک روشن شود و 9 سطح مکش قابل تنظیم مختلف دارد

Spazio محصول شرکت Flamec، نه تنها یک هود است، بلکه ساختار نگه دارنده 180 سانتی متری آن قفسه هایی شیشه ای و پورت های USB و سوکت های برق دارد تا بتوان گوشی های هوشمند و تبلت ها را شارژ کرد. همچنین این دستگاه امکان جا دادن یک باغچه کوچک از گیاهان معطر را فراهم می کند. به لطف سیستم Circle.tech، این هود هم کار فیلتر کردن و هم کار مکش را انجام می دهد و به صورت افقی ساخته شده است. این مدل با فیلتر کربن-زئولیت مجهز شده است که کربن فعال شده و زئولیت را با هم ترکیب می کند. طراحی آن به وسیله فرانچسکو لوچیز انجام شده است.