آنچه برای خرید یک تلویزیون باید بدانیم!؟

نوشته روبرت سیلوا

به  روز  شده 25 جولای 2017

همه ما می دانیم چطور یک تلویزیون بخریم. روزنامه را باز می کنیم،‌ بهترین قیمت را پیدا می کنیم،‌ و می رویم و تلویزیون مورد نظر را خریداری می کنیم. من در طول عمر خود به عنوان فروشنده،‌ این موضوع را فراوان دیده ام؛‌ یک مشتری وارد مغازه می شود،‌ یک آگهی در دست دارد،‌ و می گوید این کالا را برای من بسته بندی کنید. با این وجود،‌ بهترین قیمت ممکن است “بهترین معامله”‌ نباشد. برخی نکته ها در خصوص خرید وجود دارند که اغلب نادیده گرفته می شوند،‌ اما در خرید تلویزیون بسیار مهم هستند،‌ خواه این تلویزیون یک تلویزیون ال سی دی برای اتاق خواب باشد،‌ یا یک تلویزیون ال سی دی بزرگ،‌ یک تلویزیون پلاسما،‌ OLED، یا آخرین مارک تلویزیون های هوشمند یا یک تلویزیون سه بعدی.

نکته:‌ هر چند تلویزیون های لامپی قدیمی،‌ DLP،‌ و تلویزیون های پلاسما از رده خارج شده اند،‌ اما اطلاعاتی که باید در موقع خرید آنها مد نظر داشت هنوز در این مقاله ارائه شده اند تا کسانی که می خواهند چنین تلویزیون هایی را از طریق طرف های خصوصی یا مراکز آنلاین خریداری کنند به اطلاعات مربوطه دسترسی داشته باشند.

نکته 1#:‌ فضایی که تلویون می بایست در آنجا قرار داده شود را در نظر بگیرید.

خیلی برای من تعجب بر انگیز است که مشتری تلویزیونی را خریداری می کند،‌ آن را به خانه می برد و فقط به این خاطر که در اتاق پذیرایی یا روی میز تلویزیون و یا روی دیوار جا نمی شود آن را بر می گرداند. اطمینان حاصل کنید که فضای لازم برای تلویزیون خود را اندازه گیری کرده اید و این اندازه ها را با خود به فروشگاه ببرید. زمانی که اندازه گیری می کنید،‌ حداقل 4 یا 5 سانتیمتر فضای خالی از هر طرف رها کنید،‌ و پشت تلویزیون خود تا چندین سانتیمتر را فضای خالی در نظر بگیرید،‌ تا نصب کردن تلویزیون راحت باشد و به اجازه دهد جای کافی برای تهویه و عبور هوا وجود داشته باشد. همچنین،‌ این اطمینان را پیدا کنید که فضای اضافی برای نصب هر نوع کابل و/یا پنل های اتصالات صوتی/ویدیویی وجود دارد،‌ زمانی که تلویزیون در جای خود قرار داده می شود،‌ یا فضای کافی برای حرکت تلویزیون وجود دارد،‌ به نحوی که کابل ها را بتوان به راحتی نصب یا جدا کرد.

نکته 2#:: اندازه اتاق/ نوع دیدی که به فضا وجود دارد

اطمینان حاصل کنید که فضای کافی بین محل نشستن شما و تلویزیون وجود دارد. با وجود تلویزیون های لامپی بزرگ،‌ تلویزیون های ال سی دی،‌ صفحات پلاسما و حتی ویدئو پروژکتورها،‌ به سختی می توان از وسوسه خریدن بزرگ ترین صفحه ممکن چشم پوشی کرد. با این وجود،‌ شما باید فاصله کافی بین محل نشستن و صفحه تلویزیون داشته باشد تا بتوانید خوشایند ترین نما را تجربه کنید.

اگر در حال برنامه ریزی برای خرید یک تلویزیون 29 اینچ ال سی دی هستید،‌ باید 100 تا 120 سانتی متر جا برای کار داشته باشید،‌ برای یک تلویزیون 39 اینچ ال سی دی،‌ باید حدود 130 تا 150 سانتی متر جای کار داشته باشید و برای یک تلویزیون 46 اینچ ال سی دی یا پلاسما باید حدود 180 تا 210 سانتی متر جای کار داشته باشید. نیازی به گفتن نیست که شما باید در زمان نصب یک تلویزیون 50 اینچ یا 60 اینچ ال سی دی،‌ پلاسما،‌ یا DLP باید حدود 250 سانتی متر جای کار داشته باشید.

این بدان معنی نیست که باید تلویزیون را از این فاصله ها نگاه کنید،‌ بلکه این فواصل بهترین فاصله های لازم برای نشستن و گرفتن بهترین نتایج را فراهم می کنند. همچنین،‌ فواصل بهینه با توجه به نسبت های صفحه تلویزیون ،‌ و همچنین اینکه دارید محتوایی با وضوح بالا را تماشا می کنید (که جزئیات زیادی دارد) یا محتوایی با وضوح استاندارد را تماشا می کنید متفاوت هستند. اگر یک وضوح استاندارد یا تلویزیون آنالوگ دارید،‌ باید کمی دورتر از صفحه تلویزیون بنشینید تا زمانی که دارید یک تلویزیون HD‌ را تماشا می کنید.

علاوه بر این،‌ اگر دارید محلی را برای تماشای تلویزیون می سازید یا یک سینمای خانگی را از صفر درست می کنید،‌ حتی اگر قصد دارید که کار ساخت را خودتان انجام دهید، با این حال با یک نصب کننده سینمای خانگی یا پیمانکاری که در زمینه سینماهای خانگی تخصص دارد مشورت کنید تا ارزیابی درستی از محیطی که تلویزیون یا پروژکتور در آن مورد استفاده قرار خواهد گرفت داشته باشید. عواملی از قبیل مقدار نوری که از پنجره ها به داخل می تابند،‌ اندازه اتاق،‌ ویژگی های صوتی اتاق،‌ و غیره،‌ عوامل مهمی در انتخاب نوع تلویزیون یا ویدیو پروژکتوری هستند که برای موقعیت خاص مورد نظر شما بهترین گزینه خواهند بود.

نکته 3#::‌ اندازه وسیله نقلیه

این به طور قطع نکته ای است که نادیده گرفته می شود! اطمینان حاصل کنید که وسیله نقلیه شما برای حمل تلویزیون به اندازه کافی بزرگ است،‌ اگر قصد دارید تلویزیون را خودتان به خانه ببرید. با ماشین هایی که روز به روز کوچک و کوچک تر می شوند،  بیشتر ماشین ها نمی توانند تلویزیون هایی بزرگ تر از 20 اینچ تا 27 اینچ را روی صندلی جلو یا در صندوق در حالتی که در صندوق باز است در خود جا دهند. همچنین،‌ با وجود اینکه برخی از ماشین های جادارتر می توانند تلویزیون هایی تا 32 اینچ را روی صندلی عقب جا دهند،‌ هنگام قرار دادن تلویزیون روی صندلی عقب دقت کنید که تلویزیون بصورت ایمن قرار گرفته باشد و با تلو تلو خوردن خطری برای سلامت شما ایجاد نکند و یا باعث وارد شدن خسارت به تلویزیون نشود. اگر یک ماشین شاسی بلند دارید،‌ می توانید یک تلویزیون 32،‌ 37،‌ یا شاید یک تلویزیون ال سی دی 40 اینچ را بدون زحمت با خود به خانه ببرید.

با این وجود،‌ اگر ماشین شما فضای کافی برای حمل کردن تلویزیون دارد،‌ از فروشنده در مورد حمل تلویزیون سوال کنید. بسیاری از فروشگاه ها تلویزیون های بزرگ را بصورت رایگان برای شما حمل می کنند. از این مزیت بهره ببرید،‌ ریسک نکنید که به خاطر بالا بردن یک تلویزیون صفحه بزرگ از پله ها دچار دیسک کمر شوید … و اجازه دهید تا فروشگاه خودش زحمت این کار را برای شما بکشد. اگر تلویزیون را خودتان به خانه ببرید،‌ مسئولیت خسارت وارده به آن در زمان حمل به عهده خود شما خواهد بود،‌ اما اگر اجازه دهید فروشگاه خودش تلویزیون را برای شما حمل کند،‌ آنها ریسک خسارت در حین حمل را بر عهده خواهند گرفت.

نکته 4#:: کیفیت تصویر

زمانی که تلویزیون می خرید،‌ حوصله به خرج دهید و به کیفیت تصویر آن دقت کنید. تفاوت های قابل توجهی در مدل های مختلف وجود دارند.

چندین عامل در کیفیت تصویر تلویزیون نقش دارند:‌

تیره بودن سطح صفحه تلویزیون:‌ اولین عامل تیره بودن صفحه است. زمانی که چندین تلویزیون خاموش در کنار هم قرار دارند،‌ تیرگی صفحه آنها را بررسی کنید. هر چه صفحه تیره تر باشد،‌ تصویر تولید شده توسط تلویزیون از کنتراست بالاتری برخوردار خواهد بود. یک تلویزیون نمی تواند رنگ های تیره ای ایجاد کند که تیره تر از رنگ صفحه خودش باشد. در نتیجه،‌ تلویزیون هایی که رنگ صفحه شان به “سبز” یا “خاکستری”‌ حالت است تصاویری با کنتراست پایین تر ایجاد می کنند.

همچنین زمانی که یک تلویزیون ال سی دی را مورد بررسی قرار می دهید،‌ میزان سیاه بودن ها را در زمان روشن بودن تلویزیون مورد توجه قرار دهید. اگر تلویزیون ای ای دی یا ال سی دی می باشد،‌ بررسی کنید که آیا نقاط نورانی در گوشه ها یا عدم یکنواختی در میزان سیاهی در سطح صفحه وجود دارد. اگر به دنبال تلویزیون هایی هستید که سطح سیاه یکنواخت تری دارند،‌ و اتاقی دارید که شدت نور آن قابل کنترل است (یعنی می توانید نور اتاق را تاریک تر کنید)،‌ یک تلویزیون پلاسما ممکن است گزینه بهتری نسبت به تلویزیون های ال سی دی یا ال ای دی باشد.

از سوی دیگر،‌ اگر شما در نظر دارید یک ویدیو پروژکتور بخرید، صفحات ویدئو پروژکتورها معمولا سفید هستند،‌ و نه سیاه. در این مورد، می بایست صفحه ای با قدرت انعکاس بالا خریداری کنید،‌ زیرا تصویر از روی صفحه به بیننده بازتاب می شود. هر چند عملکرد روشنایی و کنتراست ویدئو پروژکتورها عمدتا به مدارهای داخلی خود ویدئو پروژکتورها بر می گردد،‌ صحفه ای که از قدرت انعکاسی پایین برخوردار باشد،‌ تجربه بیننده را خراب می کند. ماهیتا،‌ زمانی که یک ویدئو پروژکتور می خرید،‌ باید صفحه ای هم برای آن خریداری کنید.

تخت بودن صفحه:‌ دومین عاملی که باید مد نظر قرار دهید،‌ اگر یک تلویزیون سی آر تی (CRT) خریداری می کنید،‌ آن است که لامپ تصویر تلویزیون تا چه اندازه صاف است (تلویزیون های پروجکشن،‌ پلاسما،‌ و ال سی دی تخت هستند). این موضوع اهمیت دارد زیرا هر چه لامپ تصویر صاف تر باشد،‌ انعکاس کمتری از نور پنجره و لامپ ها به شما می رسد،‌ و کج شدگی و اعوجاج کمتری در شکل اشیائی که در تلویزیون مشاهده می کنید ایجاد می شود (من شما را نمی دانم،‌ اما برای من تماشای فوتبال در حالیکه خطوط کناری زمین به واسطه انحنای صفحه نمایش به جای اینکه صاف باشند حالت منحنی شکل دارند بسیار آزار دهنده است). اساسا،‌ اگر می خواهید یک تلویزیون لامپی بخرید (تلویزیون هایی که نمای مستقیم نامیده می شوند) ممکن است بهتر باشد در فکر خود تجدید نظر کنید و تلویزیون های با لامپ تخت یا فلت خریداری کنید.

تلویزیون های ال ای دی/ ال سی دی،‌ پلاسما،‌ OLED – صفحات تخت یا منحنی شکل:‌ درست زمانی که فکر می کردید که دارید با تلویزیون های ال ای دی/ ال سی دی و پلاسمای فلت عادت می کنید،‌ تلویزیون های دارای صفحه منحنی وارد بازار شدند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نوع تلویزیون ها به مقاله من به آدرس Curved Screen TVs – What You Need to Know مراجعه کنید.

وضوح صفحه نمایش:‌ این احتمالا شناخته شده ترین عاملی است که هم صنعت تلویزیون و هم مصرف کنندگان به منظور تعیین کیفیت تصویر مورد استفاده قرار می دهند – اما این تنها یکی از چند عامل است. با این وجود،‌ وضوح صفحه نمایشی که در این مقاله (در مورد تلویزیون های CRT) یا پیکسل ها (ال سی دی،‌ پلاسما،‌ غیره) به آن اشاره شد،‌ می تواند به شما بگوید یک تلویزیون تا چه اندازه می تواند تصویر دقیق و باجزئیاتی را به شما نشان دهد.

در مورد تلویزیون های HD،‌ 1080p (1920×1080) استاندارد پیش فرض برای وضوح نمایش می باشد. با این حال،‌ در بسیاری از تلویزیون ها با اندازه های صفحه 32 اینچ و کوچک تر،‌ یا تلویزیون های بزرگ تر که خیلی ارزان قیمت هستند،‌ وضوح صفحه نمایش ممکن است 720p باشد (معمولا به صورت  1366×768پیکسل بیان می شود) همچنین برای تلویزیون Ultra HD TV وضوح صفحه نمایش به صورت 4K (3840 x 2160 pixels) بیان می شود.

نکته کلیدی که مصرف کنندگان باید به خاطر داشته باشند آن است که به صفحه نمایش نگاه کنند و ببینند آیا تصویر نمایش داده شده برای آنها از جزئیات کافی برخوردار است. در بسیاری از موارد،‌ مگر اینکه خیلی به صفحه نزدیک باشید،‌ ممکن است قادر نباشید تفاوت بین تلویزیون 1080p و 720p را تشخیص دهید. با این وجود،‌ بسته به منبع محتوا و تیزبینی بصری شما،‌ ممکن است متوجه تفاوت هایی شوید که با اندازه های 42 اینچ و بزرگ تر شروع می شوند. همچنین همین قضیه در مورد تلویزیون ها 4K Ultra HD صدق می کند،‌ هر چند شمار فزاینده ای از تلویزیون های 4K Ultra HD  با اندازه صفحه هایی به کوچکی 49 تا 50 اینچ وجود دارند،‌بسته به فاصله محل نشستن شما،‌ به احتمال زیاد متوجه تفاوت بین 1080p و 4K نخواهید شد. با این وجود،‌ درست همانند تفاوت بین 720p و 1080p،‌ محتوا،‌ فاصله نشستن،‌ و تیزبینی بصری شما نیز عواملی تعیین کننده خواهند بود. برای بسیاری از افراد،‌ تفاوت بین 1080p – 4K ممکن است با سایزهای 70 اینچ یا بزرگ تر شروع به نشان دادن خود کند.

زمانی که موضوع وضوح نمایش در میان باشد،‌ شما باید دقت زیادی به خرج دهید. با این وجود،‌ یک عامل تعیین کننده دیگر نیز در رابطه با وضوح وجود دارد:‌ مقیاس.

مقیاس: با ظهور تلویزیون های HD (720p, 1080i,1080p) و Ultra HD TV (4K)،‌ توانایی مقیاس گذاری به عاملی مهم در زمان خرید تلویزیون تبدیل شده است.

اگر بخواهیم خیلی روشن بگوییم،‌ منابع ویدیویی آنالوگ،‌ از قبیل VHS‌ و کابل استاندارد،‌ به اندازه یک تلویزیون HD ( و نیز قطعا به اندازه یک تلویزیون 4K Ultra HD) خوب به نظر نمی رسند،‌ چرا که بر روی یک تلویزیون آنالوگ عمل می کنند.

مقیاس گذاری فرایندی است که در آن یک تلویزیون،‌ دی وی دی،‌ یا پخش کننده بلو-ری تلاش می کند تا نقایص یک تصویر ویدیویی با وضوح استاندارد را از میان بردارد تا در یک تلویزیون HD‌ بهتر به نظر برسد،‌ اما همه تلویزیون های HD این کار را به خوبی انجام نمی دهند. همچنین،‌ حتی با بهترین قابلیت مقیاس گذاری،‌ شما نمی توانید بطور جادویی یک تصویر با وضوح استاندارد را به یک تصویر با وضوح بالا تبدیل کنید.

بنابراین،‌ زمانی که خرید یک تلویزیون HD‌ یا 4K Ultra HD TV را مد نظر قرار می دهید،‌ به این موضوع دقت کنید که این تلویزیون تا چه اندازه می تواند با محتوای با وضوح بالا و محتوای با وضوح استاندارد خوب عمل کند (در مورد تلویزیون های 4k‌ این موضوع را بررسی کنید که محتوای با وضوح 1080p و پایین تر تا چه اندازه می تواند خوب به نظر برسد).پیش از آنکه تلویزیون را خریداری کنید،‌ ببینید آیا می توانید از فروشنده بخواهید که برخی محتواها با وضوح استاندارد را در تلویزیون به شما نشان دهد.

به خاطر داشته باشید که اگر یک تلویزیون 4K Ultra HD TV می خرید،‌ بیشتر محتوایی که بر روی این تلویزیون تماشا خواهید کرد از منابعی با وضوح 1080p یا پایین تر خواهد بود،‌ اما مقدار زیادی محتوای 4k‌ برای تماشا وجود دارد. البته، هنگامی که اندازه صفحه نمایش در تلویزیون های 1080p یا Ultra HD TV بزرگ تر می شود،‌ کیفیت یک تصویر با وضوح استاندارد کمتر و کمتر می شود. انتظار نداشته باشید که نوارهای ویدیویی وی اچ اس شما یا سینگنال های کابل استاندارد شما روی یک صفحه نمایش بزرگ تر از 50 اینچ خیلی قابل مشاهده باشد،‌ مگر اینکه شما یک صفحه نمایش طولانی داشته باشید تا از دور آن را تماشا کنید.

نکته 5#:‌ قابلیت صوتی / ورودی ها و خروجی های صدا و تصویر

برررسی کنید آیا تلویزیون حداقل یک مجموعه ورودی صدا/تصویر و یک مجموعه خروجی صدا دارد.

در مورد صدا،‌ تلویزیون ها اسپیکرهای داخلی دارند،‌ اما  تلویزیون های ال سی دی،‌OLED و پلاسما که اینقدر نازک هستند،‌ فضای داخلی اندکی برای جا گرفتن سیستم صوتی با کیفیت دارند. برخی از تلویزیون ها چندین پردازشگر صوتی دارند،‌ اما برای اینکه بتوان کیفیت صوتی مطلوبی داشت،‌ خصوصا در محیط سینمای خانگی، یک سیستم صوتی خارجی قطعا مورد ترجیح خواهد بود.

بیشتر تلویزیون های امروزی یا یک مجموعه خروجی های صوتی آنالوگ،‌ یا نوری دیجیتال یا خروجی HDMI،‌ یا هر سه این موارد را دارا می باشند. قطعا این گزینه های را چک کنید،‌ حتی اگر در حال حاضر یک سیستم صوتی بیرونی ندارید.

در خصوص ورودی ها،‌ ترکیب RCA‌ و S-video‌ (که در بسیاری از تلویزیون ها از رده خارج شده است)،‌ و ورودی های ویدیویی را چک کنید. اگر قصد دارید از تلویزیون برای اپلیکیشن های تلویزیون HD استفاده کنید،‌ اجزای آن (قرمز،‌ سبز،‌ آبی)،‌ DVI-HDCP، یا ورودی های HDMI برای اتصال کابل های HD/ آنتن های ماهواره ای،‌ پلیرهای بلو-ری، سیستم های بازی و مدیا پلیرهای شبکه ای را چک کنید.

علاوه بر این،‌ بیشتر دی وی دی پلیرها و همه دیسک پلیرهای بلو – ری اتصالات HDMI‌دارند. این امر امکان دیدن دی وی دی ها در یک فرمت سازگار با HD یا بلو – ری با وضوح بالا را فراهم می کند،‌ اما این امر تنها در صورتی امکانپذیر خواهد بود که شما یک تلویزیون با ورودی های DVI‌ یا HDMI‌ داشته باشید.

برخی تلویزیون ها یک مجموعه ورودی صوتی/تصویری در جلو یا بغل خود دارند (عمدتا تلویزیون های CRT). در صورت در دسترس بودن،‌ این می تواند برای اتصال دوربین های وب کم،‌ کنسول های بازی های ویدیویی،‌ یا دیگر دستگاه های صوتی/تصویری قابل حمل به سهولت قابل استفاده باشد.

همچنین، زمانی که اتصالات HDMI‌ را بر روی یک تلویزیون HD‌ چک می کنید،‌ توجه کنید که آیا هیچ یک از این اتصالات HDMI‌ بر چسب ARC‌ (مخفف کانال بازگشت صوتی)‌ و/یا MHL‌ (لینک با کیفیت موبایل) دارند – هر دوی این اتصالات انعطاف پذیری بیشتری را ایجاد می کنند،‌ زمانی که تلویزیون تان را با یک ریسیور سینمای خانگی و دستگاه های قابل حمل سازگار تلفیق می کنید.

به بیان ساده تر؛‌ اگر این تجهیزات به روز را برای اتصال به تلویزیون تان ندارید،‌ تلویزیونی بخرید که از انعطاف پذیری بالای کافی برای اضافه کردن دستگاه هایی از انواع مختلف را در آینده داشته باشد.

نکته 6#: ویژگی های هوشمند

شمار فزاینده ای از تلویزیون ها نیز اتصالات شبکه و اینترنت،‌ یا وای فای داخلی،‌ برای دسترسی به محتوای صوتی/تصویری از طریق شبکه خانگی و اینترنت دارند. تلویزیون هایی که این نوع اتصال های را دارا می باشند،‌ تلویزیون های هوشمند نامیده می شوند.

آنچه که خریداران تلویزیون از اتصال شبکه مد نظر دارند تنها اتصال به برنامه ریزی تلویزیون و فیلم ها از طریق تونر تلویزیون،‌ از طریق کابل/ دستگاه های ماهواره، یا پلیرهای بلو – ری/ دی وی دی نیست،‌ بلکه از طریق اینترنت و/یا کامپیوترهای متصل به شبکه های محلی را نیز شامل می شود.

نکته 7#: سه بعدی بودن

اگر قصد خرید تلویزیونی را دارید که قابلیت نمایش سه بعدی دارد – تولید تلویزیون های سه بعدی از مدل سال 2017 ادامه پیدا نکرد،‌ کماکان ممکن است شما برخی مدل های موجود دست دوم یا در حال ترخیص از گمرک را بیابید. همچنین،‌ اگر شما هنوز در حال بررسی خرید تلویزیون های سه بعدی هستید، بسیاری از ویدئو پروژکتورها این گزینه را فراهم می کنند. یک نکته مهم آن است که تلویزیون های سه بعدی را می توان به عنوان تلویزیون های عادی هم مورد استفاده قرار داد.

انواع عینک های مورد نیاز برای ‌برای مشاهده به صورت سه بعدی:

عینک های پلاریزه انفعالی‌: این عینک ها بیشتر شبیه به عینک های آفتابی هستند. تلویزیون هایی که به این نوع عینک های سه بعدی نیاز دارند،‌ تصاویر سه بعدی را با نصف وضوح یک تصویر 2 بعدی نشان می دهند.

شاتر فعال:‌ این عینک ها نسبتا حجیم هستند زیرا باتری ها و فرستنده هایی دارند که شاترهایی را با سرعت سریع برای هر چشم با نسبت نمایش روی صفحه همگام می کنند.  تلویزیون هایی که از این نوع عینک ها استفاده می کنند،‌ تصاویر سه بعدی را با همان وضوح تصاویر دو بعدی نشان می دهند.

برخی از تلویزیون ها با عینک های سه بعدی عرضه می شوند،‌ یا ممکن است این عینک ها به عنوان لوازم جانبی عرضه شوند که باید به صورت جداگانه خریداری شوند. عینک های فعال گرانتر از عینک های انفعالی هستند.

همچنین،‌ اطلاع داشته باشید زمانی که یک تلویزیون سه بعدی خریداری می کنید،‌ به محتوا و اجزا منبع سه بعدی نیاز خواهید داشت تا بتوانید از مزایای سه بعدی آن به طور کامل بهره مند شوید. به عبارت دیگر،‌ شما به یک یا تعداد بیشتری از موارد زیر نیاز خواهید داشت: یک دیسک پلیر بلو – ری،‌ دیسک های بلو – ری سه بعدی،‌ و/ یا گیرنده های ماهواره ای/کابل های با قابلیت سه بعدی و سرویس هایی که برنامه های سه بعدی ارائه می کنند. همچنین برخی محتواهای سه بعدی از طریق اینترنت در دسترس هستند،‌ از قبیل  Vudu 3D.

نکته 7#: کنترل تلویزیون / سهولت استفاده

زمانی که یک تلویزیون می خرید،‌ اطمینان حاصل کنید که کنترل آن به راحتی قابل استفاده است. از فروشنده بخواهید کنترل تلویزیون را برای شما توضیح دهد اگربرخی از کارکردهای آن را نمی دانید. اگر نیاز است برخی موارد را روی همان کنترل امتحان کنید تا اطمینان حاصل کنید که این یک کنترل مشابه با کنترل های معمول می باشد و حداقل با برخی اجزای دیگری که در خانه دارید سازگار است. یک موضوع دیگر که باید آن را مورد بررسی قرار دهید آن است که کنترل در کجاها نور پس زمینه دارد. به عبارت دیگر، آیا دکمه های کنترل روشن می شوند. این ویژگی برای استفاده از کنترل در یک اتاق تاریک بسیار مفید می باشد.

موضوع دیگری که باید مورد بررسی قرار گیرد آن است که ببینید آیا بیشتر کارکردهای تلویزیون را می توان از طریق خود دستگاه تلویزیون کنترل کرد (دکمه های روی تلویزیون ها معمولا در پایین و زیر صفحه تلویزیون قرار دارند). همچنین، در مورد تلویزیون های ال سی دی،‌ OLED و پلاسما،‌ این دکمه های کنترل ممکن است در کنار تلویزیون قرار داشته باشند. در تعداد کمی از تلویزیون ها این دکمه ها بالای تلویزیون قرار دارند. این موضوع می تواند بسیار مهم باشد،‌ اگر کنترل تلویزیون تان را گم کرده اید یا به هر دلیل خراب شده باشد. کنترل هایی که دقیقا مشابه کنترل اصلی باشند ممکن است گران باشند و کنترل های مشابهی که در بازار وجود دارند هم ممکن است همه کارکردهای یک تلویزیون جدید را به درستی کنترل نکنند. با این وجود‌،‌ اگر نیاز دارید یک کنترل که دقیقا شبیه کنترل اصلی تلویزیون تان باشد پیدا کنید،‌ یک منبع خوب می تواند سایت  Remotes.com باشد.

یک ویژگی دیگر برای بسیاری از تلویزیون های جدید،‌ در دسترس بودن اپلیکیشن های کنترل های آنها هم برای گوشی های اندروید و هم برای گوشی های آیفون می باشد. این موضوع قطعا باعث راحتی بیشتر در استفاده از کنترل ها خواهد شد.

برخی ملاحظات اضافی دیگر

در نهایت،‌ در اینجا برخی ملاحظات نهایی دیگر که می بایست در زمان خرید یک تلویزیون مورد توجه قرار گیرند ارائه می شوند.

لوازم جانبی مورد نیاز:‌ زمانی که یک دستگاه تلویزیون خریداری می کنید،‌ فراموش نکنید لوازم جانبی آن، مانند کابل های روکش دار صوت و تصویر،‌ محافظ برق،‌ و هر آیتم دیگری که برای نصب کامل تلویزیون به آن نیاز دارید را تهیه کنید،‌ خصوصا اگر می خواهید تلویزیون خود را با سیستم سینمای خانگی خود تلفیق کنید. همچنین‌،‌ اگر یک ویدئو پروژکتور خریداری می کنید،‌ به خاطر داشته باشید که باید به صورت دوره ای حباب منبع نور آن را تعویض کنید،‌ و این هزینه را نیز به عنوانی هزینه های اضافه که در آینده خواهید داشت مد نظر قرار دهید.

طرح های خدمات طولانی مدت:‌ یک طرح خدمات طولانی مدت را برای تلویزیون های گران قیمت مد نظر قرار دهید. هر چند تلویزیون ها به ندرت نیاز به تعمیر پیدا می کنند،‌ اما تعمیر آنها می تواند هزینه بر باشد. علاوه بر این، اگر شما تلویزیون های پلاسما،‌ OLED،‌ یا الی سی دی خریداری کنید و اتفاقی برای صفحه نمایش آن بیفتد،‌ کل دستگاه تلویزیون احتمالا باید عوض شود،‌ چرا که این بخش از تلویزیون یک قطعه واحد و یکپارچه است.

البته،‌ برخی نکات دیگر نیز وجود دارند که می توانند به شما در خرید یک تلویزیون کمک کنند،‌ ویژگی هایی از قبیل تصویر در تصویر،‌ تایمرهای رد کردن آگهی های بازرگانی،  بلاک کردن کانال (اکنون هر تلویزیون جدیدی دارای V-Chip می باشد)، ‌دسترسی به شبکه و اینترنت از طریق اتصال اینترنت یا وای فا،‌ که می توان این موضوعات را نیز بسته به نیاز شما مد نظر قرار داد. با این حال، هدف این مقاله اشاره به برخی نکات اساسی است که در خرید هر نوع تلویزیونی باشد مد نظر قرار گیرد و ما اغلب آنها را فدای یک خرید ارزان قیمت می کنیم.